Propouštěním vstříc temným zítřkům

24. února 2014, 00:00 - Roman Chlupatý
24. února 2014, 00:00

Programové prohlášení nové české vlády vymazalo veškeré vzpomínky na ultraúsporný nečasovský režim. To však neznamená konec obsedantního škrtání. K úspěchům se totiž nadále snaží prošetřit i podstatná část firem. A jak se může zdát při prvním pohledu na výsledky, strategie je to vcelku úspěšná. Druhý pohled ovšem odhalí skrytou hrozbu, o níž už i někteří byznysmeni začínají obezřetně mluvit: Soukromý sektor posiluje hlavně díky konstantnímu tlaku na pracovní sílu.

Technologie zkrátka ve velkém nahrazují lidi a z těch zaměstnanců, kteří prozatím svá místa uhájili, mnozí berou méně, než na co byli zvyklí. Střední třída, o kterou se hospodářský růst a potažmo celý stávající ekonomicko-politický systém opírá, se tak dostává pod tlak. Úspěšná politika firem je prostě ve střednědobém – nemluvě o dlouhém – horizontu krátkozraká, ne-li přímo sebevražedná, o čemž nedávno v Davosu mluvil i šéf Googlu Eric Schmidt.

Zjednodušeně řečeno, náklady jedné firmy – tedy mzdy – jsou příjmy jiné firmy. Když tak na jedné straně uberete, ubíráte tím i na té druhé. (Pokud se vše nesnažíte maskovat dluhem, což, jak praví čerstvá zkušenost, se moc nevyplácí.) Vezmeme-li toto v potaz, dostávají nejčerstvější americké statistiky, podle nichž jsou mzdy coby procento ekonomiky na historickém minimu, ještě hrozivější podtón. Utlumený americký spotřebitel je totiž špatnou zprávou pro celý svět, jejž svou zdánlivě nekonečnou nenasytností po zboží a službách táhne; není divu, jeho potenciál se totiž rovná patnácti procentům světového HDP.

Pod tlakem přitom nejsou jen průměrní Američané, ale zrovna tak i střední třída mnoha dalších rozvinutých ekonomik, včetně rovnostářské Skandinávie. Ve Švédsku se podíl mezd na HDP propadl ze 74 procent v roce 1980 na dnešních 65 procent a v sousedním Norsku z 64 procent na 55, vyplývá z šetření OECD. I když lze část tohoto posunu připsat veskrze pozitivním změnám, jde nepochybně i v těchto zemích alespoň zčásti o pohyb směrem k nižší spotřebě. Česko, jak ukazují naše grafy, je na tom podobně.

Grafika ukazuje propad podílu pracujících starších patnácti let na celkové populaci. Jak potvrzují data několika společností, která jsme pro účely tohoto článku analyzovali, takzvaná optimalizace – rozuměj propuštění – je jedním z faktorů, který jej vysvětlují. Druhá grafika pak globální příběh doplňuje: Mzdy coby podíl na celkových nákladech firem v Česku klesají. Tento trend naboural vstup do Evropské unie, s nímž přišla z pohledu zaměstnanců vcelku příjemná vlnka. Tu ale, vzhledem k tomu, že podobných událostí ekonomika moc nepotká, bereme jako výjimku.

Míra zaměstnanosti Pracující starší 15 let k celkové populaci (v %)

Podíl mezd na celkových nákladech firem (v %)

O autorovi| Roman Chlupatý, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít