Profesionální pařan

09. února 2015, 00:00 - Petr Horký
09. února 2015, 00:00

Vydělám si jako fotbalisté v české první lize, říká profesionální hráč počítačových her

Dvacetiletý Aleš Kněžínek je jedním ze tří Čechů, kteří se pohodlně uživí hraním počítačových her. Pod přezdívkou Freeze hraje za dánský tým Copenhagen Wolves (CW) hru League of Legends, akční strategii pro pět hráčů. Hraje ji každý den prakticky od rána do večera a jednou týdně jede se svým týmem bojovat proti dalším evropským týmům z ligy. Dostává za to dobře zaplaceno.

Profesionální hráč neboli progamer si sice zatím nevydělá třeba tolik jako hráči fobalové Premier League, ale do české ligy už by platově zapadl.

* Kdy jste se začal živit hraním počítačových her a jak k tomu došlo?

Asi před dvěma lety. Složil jsem amatérský tým, se kterým jsem se snažil dostat do LCS, což je něco jako liga mistrů ve hře Lea gue of Legends neboli LoL. Kvalifikovali jsme se na turnaj v Berlíně, kde se hrálo o místo v lize. Do ligy jsme se sice nedostali, ale já jsem hrál velmi dobře, a konkurenční tým mi proto nabídl placené místo na pozici AD carry v jejich sestavě, která hraje právě v lize LCS. Od té doby se živím hraním počítačových her.

* Od konce roku 2014 hrajete za tým Copenhagen Wolves, do kterého jste přišel ze švédského Ninjas in Pyjamas (NiP). V čem se týmy liší?

Ano, už tři týdny jsem v Dánsku, ale nezůstaneme tu. Stěhujeme se do Berlína, abychom byli blíž LCS a nemuseli každý týden cestovat tam a zpět. Velice se na to těším, přece jen to bude pohodlnější. Týmy se liší ve všem. V tom, jak hrají, jak fungují. Někdy je těžké si zvyknout, ale to k tomu patří.

* Jak a proc jste přestoupil z jednoho klubu do druhého? Šel jste za vetším platem, jako to bývá treba ve fotbale?

Přestup z NiP do CW proběhl bez problémů. Vypršela mi smlouva, a tak jsem si mohl dělat, co jsem chtěl. Dostal jsem nabídku od CW, tak jsem ji hned vzal. Pokud bych byl stále ještě pod smlouvou, tak by to vypadalo přesně jako v hokeji či fotbale. Daný tým by si mě musel koupit.

* Jak vypadá váš pracovní den?

Každý den je pracovní, ale hraji počítačovou hru, která mě baví, a tak si to užívám a ani nevnímám, že bych měl nějakou práci. Večer se domluvíme, v kolik bude budíček, podle toho, jak jsme unavení. Každé ráno máme mítink, kde řešíme, jak bude probíhat trénink. Pak se na to vrhneme. Tři hodiny hrajeme, pak je hodina pauza a pak zase tři hodiny hra. Zbytek dne je na nás. Většinou se věnuji koníčkům, jako je posilování, seriály a podobně.

* Mužete nejak popsat chod profesionálního týmu typu Copenhagen Wolves? Je to jako firma, se sekretárkou, ředitelem, personálním a IT oddelením?

Je to firma s CEO, manažerem, trenérem a analytikem. Většinou jsme ve styku pouze s trenérem a analytikem jakožto hráči a oni pak komunikují s manažerem. Pokud ale někdo něco potřebuje, není problém se obrátit na kohokoli. Firma je závislá na sponzorech a investorech (v případě CW jsou sponzory výrobci počítačových dílů, hráčských sedaček a eshop – pozn. red.).

* Jaký máte měsíční plat?

O platu bohužel nesmím hovořit. Ale kdybych měl mluvit obecně, tak lze výdělky přirovnat k fotbalistům v české první lize. Neřekl bych, že hráč LoL bere jako třeba hvězda Sparty, ty si vydělají víc. Plat běžného hráče ligy LCS se pohybuje tak kolem 100 tisíc. Úspěšnější mají více.

* Odkud jsou vaši spoluhráči a jak jsou staří?

O stáří se vůbec nezajímám. Vím, že jsme na tom velice podobně, ale přesně vám to neřeknu. Nikdo nepochází ze stejné země. Náš toplaner je z Holandska, jungler ze Švýcarska, midlaner z Dánska a support z Řecka.

* Na co se momentálne pripravujete?

Připravujeme se na zápasy, které probíhají každý týden na online streamu od společnosti Riot Games. Hrajeme dva zápasy proti jiným týmům z ligy. Každý týden hrajeme s jinými týmy, a tak je důležitá příprava. Je to týmová hra, ať máte v týmu hvězdy, nebo ne, o vítězi rozhodne spolupráce. Já jsem nováčkem v týmu, takže se teprve začleňuji.

* Vaše pozice má název AD carry. Jak vzniká taková specializace?

Hrával jsem top lane. Pak jsem si začal hledat tým a všichni sháněli AD carry, tak jsem začal hrát AD carry.

* Jaké týmy jsou nejlepší na svete? A jaké zeme?

Nejlepší týmy v LoL na světě pocházejí z Asie. Většinou z Koreje a teď také z Číny. Nejlepší týmy jsou zapsány v historii; jsou to ty, které vyhrály světový šampionát. Aktuálním mistrem světa je tým Samsung White.

* Co je váš nejvetší úspech?

Žádný větší úspěch zatím bohužel nemám, ale to snad přijde. Doufám, že se dostanu na světový šampionát a někdy snad i do finále.

* Přemýšlel jste o tom, co budete dělat, až treba League of Legends prestane být populární a bude se hrát jiná hra? Přejít mezi různými hrami na nejvyšší úrovni asi moc nejde. Basketbalista z NBA taky nemůže jít hrát fotbal do Premier League…

Pokud se jedná o podobnou hru, tak není vůbec problém přejít. Trable ale nastanou, kdybych měl ze strategie, kterou hraju teď, přejít třeba na střílečku. Uvidím, jak se mi v esportu bude dál dařit. Jednou se třeba stanu trenérem nějakého týmu, anebo když budu hodně dobrý, založím si vlastní.

* Někteří hráči se živí sólo hraním. Zapnou hru, pripojí si živý stream a pri hraní je sledují desítky tisíc lidí. Ti hráči se tím živí, mají príjem z inzerce. Děláte to taky?

Kdysi jsem také streamoval přes Twitch.tv. Jednou mě sledovalo deset tisíc diváků. Teď na to ale nemám čas.

* Má podle vás profesionální hraní her budoucnost?

Progaming určitě budoucnost má. Esport se snaží protlačit už i na olympiádu, takže by jednoho dne mohl být vnímán jako běžný sport.

Nikdo nepochází ze stejné země. Náš toplaner je z Holandska, jungler ze Švýcarska, midlaner z Dánska a support z Řecka.

O autorovi| Petr Horký, horky@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít