Prolomení poplatkového tabu

01. října 2012, 00:00 - (pel)
01. října 2012, 00:00

Banky

Marketingový tah, anebo strach ze soudního sporu? Vysvětlení nejnovějších plánů Air Bank může být dvojí. Nováček tuzemského bankovního trhu patřící do skupiny PPF chce ještě do konce letošního roku začít poskytovat úvěry. Detaily má sice zveřejnit tento týden, už nyní je ale jasné, že nebude účtovat poplatek za vedení úvěrového účtu. V Česku se přitom jedná o výjimku. Banky totiž za vedení konta, bez jehož zřízení půjčku neposkytnou, inkasují od klientů i stovky korun měsíčně.

Ze strany Air Bank však nemusí jít pouze o šikovný marketingový tah. V letošním roce se totiž jeden z klientů Komerční banky obrátil na soud s tím, že považuje účtování poplatků za vedení úvěrového účtu za nezákonné a požaduje jejich navrácení zpět. Banka se ještě před rozhodnutím soudu rozhodla poplatek vrátit a spornou částku klientovi připsat na jeho běžný účet.

Klient KB zažaloval svoji banku poté, co loni německý nejvyšší soud konstatoval, že účtování zmiňovaného poplatku je v rozporu s legislativou Evropské unie. V rozhodnutí se rovněž píše, že banka vede speciální úvěrový účet výhradně kvůli tomu, aby měla lépe organizované účetnictví. Zákazník tudíž tento účet nepotřebuje, protože poskytnutý úvěr mu banka připisuje na běžný účet a z něj platí splátky. Navíc toto konto nepřináší klientům jakékoli výhody.

Také Air Bank se radila s právníky. Strach ze soudního sporu ovšem vylučuje. „Rozhodnutí německého soudu a následný úspěch českého klienta při žádosti o navrácení poplatků za vedení úvěru považujeme za správné,“ uvedl mluvčí Air Bank Vladimír Komjati. „Podle našich zkušeností jsou klienti ochotni bance rozumně platit, pokud za své peníze dostávají kvalitní produkty a služby. Poplatek za vedení úvěrového účtu však za rozumný nepovažujeme,“ dodal.

Ostatní banky zatím podle informací týdeníku Euro nehodlají Air Bank následovat. Vysoké bankovní poplatky jsou přitom v Česku terčem ostré kritiky. Pro finanční domy jde o tučný zdroj výdělků a o snižování, nebo dokonce rušení těchto plateb nechtějí slyšet.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít