Připravte se na dobu bez uhlí

29. září 2015, 00:00 - Vadim Fojtík
29. září 2015, 00:00

Bolt přijede i na další Zlatou tretru, tím dobré zprávy končí Odliv mladých lidí, ztráta náskoku v technickém vzdělání, vysoká nezaměstnanost, to je výčet jen několika problémů, které trápí Moravskoslezský kraj. Shodli se na tom diskutující na další z exkluzivních dopoledních debat Euro Business Breakfast. Akce uspořádaná týdeníkem Euro měla tentokrát téma Budoucnost Moravskoslezského kraje a efektivní snížení nezaměstnanosti v daném regionu. Partnerem akce, která se konala v pondělí 21. září v jedné z vítkovických dominant, multifunkční aule Gong, byla společnost E&Y.

Oběti dvou B

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek je přesvědčen, že situace Moravskoslezského kraje je řešitelná. Jedna z priorit, která by měla pomoci ze svízelné situace, je přitáhnout zahraniční investory do regionu. I z toho důvodu ministr s lítostí sleduje aktuální dění kolem pozemků v průmyslové zóně Barbora. „Obětí sporu dvou miliardářů B. a B. jsou nezaměstnaní na Karvinsku,“ tvrdí Mládek.

Ten upozornil, že se region musí nachystat na dobu, kdy skončí těžba černého uhlí.

Ani další výhled není moc pozitivní. Alespoň podle dalšího řečníka, šéfa Vítkovic Jana Světlíka. Klasické elektrárny se kvůli ceně elektřiny nevyplatí stavět, a tak mnohé strojírenské firmy budou mít velké problémy s odbytem, včetně firem, které se orientují na jadernou energetiku a teď počítají ztráty. Obdobná situace je i v ropě a plynu; firmy redukují investice, což je špatná zpráva pro jejich dodavatele. Strojírenské firmy začínají pociťovat ruské sankce, klesají ceny hutních výrobků.

Přitom jádro strojírenského a hutního průmyslu je soustředěno v Moravskoslezském kraji.

Světlík ale vzápětí svůj negativní výhled trochu rozporoval. „Nemůžeme v některých oblastech přijímat nové zakázky, protože nemáme dostatek kvalifikovaných technicky vzdělaných lidí,“ prohlásil. Technické vzdělávání je přitom podle něj klíčová záležitost, dlouhodobý proces, který se několik let zanedbával. Jedním z průmyslových oborů, který by mohl zajistit moravskoslezským firmám dostatek zakázek, je CNG, především pak dodávky pro automobilový průmysl. V tomto sektoru jsou již aktivní Vítkovice, firma vyrábí mimo jiné ocelové láhve na CNG, staví síť čerpacích stanic po celé republice. Ostrava má s auty na plyn bohaté zkušenosti. První vozy poháněné svítiplynem zde jezdily již v roce 1924.

Cool City

Další z řečníků akce, primátor Ostravy Tomáš Macura, přítomné informoval, že velkým problémem města a regionu je odliv mladých technicky vzdělaných lidí a postupná ztráta dominance v technickém vzdělávání.

I z toho důvodu podle něj město hodlá podporovat vzdělání, školství a talent management, na což již vyčlenilo padesát milionů korun. „Musíme se rovněž zaměřit na vše, co souvisí s kvalitou života, bydlení, kvalitou veřejného prostoru, chceme z Ostravy udělat cool and smart city,“ vysvětlil primátor. Další prioritou je rozšíření vědeckotechnického parku, podpora drobného podnikání, a hlavně budování průmyslových zón a aktivní vyhledávání investorů. „Každý týden jednám minimálně se dvěma zájemci o investice v regionu,“ řekl primátor.

Nejen prací živ je člověk. Ke zkvalitnění života v regionu přispívá i pořádání různých kulturních a sportovních akcií. Třeba Colors of Ostrava nebo Zlatá tretra Ostrava fungují i jako podpora turistického ruchu. „Televizní

přenos z poslední Zlaté tretry se dostal do 150 zemí a v nich do 223 milionů domácností, to je skvělá reklama pro město a pro region,“ vysvětlil další z účastníků setkání, majitel České sportovní Miroslav Černošek. Jeho agentura Zlatou tretru pořádá. A ještě jedna dobrá zpráva na závěr: Usain Bolt potvrdil účast na příštím ročníku. l

„Obětí sporu dvou miliardářů B. a B. jsou nezaměstnaní na Karvinsku,“ tvrdí ministr průmyslu Jan Mládek.

O autorovi| Vadim Fojtík * fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít