Prověřit a navýšit

15. září 2014, 00:00 -
15. září 2014, 00:00

Olympijský výbor chce, aby loterijní firmy dávaly na amatérský sport až padesát procent z loterijní daně místo současných pětadvaceti

Šéf Českého olympijského výboru Kejval přišel s plánem, jak zajistit neprofesionálním sportovcům další přísun peněz z hazardu. Projekt by bylo možno označit jako dvoufázový a souvisí s přípravou novely loterijního zákona.

Nejprve chce Kejval prokázat, že sportovci umějí hospodařit a nakládat s penězi, které aktuálně získávají od státu a z loterií. Všech zhruba sedmdesát sportovních svazů a organizací, které tyto peníze čerpaly, zpracovává vlastní finanční analýzu. „Chceme předložit něco, co lze pracovně nazvat průběžná zpráva o financování svazů sportu,“ potvrdil týdeníku Euro Kejval. V té by se mělo prokázat, že jsou peníze na sport vynakládány účelně. ČOV navíc zvažuje, že by závěrečnou zprávu zpracovala některá z renomovaných auditorských firem.

Fáze dvě Další fáze má následovat v příštím roce. Dle informací týdeníku Euro chce ČOV prosadit, aby provozovatelé loterií a kurzových sázek museli věnovat padesát procent z takzvané loterijní daně na sport prostřednictvím Českého olympijského výboru (ten peníze od sázkových kanceláří přerozděluje). „Ano, výhledově s něčím takovým počítáme,“ konstatoval Kejval. Taková povinnost by se měla objevit v připravované novele loterijního zákona.

Nyní mohou věnovat loterijní firmy až pětadvacet procent ze zmíněné daně, což činí zhruba 400 milionů korun ročně. Nejvíce peněz z této sumy dostane fotbal, jedenatřicet procent z celkové částky, deset procent ČOV na financování vlastních aktivit a projektů, osm procent Český svaz ledního hokeje, zbytek z vybraných peněz pak získají další sportovní svazy, Český paralympijský výbor a spol.

Naopak se nepočítá s penězi od provozovatelů výherních automatů. „Nepřipadá nám to vhodné,“ upozornil Kejval.

Pod tlakem Přitom kolem novely loterijního zákona, kterou připravuje ministerstvo financí, bude pořádně živo. Aktuálně totiž proti sobě bojují provozovatelé loterijních a sázkových firem s „tvrdým hazardem“, kam patří mimo jiné provozovatelé výherních automatů. Přou se o to, kdo bude odvádět jak vysokou daň do státního rozpočtu, potažmo sportovcům. Česko zatím daní sportovní sázky a herny stejnou sazbou, dvaceti procenty. Tahle rovnost se má v budoucnu změnit, právě v neprospěch „tvrdého hazardu“. „Jak provozovatelé beden, tak i loterií jsou v posledních měsících velmi aktivní a chrlí jednu studii za druhou, které samozřejmě vždy vyznívají tak, aby podpořily argumenty zadavatele,“ uvedl zdroj z ministerstva financí. Provozovatelé heren samozřejmě propagují, aby byla daňová rovnost zachována na současné úrovni kolem dvaceti procent, s tím, že jsou údajně schopni přežít i mírné pětiprocentní navýšení. Loterijní firmy zase s odkazem na společenskou škodlivost výherních automatů, kde hraní způsobuje závislost takřka shodnou s tou drogovou, požadují, aby pro loterijní firmy zůstalo dvacet procent a pro kasina a automaty vzrostlo zdanění minimálně na třicet procent.

Dle studie společnosti KPMG je rozmezí zdanění u sportovního sázení v Evropské unii mezi patnácti až dvaceti procenty, u výherních automatů je o něco vyšší, mezi třiceti až padesáti procenty. Z analýzy také vyplývá, že výherní automaty mají jak vyšší ziskovost, tak i vyšší sociální nebezpečnost. V České republice se loni na daních ze sportovních sázek vybralo 812 milionů korun, z automatů pak 3,6 miliardy korun.

Remíza Boj o to, kdo bude odvádět jak vysoké daně, zatím nemá jasného vítěze. V aktuálním znění chystané novely loterijního zákona totiž ministerstvo financí navrhuje zjednodušeně následující: Loterijní firmy sice budou platit nižší odvody než provozovatelé výherních automatů, v zákoně ale přesná výše daně nebude stanovena. Přesnou částku totiž bude schvalovat příslušný odbor ministerstva financí.

Výše daně se bude odvíjet od společenské škodlivosti daného druhu hazardu.

Nový loterijní zákon by měl platit od ledna 2016. Nové předpisy by rovněž měly omezit daňové úniky z nelegálních online internetových sázek, které se odhadují až na miliardu korun ročně. Na základě nových předpisů by se zahraniční online provozovatelé museli registrovat a platit daně v České republice. Činnost zahraničních online sázkovek by měla být nepřímo omezena i s pomocí další novely, tentokrát zákona o regulaci reklamy. Ten by mohl nově finančně postihovat nejen zadavatele, ale i šiřitele reklamy na nelegální online sázkové kanceláře. l

O autorovi| Vadim Fojtík * fojtik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít