Prolomení poplatkového tabu

01. října 2012, 00:00 - (pel)
01. října 2012, 00:00

Banky

Marketingový tah, anebo strach ze soudního sporu? Vysvětlení nejnovějších plánů Air Bank může být dvojí. Nováček tuzemského bankovního trhu patřící do skupiny PPF chce ještě do konce letošního roku začít poskytovat úvěry. Detaily má sice zveřejnit tento týden, už nyní je ale jasné, že nebude účtovat poplatek za vedení úvěrového účtu. V Česku se přitom jedná o výjimku. Banky totiž za vedení konta, bez jehož zřízení půjčku neposkytnou, inkasují od klientů i stovky korun měsíčně.

Ze strany Air Bank však nemusí jít pouze o šikovný marketingový tah. V letošním roce se totiž jeden z klientů Komerční banky obrátil na soud s tím, že považuje účtování poplatků za vedení úvěrového účtu za nezákonné a požaduje jejich navrácení zpět. Banka se ještě před rozhodnutím soudu rozhodla poplatek vrátit a spornou částku klientovi připsat na jeho běžný účet.

Klient KB zažaloval svoji banku poté, co loni německý nejvyšší soud konstatoval, že účtování zmiňovaného poplatku je v rozporu s legislativou Evropské unie. V rozhodnutí se rovněž píše, že banka vede speciální úvěrový účet výhradně kvůli tomu, aby měla lépe organizované účetnictví. Zákazník tudíž tento účet nepotřebuje, protože poskytnutý úvěr mu banka připisuje na běžný účet a z něj platí splátky. Navíc toto konto nepřináší klientům jakékoli výhody.

Také Air Bank se radila s právníky. Strach ze soudního sporu ovšem vylučuje. „Rozhodnutí německého soudu a následný úspěch českého klienta při žádosti o navrácení poplatků za vedení úvěru považujeme za správné,“ uvedl mluvčí Air Bank Vladimír Komjati. „Podle našich zkušeností jsou klienti ochotni bance rozumně platit, pokud za své peníze dostávají kvalitní produkty a služby. Poplatek za vedení úvěrového účtu však za rozumný nepovažujeme,“ dodal.

Ostatní banky zatím podle informací týdeníku Euro nehodlají Air Bank následovat. Vysoké bankovní poplatky jsou přitom v Česku terčem ostré kritiky. Pro finanční domy jde o tučný zdroj výdělků a o snižování, nebo dokonce rušení těchto plateb nechtějí slyšet.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít