Pro peníze do hampejzu

15. října 2012, 00:00 - Vadim Fojtík; Ondřej Hergesell
15. října 2012, 00:00

Skutečné viníky finanční krize českého sportu je nutné hledat v nedávné minulosti u samotných tělovýchovných činovníků

Nemůžete sehnat dost peněz na sportovní činnost? Stát dává vašemu klubu stále méně nebo již vůbec nic? Nevadí, možnosti, jak se dostat k potřebným financím, stále existují. Svědčí o tom ostatně i příklad týmu druhé německé hokejové ligy Landshut Cannibals. Když vedení bavorského mančaftu vyčerpalo všechny možnosti, jak naplnit rozpočet od tradičních donátorů a partnerů, obrátilo se na neobvyklého sponzora – místní nevěstinec. Suma, kterou vykřičený dům jménem Lustra klub podporuje, není známa, nicméně logo nového sponzora proniklo i na dresy jihoněmeckých hokejistů. Možná by se touto cestou mohly inspirovat české kluby z německého a rakouského příhraničí.

Ale nyní vážně. Nářky českých sportovců a především funkcionářů nad nedostatkem finančních prostředků začínají připomínat pouťovou odrhovačku, kterou neúnavný flašinetář hraje stále dokola. Pravdou je, že přísun financí z eráru se v poslední době notně ztenčil a stát se ke sportovcům chová dost macešsky. O tom ostatně svědčí i změna zákona o zdanění hazardu nebo vyškrtnutí 800 milionů korun z návrhu státního rozpočtu pro příští rok.

Skutečné viníky finanční krize českého sportu je však nutné hledat v nedávné minulosti u samotných tělovýchovných činovníků. Tedy lidí, kteří měli finanční prostředky shánět a hlavně dohlížet na to, aby nejhodnotnější majetek sportovců – loterijní společnost Sazka – prosperoval a plnil své poslání. Bohuobálka žel, špatná rozhodnutí kombinovaná s absolutní nekompetentností, ignorantstvím a nulovou ochotou řešit problémy Sazky – vše navíc notně přiživováno mnohamilionovými odměnami – to jsou hlavní důvody, kvůli kterým sportovci přišli o stamiliony ročně.

Konkrétními viníky jsou především jedinci, kteří českému sportu vládli v poslední dekádě. Ať už jde o bývalé šéfy Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Vladimíra Srba a Pavla Kořana nebo odstupujícího předsedu Českého olympijského výboru (ČOV) Milana Jiráska. Zatímco u Srba a Kořana není – vzhledem k jejich vazbám na někdejšího bosse Sazky Aleše Hušáka – pochybení nečekané, o to více překvapující je u Jiráska. Neobstojí ani argument, že se situací v Sazce nemohl nic dělat, protože ČOV držel v loterijní firmě jen nepodstatný podíl. Zvlášť když si na odměnách a prebendách přišel na více než 25 milionů korun. „Pan Jirásek již řadu let nemá ve své funkci co dělat a na pádu Sazky nese stejnou odpovědnost jako předsedové ČSTV.

Nevšiml jsem si, že by se za celou dobu, co seděl v představenstvu, nějak vymezil proti Hušákovi – ať už šlo o stavbu arény, nákladné hospodaření firmy a rozhazování dalších peněz,“ nebere si servítky nový šéf ČSTV Miroslav Jansta.

I proto budou mít nově nastupující vládci českého sportu – Jansta a zejména budoucí předseda ČOV Jiří Kejval – ztíženou roli při záchraně finančně živořící branže. Přestože oba mají pro tuto roli vhodné předpoklady: Kejval coby schopný manažer a prototyp moderního bafuňáře, který se stále aktivně věnuje sportu; Jansta, protřelý právník, disponující nezanedbatelným vlivem na politické špičky, a to napříč spektrem.

Času na zásadní systémové změny však není mnoho. Česká populace místo sportu dává přednost pasivnímu trávení volného času a slušně řečeno kyne. Bez změn se olympijské medailové žně, jako letos v Londýně, již nemusí nikdy opakovat. A peníze v celé záležitosti sice nepředstavují jediný, ale zásadní problém. Přitom zkušenosti z Bavorska ukazují, že se finance dají sehnat různými způsoby. Navíc rozdíly mezi německým vykřičeným domem a současnou českou politickou scénou nejsou tak zásadní. l

O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz, Ondřej Hergesell • hergesell@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít