Propad, kam se podíváš

19. listopadu 2012, 00:00 - (plh)
19. listopadu 2012, 00:00

HDP

Česká ekonomika klesla ve třetím čtvrtletí o 1,5 procenta ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Jak už stačila všechna média přetřást, může za to domácí poptávka. Jde o předběžná data, takže nemáme žádné informace o jednotlivých odvětvích tuzemského hospodářství. Dle statistického úřadu se vcelku bez překvapení na recesi podílelo hlavně stavebnictví a nízké investice do strojírenských a dopravních prostředků, zároveň k ní zřejmě podstatně přispěly menší útraty domácností. Vývoz zboží do zahraničí, který tolik českých firem živí, tentokrát k lepšímu výsledku nepomohl. Zahraniční obchod se sice dlouhodobě drží v přebytku, to má ale velmi prozaický důvod. Vyvážíme sice více, než dovážíme, ale jen proto, že importujeme čím dál tím méně. Podle dat České bankovní asociace se ekonomická situace odráží už i v chování bank. Jejich úrokové sazby klesají a dynamika úvěrové aktivity se podstatně horší.

Údaje o HDP zveřejnil Eurostat také v případě dalších ekonomik Evropské unie. A z celkového srovnání nevychází Česko ani trochu dobře. Sousední Slovensko kupříkladu meziročně rostlo o 2,5 procenta. Eurozóna jako celek sice klesla, a dokonce se vrátila oficiálně do recese, šlo však o pokles o 0,6 procenta. Lehký závan optimismu bychom mohli najít v sousedním Německu nebo ve Francii, budeme se ale muset hodně snažit. Naši západní sousedé de facto stagnovali, když vykázali mezikvartální růst o 0,2 procenta. Jde však o něco lepší výsledek, než předpokládal trh. Podobně si vedla také Francie.

Nejhůře dopadla pochopitelně jižní Evropa.

Opět se zhoršila situace Řecka, jehož HDP klesl o 7,2 procenta. Oproti začátku roku se naopak mírně zlepšila situace Španělska.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít