Profesorské šampaňské z Cramantu

03. září 2012, 00:00 -
03. září 2012, 00:00

Od nejvyšší klasifikace viničních ploch sice vinařský dům Oyance mnohde nedělí ani metr, na kýžené označení Grand Cru však nárok nemá

Bruno Oyance bývá přezdíván „profesor“.

Jeden čas totiž po deset let vyučoval enologii na lyceu v Remeši. Vlády nad rodinným sklepem se ujal v roce 1987 po ukončení pedagogické činnosti, kdy v čele nahradil svého otce. Při přípravě vína striktně vylučuje konzervanty i sulfidy a degorzáž (odstranění kvasinek z hrdla lahve) provádí osobně, takže každá z lahví mu projde rukama alespoň jednou.

Od lože i o d vinice S produkcí šampaňského začal Brunův děd v roce 1936, když předtím „pouze“ pěstoval hrozny a prodával je vinařům. Přestože nyní Bruno Oyance připravuje jediné víno, sklep opouští etiket několik. Vína totiž vyrábí také jeho manželka. Není tím míněno, že by pouze byla muži k ruce. Každý má svou striktně oddělenou část a do jejích vinic i prostor má manžel vstup zakázán. Platí to samozřejmě také opačně, v rodinném vinařství prostě existují dvě samostatné a na sobě nezávislé jednotky.

Vinice rodiny Oyance se těsně dotýkají hranic ploch Grand Cru Cramant, jedné ze sedmnácti obcí, které toto označení smějí používat.

Od nejvyšší klasifikace viničních ploch tak sice vinařský dům Oyance mnohde nedělí ani metr, na kýžené označení však nárok nemá. Bruno Oyance si z této skutečnosti vzal zásadní ponaučení: dělá svoji práci co nejdokonaleji. Vína připravuje s takovou péčí a zápalem, že si s těmi z hroznů vinic Grand Cru vůbec nezadají, ba řadu z nich předčí.

Příznivce vín Blanc de Blancs udiví odrůdová čistota a jasná čitelnost šampaňského Oyance, byť nejde o víno kdovíjak složité a na kloub mu přijdete poměrně brzy. Tím spíše si vychutnáte pečlivost a ryzost jeho provedení. Oč je vinařství menší – disponuje pouze čtyřmi hektary – tím větší, sofistikovanější vína produkuje. Kolik jejich produkci schází na množství, to víc než dokonale nahrazuje výsostná kvalita a přístup vinařův. V každé kapce objevíte Brunovo nasazení a malý ždibec jeho vinařské duše. Však je také jeho produkce patnácti tisíc lahví každoročně rozebrána a počet lahví, které doputují do Česka, se počítá maximálně na tři stovky.

Báječný poměr Barva světlého zlata Champagne Bruno Oyance Brut Blanc de Blancs vykazuje lehký nádech vyšší intenzity, častý u vysoce vyzrálých vín. Perlení je drobné, neustálé a v perličkách bublinek se lámou paprsky světla a dodávají vínu excelentní výzor vysoké noblesy.

V kytce se nejprve projeví významné valéry nazrálosti, typická chlebovina – nebo „stařinka“, chcete-li. Brzy je však dožene svěží, živý odér odrůdy. Part hroznů obohacený o ovocité prvky, zejména světlých letních jablek, se prolne s prvky vyzrálé, rozkošatělé vůně a spolu propůjčí dojmu jak jistý až aristokratický esprit, tak zároveň provokující mladost a svěžest.

Chuť, to je příklad projevu vín Blanc de Blancs vpravdě ukázkový. Decentní, jemňoučké, avšak sebevědomé perlení s sebou strhává šťavnatý, mladistvý výraz jablíček těsně před dozráním, jejichž jistou trpkost projevů obalí hrozen do bohatších, opulentních dojmů. Důrazná přítomnost kyselin objímá chuť a přidává na výsledku jasnou, zvonivě údernou konečnou fázi. Finále pak nese všechny atributy „bílého z bílých“. Živost, poměrně důrazný sugestivní efekt, plné a důstojné zaznění, které ovšem nepostrádá prvky určité laškovné dovádivosti, zpětně vzápětí umravněné již řečenou elegancí „stáří“.

Doušek takového šampaňského potěší každého, dodá optimismu a katalyzuje radostný pohled na svět. Ani přitom nemusíme mít na mysli opravdu báječný poměr mezi jeho cenou a výkonem. l Champagne Bruno Oyance Brut Blanc de Blancs Odrůdy 100 % Chardonnay Školení prvotní kvašení v nerezu cca šest týdnů, poté asambláž a ležení na kvasinkách po dobu tří až pěti let; po degorzáži a konečné úpravě bez dalšího ležení schopno prodeje Alkohol 12 % Vývojový potenciál dva až tři roky Importér www.vinopro.me

O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít