Putinova kolona

26. května 2014, 00:00 - Jan Hrbáček
26. května 2014, 00:00

V České republice podniká několik lidí z blízkosti ruského prezidenta. Jeden udržuje dobré vztahy i s ministrem české vlády

Desítky tisíc Rusů v Česku žijí, stovky tisíc k nám jezdí více či méně pravidelně na rekreaci, tisíce jich tu podnikají. A minimálně několik, navíc napojených na kremelské kruhy či ruské tajné služby, má nadstandardní vztahy s českými úředníky a politiky. Na tento problém dlouhodobě poukazují české zpravodajské služby.

Významným ruským politikem, který v České republice donedávna podnikal (od roku 1997), je bývalý místopředseda ruské Státní dumy a posléze její poslanec za stranu Spravedlivé Rusko Alexandr Michajlovič Babakov. Vladimir Putin jej v roce 2012 ustanovil svým zvláštním zástupcem pro spolupráci s ruskými krajany žijícími v zahraničí. Prioritním úkolem Babakova má být ochrana práv Rusů žijících v zahraničí. V kontextu s aktuálními událostmi na Ukrajině je Babakov vlivnou figurou ruské zahraniční silové politiky. V Česku navázal úzké kontakty s bývalým šéfem sociální demokracie Jiřím Paroubkem nebo stávajícím ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem.

Taváryš Paroubek Babakov byl v roce 2003 zvolen poslancem ruské dumy a po rezignaci Dmitrije Rogozina se v březnu roku 2006 stal předsedou prokremelské politické strany Rodina. Je rovněž jedním ze spoluzakladatelů strany Spravedlivé Rusko, která vznikla v roce 2006 sloučením levicových stran Rodina, Ruská strana života a Ruská strana důchodců a Ruská lidová strana. Celým smyslem Spravedlivého Ruska bylo podchytit levicovou část voličů, oslabit komunisty a umožnit Kremlu, potažmo Vladimiru Putinovi, aby prakticky ovládl celou ruskou politiku.

Tento nepříliš demokratický jev patrně unikl tehdejšímu šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, který v roce 2009 na sjezdu Spravedlivého Ruska vykládal, jak si „jeho“ sociální demokracie nepřeje americký radar v České republice. Babakov stál podle zjištění týdeníku Euro i za překvapivým přijetím Paroubka u ruského premiéra Vladimira Putina v létě roku 2009. O nadstandardních vazbách Babakova s Paroubkem svědčí rovněž skutečnost, že společně s manželkou patřil v lednu 2010 k hostům na křtinách Paroubkovy dcery Margarity. V pražském kostele svatého Mikuláše mu bylo přiděleno čestné místo a seděl v lavici Paroubkových nejbližších přátel.

V roce 1997 se Babakov stal jednatelem a majitelem firmy s ručením omezeným Albion CZ. Společnost sídlila v pražských Ďáblicích, předmětem podnikání firmy měla být podle obchodního rejstříku poradenská činnost v oblasti obchodu a služeb. Babakov později uvolnil místo jednatele pro dalšího člena své rodiny a sám zůstal jen spolumajitelem. Až do loňského léta, kdy byla firma dána do likvidace. Společnost nikdy nezveřejnila hospodářské výsledky. Z dostupných zdrojů není možné získat ani podrobnější informace o jejích aktivitách nebo referencích. Bez zajímavosti není fakt, že Babakovově firmě poskytoval právní služby advokát Jakub Kotrba z advokátní kanceláře Miroslava Jansty, jenž patří mezi vlivné zákulisní hráče v ČSSD.

Zvítězíme!

Kromě Paroubka má Alexander Babakov ještě jednoho oblíbeného politika v sociální demokracii. Dlouhodobě udržuje velmi dobré osobní vztahy se současným ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem. Babakov byl hostem několika diskusí, které pořádá Mládkovo družstvo pro ekonomická, politická a sociální studia – Fontes Rerum. Debat u Mládka se v minulosti účastnil i Babakovův stranický kolega, poslanec ruské dumy za Spravedlivé Rusko a člen bezpečnostního výboru Michail Staršinov.

„Jana Mládka v roce 2005 vedení ČSSD pověřilo jednáním se stranou Spravedlivé Rusko.

V rámci těchto kontaktů se místopředseda této strany Alexander Babakov zúčastnil semináře o česko-ruských vztazích,“ vysvětluje Mládkův mluvčí František Kotrba s tím, že Staršinov Babakova doprovázel. Jako jeden z mála českých politiků měl Mládek v minulosti také potíže získat prověrku od Národního bezpečnostního úřadu – právě kvůli svým ruským kontaktům. K tomu Mládek pouze uvedl, že patří například ke kritikům ruské anexe Krymu. Jako ministr průmyslu získal pro ruské kontakty Mládek na ceně. Z nové funkce má totiž značný vliv na energetickou politiku státu, a než byl tendr zrušen, mohl výrazně promlouvat i do dostavby jaderné elektrárny Temelín. A právě na případě Temelína se opakovaně projevila Mládkova proruská orientace. Například v červnu 2013 na Žofíně došlo k velkému porozumění mezi tehdy stínovým ministrem financí ČSSD a ruským velvyslancem v Česku Sergejem Kiseljovem. Oba muži na akci rusko-českého konsorcia u příležitosti založení společnosti Nuclear Power Alliance provolali ve svých projevech: „Zvítězíme,“ a sklidili potlesk přítomných.

Bankéř a spin doktor Kromě zmiňovaného Babakova je v Česku aktivní zejména petrohradská klika známých ruského prezidenta. Patří mezi ně například Jurij Viktorovič Golovin. V České republice Golovin vlastní firmu MG Alfa Company, se sídlem v pražských Stodůlkách. V minulosti Golovin působil v Petrovské národní bance, která byla později přejmenována na MDM – Bank. S Vladimirem Putinem se zná z dob, kdy působil na petrohradské radnici. Angažoval se v ruské ekologické straně, která se později také transformovala do bloku Spravedlivé Rusko. Golovin je šéfem ZAO „RosPo4TehProekt“, společnosti, která se prezentuje tak, že podniká mimo jiné v projektech elektronických systémů v oblasti vojenské techniky. Golovin patří mezi ruskou podnikatelskou špičku, udržuje osobní kontakt i s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem, který rovněž prošel petrohradskou radnicí. Golovin mimo jiné působí v organizaci, která pomáhá veteránům speciálních oddílů ruské rozvědky FSB – a díky tomu disponuje dobrými kontakty ve FSB.

K České republice má historické osobní vazby také blízký a dlouholetý spolupracovník Vladimira Putina Alexej Gromov. Ten »

zastával post Putinova tiskového mluvčího a imagemakera. V současnosti je vysoce postaveným pracovníkem administrativy ruského prezidenta.

Gromov působil v letech 1982 až 1985 jako sovětský diplomat na konzulátu v Karlových Varech. „V roce 1988 shodou okolností operoval v Karlových Varech několik týdnů také důstojník tehdejší KGB Vladimir Putin,“ sdělil zdroj týdeníku Euro z prostředí zpravodajských služeb, který si nepřál být jmenován.

V letech 1985 až 1988 Gromov povýšil, stal se atašé na sovětské ambasádě v Praze. V letech 1992 až 1996 působil Gromov jako diplomat na ruské ambasádě v Bratislavě. „Ovládá plynně český jazyk a postupem let si vytvořil v České republice rozsáhlou síť kontaktů na občany tehdejšího Československa a ruskou komunitu,“ pokračuje zdroj týdeníku Euro.

Mezi velmi dobré kontakty Alexeje Gromova patří podle informací týdeníku Euro ruský občan Alexandr Rebjonok. Ten po roce 1990 investoval v Karlových Varech značné finanční prostředky do nákupu nemovitostí, pozemků a hotelů. Rebjonok udržuje čilé vztahy s českými politiky. Mezi jeho přátele má patřit i bývalý český prezident Václav Klaus.

Gromov měl v týmu Vladimira Putina od roku 1996 na starost média. Byl členem rady hlavního ruského televizního kanálu Pervyj kanal, společně s bývalým ministrem a Putinovým poradcem Michailem Lesinem připravoval Gromov projekt televizního zpravodajského kanálu Russia Today.

„Gromov přijíždí několikrát ročně inkognito do Karlových Varů, údajně za účelem rekreace a lázeňského pobytu. Většinou se ubytuje v hotelu Imperial, který patří Alexandru Rebjonkovi. V této době prý přijede většinou ‚náhodou‘ do Karlových Varů také Rebjonkův přítel, prezident Václav Klaus, který také pobývá v Imperialu,“ popisuje zdroj.

Gromov měl podle zdrojů týdeníku Euro v minulosti vyvíjet snahy na získání největší tuzemské komerční televize Nova, kterou po dramatickém rozchodu ředitele této stanice Vladimíra Železného s americkým investorem Ronaldem Lauderem ovládl Železný. Letos v březnu se jméno prvního náměstka šéfa kanceláře ruského prezidenta Gromova objevilo na seznamu osob, vůči nimž USA uplatnily sankce kvůli ruské anexi Krymu.

Na pokusy ruské strany navazovat kontakty s politiky a získat informátory ve státní správě poukazují české tajné služby delší dobu. Například v roce 2001 armádní rozvědka podle zjištění týdeníku Euro zachytila informaci, že Rusové mají přímé kontakty ve vládě. Rusku se ve svých výročních zprávách pravidelně věnuje i Bezpečnostní informační služba (BIS).

V roce 2012 vnímala BIS vleklý problém disproporce personálních a materiálních kapacit, zejména v souvislosti s aktivitami ruské státní moci. Z pohledu českých bezpečnostních zájmů lze označit počty ruských zpravodajských důstojníků v řadách ruské diplomatické mise (či ruských cestujících zpravodajských důstojníků, tzv. „turistů“) v České republice za velmi vysoké.

Česko je kvůli členství v Evropské unii a pozici v schengenském prostoru pro ruské agenty ideálním výchozím bodem. Vzhledem k posledním událostem na jihu a východě Ukrajiny a obnoveným geopolitickým ambicím Ruska lze očekávat, že se jejich aktivita na českém území ještě vystupňuje. „Souvisí s tím veřejná marginalizace a zpochybňování míry rizika plynoucího z působení některých osob s problematickou profesní a kariérní historií ve státní správě a samosprávě,“ uzavírá BIS problém penetrace Rusů do českého státního sektoru.

Z pohledu bezpečnostních zájmů České republiky lze označit počty ruských zpravodajských důstojníků v řadách ruské diplomatické mise (či ruských cestujících zpravodajských důstojníků, tzv. „turistů“) v České republice za velmi vysoké.

O autorovi| Jan Hrbáček • hrbacek@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Satya Nadella, šéf Microsoftu.

Výsledky Microsoftu poslaly akcie do rekordních výšin

Praha Praha, ilustrační foto

Zůstaňte v Praze! Průvodce týdeníku Euro víkendovou metropolí #25

 Tajuplný kat Islámského státu přezdívaný Jihadi John. Jeho život údajně ukončil nálet amerických vzdušných sil.

Jak zotavit džihádistu? Švédské město nabízí práci, řidičák a ubytování zdarma

Dopravní stavba, ilustrační foto

Václav Kaska: Klientelismus u veřejných zakázek je alarmující

Ilustrační foto

Návrat Omnipolu? Kontrakt na vrtulníky za více než 10 miliard má nového favorita

Jiří Zimola, hejtman, ČSSD

Na jihu Čech se rýsuje koalice ČSSD, ANO a Jihočechů 2012

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

  • James Cusumano: Pochybuji, že Elvis žije

  • Vlastimil Harapes: Nemám rád cyklostezky a nejraději bych…

Hry pro příležitostné hráče