Prosekárna

26. června, 00:00 - Petr Holec
26. června, 00:00

Chcete ochutnat skutečné prosecco? Pak prostě musíte do Prosekárny Prosecco u nás bohužel stále nemá nejlepší reputaci, což je velká škoda. Svému slavnému šumivému vínu nejdřív obratně uškodili sami Italové, když kvůli byznysu s neznalostí proseccem pojmenovali téměř každý laciný šumák, co také chutnal jako šumák.

A pak se Prosecco dlouho jmenovala i samotná vinná odrůda, takže jste víno mohli bez větších problémů pěstovat a vyrábět i mimo italské Prosecco. Ne náhodou často chutnalo podobně překvapivě, jako když na Moravě zkoušejí pěstovat Cabernet Sauvignon či jiné jižnější odrůdy.

Tomu ale sami Italové nedávno udělali konec: Prosecco se nyní jmenuje vinná oblast a odrůda, z níž se šumivé víno většinově (minimálně 85 procent) vyrábí, pro změnu nese název Glera. Skutečné prosecco se tak dělá jen v severoitalském Proseccu, což samozřejmě poznáte na jeho kvalitě. Druhým důvodem horší reputace prosecca v Česku je pak obligátní fakt, že nás čeští dovozci zásobovali převážně lacinějšími verzemi, které chutí mnohdy nemají daleko k naší milované „bohemce“.

Ne tak ve stylové a komfortní Prosekárně. Tady prosecco milují, jak vám připomene i nápis na zdi, takže logicky prodávají jen to kvalitní. První Prosekárna otevřela na Vinohradech, načež se záslužný (máloco se v životě vyrovná pití šampaňského nebo jiných šumivých vín) čin rozšířil i do Myslíkovy ulice v centru Prahy a nově i do Pardubic.

Česko podobný podnik už dlouho potřebovalo a nahlédnuto skrz sklenku dobrého prosecca se vlastně jedná o veřejně prospěšnou činnost.

Možná by si toho mohl všimnout i někdo v Bruselu. Prodávat v Česku nejlepší prosecco není vůbec snadné, jak potvrzuje manažer Prosekárny v Myslíkově ulici Arseny Dobušev. Zdaleka ne každému totiž můžete nalít jakékoli prosecco: zatímco ženy často upřednostňují jeho sladší varianty, mnozí muži naopak vyhledávají stále módnější a brutálnější nefiltrovanou variantu zvanou Col Fondo. Ta mívá pivní uzávěr a až do 70. let bývala jedinou výrobní metodou prosecca.

Tohle prosecco kvasilo ještě v lahvi, takže má špinavější tmavší barvu a bývá i sušší, slanější a rovněž minerálnější. Kvasinky v lahvi prostě požerou i zbytky cukru a výsledkem je delikátní zakalená „špína“, již můžete klidně pít celou noc, protože je čistá jako máloco. Běžte do Prosekárny a ochutnejte některé z více než 30 druhů prosecca. Mnohá tu rozlévají po skleničce. Zjistíte, že prosecco nemusí mít daleko k šampaňskému.

Prosekárna ? Slezská 48, Praha 2, t: 775 565 813 ? Myslíkova 16, Praha 2, t: 774 400 926 ? www.prosekarna.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští…
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Technologie
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít