Příští stanice Volební

06. října 2014, 00:00 - BLAHOSLAV HRUŠKA
06. října 2014, 00:00

Pražský dopravní podnik poslouží všem, jen ne cestujícím Takový den otevřených dveří jako o uplynulém víkendu tu ještě nebyl. Zvídaví Pražané přišli na „tři v jednom“ -okouknout se dal nejen Trojský most, ale i tunel Blanka a nové stanice metra. Že se nejdražší tunel, jaký kdy matička Praha spáchala, otevře až v prosinci a metro teprve příští rok? Co na tom, máme ještě babí léto, které nahrává výletníkům. A hlavně byl poslední víkend před volbami. Dopravní podnik celý týden na akci poctivě lákal a v otravné smyčce neopomněl zdůraznit, že laskavé poodhalení budovatelského díla zaštítil primátor Tomáš Hudeček se svým náměstkem Jiřím Nouzou.

Ten politický dovětek byl zbytečný, a navíc nefér. Primátor by jistě na velkých předváděčkách takových staveb chybět neměl. Proč by ale cestující měli poslouchat z tlampačů v metru odrhovačku o tom, komu za to máme vděčit?

Plísnit Hudečka za to, že si objednal politickou reklamu zdarma, by však bylo až příliš snadné.

Podstata věci je jinde - do dopravního podniku si politici a lobbisté až příliš často chodí jako kdysi do Tuzexu. Seženou, co jinde nedostanou. A co plebs nemá. Dva roky byla uzavřená stanice Národní třída kvůli plánům soukromého developera, který chtěl nahoře nerušeně stavět. Totéž se pravděpodobně bude opakovat na Invalidovně. Na Florenci zase dopravní podnik plánuje přesunout vestibul pod zem. V uliční rovině zabírá příliš lukrativní místo, které se dá výhodně pronajmout.

A místo, zdá se, zabírají i cestující. Dva roky trvalo plánovačům, než alespoň omezili nesmyslné přebíhání mezi zastávkami na Strahově. Tramvaj číslo 5 pak jezdí dodnes narvaná až po střechu, protože jeden vagon je zoufale málo. Vedení dopravního podniku se chová přesně tak jako někteří jeho řidiči a revizoři -jsou neomalení, vystupují panovačně a občas potřebují ukázat, kdo je tu na obtíž.

Pražané si samozřejmě nakonec zvyknou. A když ne, pustí dopravní podnik neuspořádanému stádu v metru hlášení, aby se v zájmu plynulosti provozu moc nefl ákali a koukali hnout kostrou. Škoda jen, že cestující nemohou na obranu proti nejapným hlášením všeho druhu vybrat manažerům pražské MHD nějakou tu hlášku z repertoáru metra.

Ta o konečné by asi byla velmi oblíbená.

O autorovi| BLAHOSLAV HRUŠKA hruskab@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít