Proč Staropramen obohatil ovocná piva o éčka

20. srpna 2012, 00:00 - (krl)
20. srpna 2012, 00:00

Pivovarnictví

Originální receptura je jedním z důvodů obrovského úspěchu Cool Lemonu u nás, pochvalovala si loni společnost Pivovary Staropramen svůj velký hit. Letos přesto složení populárního piva s ovocnou příchutí a nízkým obsahem alkoholu v tichosti změnila. Obohatila je o umělá sladidla sacharin, cyklamát sodný, aspartam a acesulfam K, považovaná za sporná „éčka“.

„V našich pivech s ovocnou příchutí jsme se rozhodli částečně nahradit cukry náhradními sladidly, a tím snižujeme jejich celkovou kalorickou hodnotu o dvacet procent. To je důležitý atribut pro ženy a mladé dospělé spotřebitele, kteří jsou jejich nejčastějšími konzumenty,“ vysvětluje mluvčí Pivovarů Staropramen Pavel Barvík. Jak dodává, pozměněním receptury nabídli spotřebitelům novou přidanou hodnotu. V reklamě na Cool Lemon ani na letošní přírůstek s grepovou příchutí ovšem výrobce na takové vylepšení nijak neupozorňuje.

„Použitím umělých sladidel se výrobek nákladově zlevňuje. Legislativě to neodporuje, pokud jsou éčka na obalu deklarovaná,“ říká Pavel Dostálek z pražské Vysoké školy chemicko-technologické, kde se věnuje pivovarství. Rozumí tomu, že určité skupině konzumentů snížení energetické náročnosti vyhovuje. Sám nicméně příznivcem syntetických sladidel není.

„Pokud chtěl výrobce snížit kalorickou hodnotu, mohl zvolit sukralózu nebo přírodní stévii,“ míní lékařka s nutriční specializací Václava Kunová. Sacharin a cyklamát považuje za „obstarožní“ sladidla.

Mluvčí Staropramenu upozorňuje, že při výrobě ovocného piva používají jen povolené přídatné látky. „Podle nejmodernějších vědeckých výzkumů nepředstavuje jejich použití v povolené míře žádné zdravotní riziko,“ zdůrazňuje Barvík. Jak poznamenává, v nápoji je obsah přídatných látek i více než stonásobně nižší než limit daný předpisy.

Pokud se výrobci potravin obejdou bez umělých sladidel, konzervantů a barviv, na obalech tuto přednost zvlášť zdůrazňují. Podle sdružení Certified E-Friendly Food (CEFF), které na takové výrobky uděluje zvláštní logo, jsou zmiňovaná éčka pro lidský organismus zátěží a u citlivějších jedinců mohou způsobovat zdravotní obtíže. CEFF vychází z kategorizace sporných éček potvrzené Státním zdravotním ústavem při ministerstvu zdravotnictví.

Mezi umělými sladidly na seznamu CEFF jsou cyklamáty, sacharin, aspartam i acesulfam K. l

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít