Přines si to z domova

26. listopadu 2012, 00:00 -
26. listopadu 2012, 00:00

Zaměstnanci chtějí v práci stále častěji používat své vlastní mobily a tablety. Větší svoboda ale znamená i více odpovědnosti.

Dejme lidem více svobody, budou lépe pracovat

PRO Stále častěji se ve firmách uplatňuje nový koncept s obtížně vyslovitelnou zkratkou BYOD – tedy „Bring Your Own Device“ – kdy zaměstnavatel umožňuje pracovníkům používat pro výkon jejich práce takové zařízení (mobil, chytrý telefon, tablet, notebook), které si vyberou nebo si sami přinesou do práce. Spíše než o trendové hračky jde přitom o trvalé sociální změny v komunikaci a spolupráci, v konečném důsledku v organizaci práce. Jak vyplývá z výzkumů Cisco, nejvíce tento přístup vyžadují mladí zaměstnanci mezi 18 a 19 lety (81 procent), přičemž každý třetí z nich v práci používá současně tři či více mobilních zařízení.

Z výzkumů současně vyplývá, že koncept BYOD v nějaké podobě uplatňuje jen zhruba polovina českých firem, zatímco v USA jich je celých 95 procent. Důvod pro může být na první pohled prvoplánový: pokud zaměstnavatel nemusí pravidelně obměňovat technické vybavení zaměstnanců, ušetří část rozpočtu. Na straně proti leží samozřejmě náklady na to, aby se tomuto režimu práce přizpůsobila potřebná infrastruktura – do firemní sítě se náhle připojují až stovky různých typů zařízení, a pro každé je třeba zajistit spolehlivé fungování i zabezpečení.

Paradoxně se tak novému trendu často brání ti, kdo by měli myslet nejpokrokověji – pracovníci IT oddělení. Jakákoli změna znamená pro nás „ajťáky“ nutnost opustit dosavadní představy o světě, kde jsou data v bezpečí jen uvnitř firmy za neprostupnými zdmi. Ty už ale dávno padly s rozvojem mobilních zařízení, bezdrátových sítí, práce na dálku, webových e-mailů nebo cloudových úložišť dat. Pokud takové služby existují a umožňují lidem lépe dělat jejich práci, používají je často i bez schválení od IT oddělení.

Koncept, kdy si každý zaměstnanec může vybrat, jak a s jakým zařízením bude vykonávat svou práci, je proto nezadržitelným trendem, který se do budoucna bude dále rozšiřovat. Pro zaměstnance znamená více svobody, a tedy i spokojenost, vyšší motivaci a produktivitu. Každému z nás se lépe pracuje s chytrým telefonem, který používáme dennodenně pro firemní i soukromé aktivity, který jsme si sami vybrali a přizpůsobili. Data z USA ukazují, že ekonomický přínos se pohybuje v řádu minimálně stovek dolarů na každého zaměstnance za rok – a to je částka, která ve firmách s desítkami či stovkami zaměstnanců hraje roli.

Jiří Devát • generální ředitel, Cisco Systems (Czech Republic)

České firmy dnes potřebují hlavně odvážné lídry

PROTI Umožnit lidem, aby chodili do práce, kdy chtějí, sami si určovali způsob řešení úkolů a aby používali zařízení, které uznají za vhodné? To je představa, která je pro nejednoho manažera doslova noční můrou. Ve firmách, kde jsou zvyklí zaměstnance neustále kontrolovat, zřejmě nové technologie převratnou změnu nepřinesou. Pokud se tedy ptáme, zda dát zaměstnancům možnost výběru, jak a na jakém zařízení budou pracovat, musíme se především zaměřit na celkovou firemní kulturu.

Aby bylo jasno, jsem ten poslední, kdo by se bránil větší svobodě zaměstnanců. Sama se snažím prosazovat co největší volnost ve všech oblastech činnosti firmy, kde to je možné. Taková svoboda ale vyžaduje i schopnost lidí přijmout zodpovědnost za výsledek vlastní práce. Ve firmě, kde si zaměstnanci na základě předem dohodnutého výsledku sami určují, jak budou svěřený úkol řešit, je namístě dát jim i možnost výběru, jaké zařízení a technologie si pro svou práci zvolí.

Dnešní zaměstnanci totiž větší svobodu vyžadují, jsou v tomto ohledu mnohem náročnější než dřívější generace. Kromě výše mzdy a dalších benefitů je zajímá především to, jaký člověk je v práci vede, zda je odborně i lidsky na výši, zda podporuje uplatnění nových nápadů a zda sám novými nápady týmu přispívá.

Věřím, že pro firmu s tímto typem vnitřní kultury jsou nové technologie užitečným impulzem, který podpoří její rozvoj. Zaměstnanci zvyklí na vlastní odpovědnost jsou přece schopni také přijmout svůj díl odpovědnosti za zabezpečení důležitých firemních informací.

Pokud něco brání širšímu uplatnění konceptu BYOD v českých firmách, pak to může být i jakési „postsocialistické“ myšlení zaměstnanců, kteří od svého zaměstnavatele očekávají kompletní zajištění všeho, na co mají podle svého chápání nárok, a až následně se ptají, co bude firma očekávat od nich. Naštěstí se i tento přístup s příchodem mladších ročníků postupně mění.

České firmy dnes potřebují především odvážné lídry, kteří své kolegy nadchnou a nasměrují jejich energii k naplnění společné vize. Takoví lidé a taková firemní kultura vytvářejí podmínky pro to, aby nové technologie přinesly skutečné benefity. Opačný postup je výrazně komplikovanější.

Monika Rousová • personální ředitelka, 2N Telekomunikace

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít