Prostě Itálie

27. ledna 2014, 00:00 - Milan Ballík
27. ledna 2014, 00:00

Ve vinohradském Aromi již po pár soustech pochopíte, co znamená respekt k surovině, cit pro recepturu a láska k profesi

Již osm let se Aromi drží na samém vrcholu pražské gastronomie. Bez viditelných otřesů, se stálým tahem vzhůru k čím dál vyšší kvalitě. Ve víceméně jednoduše pojednaných prostorách se odehrávají večery na téma italské kuchyně. Prosté italské kuchyně – to je třeba podtrhnout. Původní receptury s použitím nejlepších surovin a zpracované s umem a vnímavostí dokazují, že i u stolů chudého italského lidu se najdou jídla, která si s tabulemi prastarých šlechtických rodů v chuťové pestrosti a harmonii nijak nezadají.

Před pár měsíci se kuchyně v Aromi ujal Miroslav Grusz, takže bylo třeba se do pražské Mánesovy ulice neprodleně vydat a jeho kreace osobně vyzkoušet.

Podávané chody jeden po druhém předvedly šéfkuchařovu zběhlost v práci s podapeninskými recepturami. Mezi nimi zářilo vejce vařené při 63 °C s brzlíkem, černým kořenem a sezonními lanýži. Opálově matný bílek halící zlatou, slunci podobnou kouličku a kousky růžového křehkého brzlíku, vše zpola ponořené do temné lesknoucí se hladiny – už oči se radovaly ze slibně vyhlížejícího pokrmu. Chuť pak vyvolala bezbřehé potěšení smyslů. Brzlík soutěží v jemnosti projevu s nenápadným kouzlem vejce a celou kompozici korunuje navýsost vydařená šťáva s výrazným sice, ale v celkovém dopadu nikoli všeovládajícím závěrem lanýže. Hra černého kořene už jen dotáhla chuťovou ekvilibristiku do té nejvyšší ligy.

Efektně uzený úhoř s topinamburovým rizotem nesobecky připravil jeviště pro nástup grilované chobotnice s cizrnovým pyré a datterino rajčaty. Dotmava ožehlé kroužky přísavek vyvolávaly dojem, že chapadlo bylo před okamžikem vyjmuto z ohniště kdesi na středomořském pobřeží. A kvádřík cizrnového pyré, připraveného ve vývaru z chobotnice, s jasně červenou čupřinou rajčat příjemně zpestřil lahodnost krmě.

Gnocchi plněné kachnou s rozmarýnovou omáčkou a hříbky, to byl těžký kalibr. Hutné vláčné těsto, vydatné maso autentické chuti, omáčka s efektním umocněním výrazu. A hříbky, voňavé, s ostatním báječně souznějící. Zvláštní kapitolou jsou zdejší dezerty.

Citronový koláč s Noto mandlovým krémem, creme brulée – pikantnější s mučenkou nebo vanilková, do detailu propracovaná klasika – či svérázná panna cotta z bílé čokolády Ivoire s pečenými švestkami a karamelem z oliv taggiasca. Co položka, to pohlazení duše mlsounovy. Mazlivě hladké krémy a chutě evokující téměř návykovou touhu.

Miroslav Grusz míchá na grán přesně vyvážené kombinace s precizností barmana, naštěstí je však na závěr nevhazuje do šejkru.

Vytváří jednoduché, oslovující obrazce, ze kterých dýchá radost. Po prvních soustech pochopíte, co znamená respekt k surovině, cit pro recepturu a láska k profesi. I proto stojí Aromi s novým šéfem kuchyně za častější návštěvu.

AROMI

Mánesova 1442/78 120 00 Praha 2 – Vinohrady tel.: +420 222 713 222 e-mail: info@aromi.cz http: www.aromi.cz Otevřeno Po–So 12.00–23.00 Ne 12.00–22.00 Kuchyně italská se záběrem do regionálních receptur Země původu nabízených vín především Itálie a významné vinařské země světa hodnocení přívětivá obsluha, znalá nabídky a umně pracující s hostem propracovaná nabídka mapující všechny významné italské regiony a báječná práce kuchyně při všem respektu ke kvalitě nabízených vín jejich neúměrně vysoko nastavené ceny O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít