Přines si to z domova

26. listopadu 2012, 00:00 -
26. listopadu 2012, 00:00

Zaměstnanci chtějí v práci stále častěji používat své vlastní mobily a tablety. Větší svoboda ale znamená i více odpovědnosti.

Dejme lidem více svobody, budou lépe pracovat

PRO Stále častěji se ve firmách uplatňuje nový koncept s obtížně vyslovitelnou zkratkou BYOD – tedy „Bring Your Own Device“ – kdy zaměstnavatel umožňuje pracovníkům používat pro výkon jejich práce takové zařízení (mobil, chytrý telefon, tablet, notebook), které si vyberou nebo si sami přinesou do práce. Spíše než o trendové hračky jde přitom o trvalé sociální změny v komunikaci a spolupráci, v konečném důsledku v organizaci práce. Jak vyplývá z výzkumů Cisco, nejvíce tento přístup vyžadují mladí zaměstnanci mezi 18 a 19 lety (81 procent), přičemž každý třetí z nich v práci používá současně tři či více mobilních zařízení.

Z výzkumů současně vyplývá, že koncept BYOD v nějaké podobě uplatňuje jen zhruba polovina českých firem, zatímco v USA jich je celých 95 procent. Důvod pro může být na první pohled prvoplánový: pokud zaměstnavatel nemusí pravidelně obměňovat technické vybavení zaměstnanců, ušetří část rozpočtu. Na straně proti leží samozřejmě náklady na to, aby se tomuto režimu práce přizpůsobila potřebná infrastruktura – do firemní sítě se náhle připojují až stovky různých typů zařízení, a pro každé je třeba zajistit spolehlivé fungování i zabezpečení.

Paradoxně se tak novému trendu často brání ti, kdo by měli myslet nejpokrokověji – pracovníci IT oddělení. Jakákoli změna znamená pro nás „ajťáky“ nutnost opustit dosavadní představy o světě, kde jsou data v bezpečí jen uvnitř firmy za neprostupnými zdmi. Ty už ale dávno padly s rozvojem mobilních zařízení, bezdrátových sítí, práce na dálku, webových e-mailů nebo cloudových úložišť dat. Pokud takové služby existují a umožňují lidem lépe dělat jejich práci, používají je často i bez schválení od IT oddělení.

Koncept, kdy si každý zaměstnanec může vybrat, jak a s jakým zařízením bude vykonávat svou práci, je proto nezadržitelným trendem, který se do budoucna bude dále rozšiřovat. Pro zaměstnance znamená více svobody, a tedy i spokojenost, vyšší motivaci a produktivitu. Každému z nás se lépe pracuje s chytrým telefonem, který používáme dennodenně pro firemní i soukromé aktivity, který jsme si sami vybrali a přizpůsobili. Data z USA ukazují, že ekonomický přínos se pohybuje v řádu minimálně stovek dolarů na každého zaměstnance za rok – a to je částka, která ve firmách s desítkami či stovkami zaměstnanců hraje roli.

Jiří Devát • generální ředitel, Cisco Systems (Czech Republic)

České firmy dnes potřebují hlavně odvážné lídry

PROTI Umožnit lidem, aby chodili do práce, kdy chtějí, sami si určovali způsob řešení úkolů a aby používali zařízení, které uznají za vhodné? To je představa, která je pro nejednoho manažera doslova noční můrou. Ve firmách, kde jsou zvyklí zaměstnance neustále kontrolovat, zřejmě nové technologie převratnou změnu nepřinesou. Pokud se tedy ptáme, zda dát zaměstnancům možnost výběru, jak a na jakém zařízení budou pracovat, musíme se především zaměřit na celkovou firemní kulturu.

Aby bylo jasno, jsem ten poslední, kdo by se bránil větší svobodě zaměstnanců. Sama se snažím prosazovat co největší volnost ve všech oblastech činnosti firmy, kde to je možné. Taková svoboda ale vyžaduje i schopnost lidí přijmout zodpovědnost za výsledek vlastní práce. Ve firmě, kde si zaměstnanci na základě předem dohodnutého výsledku sami určují, jak budou svěřený úkol řešit, je namístě dát jim i možnost výběru, jaké zařízení a technologie si pro svou práci zvolí.

Dnešní zaměstnanci totiž větší svobodu vyžadují, jsou v tomto ohledu mnohem náročnější než dřívější generace. Kromě výše mzdy a dalších benefitů je zajímá především to, jaký člověk je v práci vede, zda je odborně i lidsky na výši, zda podporuje uplatnění nových nápadů a zda sám novými nápady týmu přispívá.

Věřím, že pro firmu s tímto typem vnitřní kultury jsou nové technologie užitečným impulzem, který podpoří její rozvoj. Zaměstnanci zvyklí na vlastní odpovědnost jsou přece schopni také přijmout svůj díl odpovědnosti za zabezpečení důležitých firemních informací.

Pokud něco brání širšímu uplatnění konceptu BYOD v českých firmách, pak to může být i jakési „postsocialistické“ myšlení zaměstnanců, kteří od svého zaměstnavatele očekávají kompletní zajištění všeho, na co mají podle svého chápání nárok, a až následně se ptají, co bude firma očekávat od nich. Naštěstí se i tento přístup s příchodem mladších ročníků postupně mění.

České firmy dnes potřebují především odvážné lídry, kteří své kolegy nadchnou a nasměrují jejich energii k naplnění společné vize. Takoví lidé a taková firemní kultura vytvářejí podmínky pro to, aby nové technologie přinesly skutečné benefity. Opačný postup je výrazně komplikovanější.

Monika Rousová • personální ředitelka, 2N Telekomunikace

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít