Prolomení poplatkového tabu

01. října 2012, 00:00 - (pel)
01. října 2012, 00:00

Banky

Marketingový tah, anebo strach ze soudního sporu? Vysvětlení nejnovějších plánů Air Bank může být dvojí. Nováček tuzemského bankovního trhu patřící do skupiny PPF chce ještě do konce letošního roku začít poskytovat úvěry. Detaily má sice zveřejnit tento týden, už nyní je ale jasné, že nebude účtovat poplatek za vedení úvěrového účtu. V Česku se přitom jedná o výjimku. Banky totiž za vedení konta, bez jehož zřízení půjčku neposkytnou, inkasují od klientů i stovky korun měsíčně.

Ze strany Air Bank však nemusí jít pouze o šikovný marketingový tah. V letošním roce se totiž jeden z klientů Komerční banky obrátil na soud s tím, že považuje účtování poplatků za vedení úvěrového účtu za nezákonné a požaduje jejich navrácení zpět. Banka se ještě před rozhodnutím soudu rozhodla poplatek vrátit a spornou částku klientovi připsat na jeho běžný účet.

Klient KB zažaloval svoji banku poté, co loni německý nejvyšší soud konstatoval, že účtování zmiňovaného poplatku je v rozporu s legislativou Evropské unie. V rozhodnutí se rovněž píše, že banka vede speciální úvěrový účet výhradně kvůli tomu, aby měla lépe organizované účetnictví. Zákazník tudíž tento účet nepotřebuje, protože poskytnutý úvěr mu banka připisuje na běžný účet a z něj platí splátky. Navíc toto konto nepřináší klientům jakékoli výhody.

Také Air Bank se radila s právníky. Strach ze soudního sporu ovšem vylučuje. „Rozhodnutí německého soudu a následný úspěch českého klienta při žádosti o navrácení poplatků za vedení úvěru považujeme za správné,“ uvedl mluvčí Air Bank Vladimír Komjati. „Podle našich zkušeností jsou klienti ochotni bance rozumně platit, pokud za své peníze dostávají kvalitní produkty a služby. Poplatek za vedení úvěrového účtu však za rozumný nepovažujeme,“ dodal.

Ostatní banky zatím podle informací týdeníku Euro nehodlají Air Bank následovat. Vysoké bankovní poplatky jsou přitom v Česku terčem ostré kritiky. Pro finanční domy jde o tučný zdroj výdělků a o snižování, nebo dokonce rušení těchto plateb nechtějí slyšet.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít