Příští zastávka Na Knížecí

21. ledna 2013, 00:00 -
21. ledna 2013, 00:00

Nástupcem Schwarzenberga by mohl být ambasador PPF

Zatímco česká média minulý týden spekulovala, zda na Hrad usedne rovnou kníže nebo jen zeman, pražské kavárenské kruhy s údajně dobrými kontakty na samotného Karla Schwarzenberga už byly dál. Spekulovalo se o tom, kdo vystřídá českého šéfdiplomata, pokud se mu podaří porazit Miloše Zemana. Pak by se Schwarzenberg nejen stěhoval z Černínského paláce o několik set metrů dál na Pražský hrad, ale také by jako hlava státu jmenoval svého nástupce na uvolněný post ministra zahraničí.

Ten si chce ponechat TOP 09, která se ale zároveň potýká s tím, že jí došli lidé. Při pohledu na mluvící loutku Alenu Hanákovou se nelze divit Schwarzenbergovu přání, aby jeho post převzal raději nějaký erudovaný nestraník. A podle informací deníku Insider už topka svou superstar našla: exvelvyslance v Moskvě Petra Koláře. Nic proti jeho profesnímu životopisu. Černín dobře zná jako někdejší náměstek Cyrila Svobody a velvyslanecké posty vystřídal hned čtyři. Jako jedinému z porevolučních ambasadorů se mu navíc povedla „velká rošáda“, kdy jako klíčový diplomat vystřídal Washington rovnou za Moskvu.

Kolář by měl nicméně jako nový ministr zahraničí jeden problém. S koncem loňského roku státní služby dobrovolně opustil, aby se stal ambasadorem skupiny PPF. Jako stratég byl jmenován ředitelem pro zahraniční vztahy s důrazem na asijské trhy. Přeloženo do češtiny – stal se dalším lobbistou, který pracuje pro nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Kolářův skok rovnýma nohama do téže řeky, z níž vystoupil, by mohl být brán jako klasický případ prorůstání byznysu do politiky.

Slovo mohl je zcela namístě. V české kotlině je podnikatelská minulost ministrů – a to i ta neuzavřená – důvodem uštěpačných poznámek novinářů a naštvaných hospodských řečí. Jenže co je staršího než včerejší noviny a jaký přesah má povídání u piva? A tak máme u nás slušnou řádku ministrů, kteří vyměnili byznys za politiku a svou bývalou profesi navíc jen dosti neuměle odklonili. Navíc na postech, z nichž lze někdejším obchodním partnerům ledacos dohodit. Zvlášť u takového Martina Kocourka na ministerstvu průmyslu a obchodu to bylo alarmující. Můžeme ale zůstat u diplomacie. Také Alexandr Vondra si mezi washingtonskou ambasádou a Černínem (respektive Strakovou akademií) odskočil ke konzultační firmě Dutko Worldwide.

Na rozdíl od Kocourka, který se exemplárně zesměšnil dnes již legendárním „odkloněním“ svých 16 milionů, nechybí Kolářovi (z)dravé sebevědomí a s médii umí pracovat. Vzpomeňme jen na jeho roli v „sarajevském atentátu“, kdy na dálku ze Švédska v roce 1997 českým novinářům „práskl“, že tenista a podnikatel Milan Šrejber tajně sponzoroval ODS, a to s plným vědomím tehdejšího premiéra Václava Klause. Kolář je ale mistrem kompromisu. Klausovi sice zabodl dýku do zad, jenže ač jinak pan profesor nikdy nezapomíná, jmenoval Koláře na dva možná nejklíčovější diplomatické posty po sobě. A problém s kariérním diplomatem by neměl ani Schwarzenberg coby prezident. Kolář by mohl zafungovat jako jeho ruská spojka, neboť na Moskvu se kníže dívá tradičně přes prsty a jeho známí nesedí v Kremlu, ale v opozičních stranách a nevládních organizacích. Pomiňme na chvíli fakt, že sám Kolář pro Insider spekulace o tom, že má zálusk na Černínský palác, víceméně popřel. Ovšem nijak důrazně, což už je jistý náznak. Ještě loni na podzim totiž spekulace o tom, že by mohl jít pracovat pro Kellnera, odbýval jako čiré fantasmagorie. A tak jedinou velkou neznámou zůstává, co na lavírování mezi službou pro stát a službou pro soukromý kapitál říká samotná PPF. Pokud dá nakonec Kolář PPF skutečně vale, bude k tomu muset mít Kellnerovo požehnání. Kolářova ministerská tramvaj do stanice Na Knížecí pak dost možná ponese na ceduli konečnou stanici, jejíž název nikdo nerozluští. l

O autorovi| BLAHOSLAV HRUŠKA • hruskab@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít