Rakušané z Prahy

01. června 2015, 00:00 -
01. června 2015, 00:00

Developer Karimpol dokončil projekt Green Line na pražském Kačerově

Přestože většina firem s rakouskými kořeny do Česka přišla z Rakouska, je mezi nimi jedna výjimka. Tou je developerská skupina Karimpol, která byla založena rakouskými podnikateli v Praze v roce 1991. „V Česku jsme rovněž postavili naše první projekty, později jsme expandovali i do dalších zemí, nicméně je pravda, že počátky našeho úspěchu byly položeny v Praze,“ potvrzuje jeden z rakouských zakladatelů Karimpolu Andreas Prokes s tím, že start podnikání v Praze v roce 1991 nebyl náhodný, i dle příjmení je zřejmé, že do Vídně přišla jeho rodina právě z Čech.

skromný začátek Příběh Karimpolu ukazuje, jaké zajímavé příležitosti nabízela Česká republika v 90. letech. „Začínali jsme s malými stavbami, šlo o rekonstrukce a renovace domů v Praze, a naše projekty postupně rostly,“ říká Prokes a dodává, že firma vstupovala i na další trhy. V roce 1996 Karimpol otevřel kancelář ve Varšavě a v dalších letech došlo k rozšíření jeho podnikání i na Slovensko a do Bulharska. „Také máme společný podnik v hlavním městě Bosny a Hercegoviny Sarajevu a stavěli jsme jeden projekt i v Rusku,“ doplňuje Prokes. Karimpol za své působení v Česku realizoval větší množství velkých projektů, jmenovat lze například dvě budovy Anděl Park na Smíchově, z nichž dnes v jedné sídlí mediální společnost Mafra. Dalším významným projektem byl Diamond Point v Karlíně. „Projekt jsme pronajali do šesti měsíců po dokončení a prodali joint venture společností Allianz a Immoeast, přičemž Allianz zde sídlí dodnes,“ doplňuje Prokes.

velké ambice Dnes se Karimpol zaměřuje na development kancelářských budov o minimální ploše 15 tisíc metrů čtverečních. Ovšem ambice má firma ještě větší, koncem dubna získala povolení k výstavbě kancelářského mrakodrapu ve Varšavě o výšce 190 metrů a s 45 tisíci metrů čtverečních pronajímatelné plochy. Karimpol je klasickým developerem, který začíná nákupem pozemku a získáním stavebního povolení, po dostavění budovu pronajme a následně prodá. „V průměru po pronajmutí budovu držíme dva roky. Kupcem jsou institucionální investoři, hlavně nemovitostní fondy a pojišťovny,“ vysvětluje Prokes a upozorňuje na jeden významný problém developerů v Praze. „Výrazně se prodloužil čas potřebný k získání stavebního povolení.

V některých městských částech to je dokonce čtyři až pět let. Pro srovnání, ve Vídni, kde existuje jasný územní plán, dostanete stavební povolení za méně než rok. Paradoxní je, že tento problém máme jen v Praze, ale ne ve Varšavě či Bratislavě,“ říká Prokes a dodává, že v tomto ohledu se situace v Česku v posledních letech podstatně zhoršila. „Například pro projekt Diamond Point dokončený v roce 2006 jsme od nákupu pozemku po stavební rozhodnutí potřebovali méně než 24 měsíců,“ srovnává Prokes.

zelená Pro kačerov Současným hlavním projektem Karimpolu, který byl zkolaudován v květnu, je kancelářská budova Green Line o pronajímatelné ploše přes 15 tisíc metrů čtverečních.

„Zásadní výhodou projektu je mimo jiné přímý nájezd na pražskou magistrálu a také blízkost stanice metra. Navíc mají všechny místnosti v budově dostatek denního světla,“ vypočítává Prokes s tím, že budova Green Line funguje i jako hluková bariéra pro bytové domy stojící za ní. „Hluk z magistrály se zde dle měření snížil o 15 procent, navíc díky odrazu světla od pláště naší budovy se i do těchto bytových domů dostává více denního světla,“ doplňuje Prokes s tím, že se dle průzkumu Karimpolu v těchto domech zvýšily ceny bytů až o dvacet procent.

Budova Green Line i v souladu se svým názvem byla vybudována s ohledem na životní prostředí a splňuje podmínky certifikace LEED Gold označující energeticky úsporné budovy. „Máme zde stání pro kola, dobíjecí stanice pro elektromobily, používáme dešťovou vodu pro zalévání květin,“ vypočítává část opatření Prokes. „Pro mnohé velké nájemce je šetrnost k životnímu prostředí klíčová, bez odpovídající certifikace ani nezačnou jednat o pronájmu.

A v tomto ohledu jsme optimističtí, už nyní vedeme jednání s významnými zájemci, věříme tedy, že se nám brzy podaří budovu pronajmout,“ doplňuje Milan Jendrusák, jednatel společnosti Centrum Kačerov ze skupiny Karimpol, která projekt Green Line realizuje. Přitom dle Jendrusáka Karimpol ani po 25 letech v hlavním městě Česka rozhodně nekončí. „Další projekty chystáme, chceme přispět k dalšímu rozvoji Prahy. Kromě kancelářských budov zvažujeme i rezidenční výstavbu,“ uzavírá Jendrusák.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít