Primky už zase běží

26. září 2016, 00:00 -
26. září 2016, 00:00

Výrobce tradičních českých hodinek Prim s novým majitelem navyšuje výrobu a hledá zaměstnance

Historie hodinářské výroby v Novém Městě nad Metují sahá až do roku 1949, kdy zde byla slavnostně otevřena pobočka libereckého podniku Chronotechna pověřená zavedením výroby českých náramkových hodinek. V roce 1954 zde byly vyrobeny první československé hodinky s názvem Spartak, které jsou dodnes ceněnou sběratelskou raritou. Od roku 1958 hodinky nesou název Prim.

V té době byla výroba náramkových hodinek ve světě velmi unikátní, jelikož pouze osm zemí světa se mohlo pochlubit jejich sériovou výrobou. Díky hodinkám Prim tak Československo přestalo být závislé na dovozu náramkových hodinek ze zahraničí. Již první návrhy hodinek procházely velmi důkladným testováním, kdy běžní zaměstnanci továrny dostali za úkol hodinky celý rok nepřetržitě nosit a zaznamenávat vše, co by mohlo vést k jejich zdokonalení. Každá součástka musela vydržet minimálně 15 let, hodinky musely být přesné, spolehlivé a odolné. Legendární model hodinek Orlík, který byl vyroben speciálně pro Československou armádu, musel obstát v extrémních zkouškách – byl například vařen dvacet minut při 100 °C, ponořen v ledu nebo absolvoval několik pádů z dvouapůlmetrové výšky na tvrdý beton.

V roce 1969 byl závod na výrobu hodinek v Novém Městě nad Metují přejmenován na Elton a stal se samostatným podnikem, který byl roku 1993 privatizován.

Privatizace však proběhla neúspěšně, firma ukončila výrobu a až do roku 2006 montovala hodinky pouze ze zásob dílů. V roce 2009 byla provedena rozsáhlá technologická modernizace podniku, která umožnila obnovit komplexní výrobu všech dílů do mechanických strojků i všech dílů hodinkového zapouzdření. Díky tomu dodnes Elton patří do necelé desítky světových firem, která dokáže vyrobit mechanické hodinky v jediné továrně. Přesto se firma donedávna potýkala s provozními a finančními problémy.

S novým majitelem se firmě opět daří

Na konci letošního května koupil většinový podíl ve firmě Elton hodinářská průmyslový holding Czechoslovak Group majitele Jaroslava Strnada. Skupina Czechoslovak Group se specializuje na záchranu a rozvoj tradičních českých a slovenských podniků a jen v letošním roce kromě výrobce hodinek Prim získala do svého portfolia pardubického výrobce radarových systémů Retia, mošnovské letecké opravny Job Air Technic nebo automobilku Avia. Už dříve také zachránila těsně před krachem kopřivnickou Tatru. U společnosti Elton hodinářská se jí již nyní podařilo stabilizovat provozní cash flow i zefektivnit fungování firmy, což si vyžádalo některé změny v managementu.

Podnik se dostal z finančních problémů a nyní se snaží navýšit výrobu, čemuž však brání nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. V době socialismu v továrně pracovalo až dvanáct tisíc lidí ve třech směnách, dnes se firma snaží navýšit výrobu s padesátkou pracovníků. Poptávka po hodinkách Prim výrazně převyšuje nabídku, firma vyrábí přibližně tisícovku hodinek s vlastním strojkem a 2500 takzvaných quartzovek, tedy vlastních pouzder s elektrickým strojkem.

Podaří se zachovat luxusní českou značku?

V dnešní době, kdy je většina značkových hodinek vyráběna pod „švýcarskou vlajkou“ a spousta zboží se dováží z asijských zemí, zažívají české originální mechanické hodinky oživení zájmu. Výrobce hodinek Prim staví na bezprostřední komunikaci se zákazníky a jedinečnosti každého modelu. Mezi marketingové aktivity společnosti patří například nedávné uvedení limitované edice hodinek Prim Karel IV. u příležitosti 700. narození císaře Karla IV. Již potřetí se Elton hodinářská také stala oficiálním dodavatelem olympijského týmu – po olympijských hrách v Londýně a Soči zdobily primky i zápěstí olympioniků na letošních hrách v Riu.

Skupina Czechoslovak Group již několikrát předvedla, že má tým schopných manažerů a skomírající podniky dokáže postavit zpět na nohy. Je tedy pravděpodobné, že osobité a tradiční primky ještě neřekly poslední slovo a že dosud prodaných 16 milionů kusů není konečným číslem.

Historie v datech

? 1949 V Novém Městě nad Metují byla

otevřena pobočka Chronotechny zaměřující

se na výrobu hodinek

? 1954 Vyrobeny první československé

hodinky s názvem Spartak

? 1958 Poprvé si zájemci v Československu

mohli koupit hodinky značky Prim

? 1965 Byl vyroben jeden

z nejpopulárnějších modelů hodinek

s názvem Orlík

? 1967 Poprvé byly hodinky Prim

prezentovány pomocí reklamy

? 1969 Závod na výrobu náramkových

hodinek v Novém Městě nad Metují

přejmenován na Elton

? 1993 Neúspěšná privatizace závodu Elton

? 2009 V Novém Městě nad Metují byla

obnovena kompletní výroba vlastních

mechanických strojků

? 2016 Většinový podíl ve společnosti Elton

hodinářská koupil holding Czechoslovak

Group Jaroslava Strnada

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít