Profíci ze školních lavic

27. října 2014, 00:00 - Blahoslav Hruška
27. října 2014, 00:00

Soutěž České hlavičky ocenila středoškoláky. Jejich práce ale mohou soupeřit se špičkovými laboratořemi

Předražené volání z mobilu bylo před nástupem flat rate sporným tématem pro každého, kdo si telefonování platil z vlastní kapsy. Zatímco většina lidí nakonec se skřípěním zubů tučný účet nadiktovaný operátorem zaplatila, student vítkovského gymnázia Ondřej Žídek před dvěma lety vymyslel dotazník, oběhl s ním několik stovek respondentů a napsal analýzu, v níž zákazníkům doporučil, aby pohrozili odchodem a nenechali se vydírat.

Normálně by takovou cenovou studii každý operátor považoval za neškodný výplod agilního studenta. Jenže Žídek za ni získal hlavní cenu v projektu Česká hlavička a jako mladý nadějný ekonom si užil svých pár minut slávy. Za pár dnů mu zavolali ze společnosti Vodafone a nabídli mu spolupráci.

„České hlavičky mi otevřely cestu k práci u mobilního operátora, což byl můj sen,“ popisuje Žídek, dnes student Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Levně a kvalitně Na soutěž České hlavičky nedají dopustit ani loňští vítězové Ondřej Zbytek s Ondřejem Svobodou z pražského Gymnázia Opatov. Ti si odnesli cenu za školní stavebnici mlžné komory, přístroje, který umožňuje sledovat dráhy elektricky nabitých částic. Díky soutěži se jim podařilo získat sponzory a letos v dubnu v režii nově založeného občanského sdružení komoru dokončili. Oproti komerčním produktům ji sestavili za desetinu ceny.

Takových úspěšných příběhů může být brzy o něco víc. Minulý týden odborná porota v brněnském Sono Centru udělila v rámci osmého ročníku soutěže pro mladé vědecké talenty celkem devět cen. Kromě věku laureáty spojují ještě dvě věci. Zástupci pražských škol v nich na rozdíl od mnoha jiných středoškolských soutěží nedominují. A všechny projekty jsou profesně i metodicky dobře zvládnuté – byť vznikaly často na koleně a nemohou se opřít o zázemí špičkových laboratoří.

Platí to třeba o plně funkčním modelu hybridního automobilu od Jana Rýznara ze Střední průmyslové školy a Obchodní akademie v Bruntále, který si odnesl cenu v kategorii Řešení pro budoucnost. Rýznar využil svých zkušeností modeláře a zmenšeninu vozu vybavil elektronickými řídicími systémy.

Podobně „podomácku“, ale přitom na profesionální úrovni funguje počítačová simulace proudění krve v tenkých cévách od Martina Hory z plzeňského gymnázia. Na rozdíl od profesionálních lékařských softwarů jde o jednorozměrný model, který se však právě pro tenčí cévy přesností blíží náročnější 3D simulaci. „Díky aplikaci mého programu se zkrátí doba výpočtu a zefektivní se celý proces,“ říká Hora.

Zatímco jeho projekt na své zákazníky ještě čeká, Lucie Studená z pražského Gymnázia Jana Keplera pracovala s daty, která dostala z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR a od tchajwanských badatelů. Zkoumala takzvané endogenní retroviry, části lidského genomu, o nichž se soudí, že by mohly hrát roli v nádorových onemocněních. „Získané poznatky přispěly k lepšímu pochopení průběhu rakoviny a snad by v budoucnu mohly napomoci v diagnostice stadia onemocnění,“ popisuje Studená svoji práci, za niž si minulý týden odnesla cenu v kategorii Život a zdraví člověka.

Objevy v šuplíku O kvalitě zhruba stovky přihlášených prací svědčí i to, že letos musela být hned ve třech kategoriích udělena dvě první místa. Nejde přitom jen o čistě akademické hodnocení, partnery projektu jsou například firmy Eko-kom nebo SAP. Propojení Českých hlaviček s byznysem je možná ještě důležitější než diplom pro mladé vědce. Jen tak je totiž možné předejít palčivému problému české vědy, s nímž se badatelské naděje budou potýkat ve své další kariéře. Pro skvělé nápady se často nedaří najít partnera mezi investory a firmami. Slibné studie tak končí v šuplíku. A to je škoda nejen pro České hlavičky. l

O kvalitě zhruba stovky přihlášených prací svědčí i to, že letos musela být hned ve třech kategoriích udělena dvě první místa.

O autorovi| Blahoslav Hruška • hruskab@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní…
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít