Příliš vysoká hra

15. října 2012, 00:00 -
15. října 2012, 00:00

Exportní banka i pojišťovna EGAP mohou být bez vedení i několik měsíců

Každá negativní informace o České exportní bance (ČEB) může mít fatální následky. ČEB patří na finančním trhu k ostře sledovaným institucím. Spravuje miliardy na podporu českého exportu a zmínka o chaosu či chybách v řízení může znamenat, že věřitelé si okamžitě řeknou za své peníze o půl procentního bodu navíc. Banka si pro zdroje chodí výhradně na trh, takže ceny půjček pro české exportéry, kteří se bez podpory státní ČEB neobejdou, by v takové situaci mohly rázem vystřelit směrem vzhůru. Další následky už není třeba popisovat.

Kdo není hráč O tom, jak dalece byla promyšlena výměna šéfů ČEB i Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), lze jen spekulovat. Stejně tak o důvodech celé akce. Třetí týden v září odešli ze svých funkcí generální ředitel ČEB Tomáš Uvíra, první muž EGAP Karel Pleva i jeho náměstek Jiří Skuhra (viz Euro 41/2012). Všichni tvrdí, že dobrovolně. Důvody ovšem komentovat nechtějí. Zda nešlo o snahu politických stran dosadit na tyto lukrativní pozice vlastní lidi, bude jasné, až akcionáři v podobě příslušných ministerstev sdělí prostřednictvím svých zástupců v dozorčích radách konečnou volbu. Prozatím odsouhlasili, že nové vedení by mělo nastoupit prvního prosince – tedy za necelé dva měsíce, během kterých chtějí vybrat vhodné kandidáty.

Když ale v září 2010 odstoupil někdejší ředitel ČEB Lubomír Pokorný, jeho nástupce přišel do banky až v únoru 2011. Trvalo to tedy pět měsíců, a to nebyla situace zdaleka tak vyhrocená, jako je nyní. Podmínky jsou navíc nastaveny poměrně přísně. Třeba Uvíra, který v čele banky vydržel necelé dva roky, by současné požadavky na generálního ředitele ČEB nesplnil. U EGAP to bude ještě složitější. Pokud totiž bude hlavním požadavkem odbornost, jak zdůrazňuje ministr financí Miroslav Kalousek, je kandidátů ještě méně než v případě nejvyššího postu v ČEB.

A český export jde stranou. Zejména politici exponovaní v této kauze přitom v minulosti nejednou zdůrazňovali, jak moc jim jde o podporu českých vývozců.

Dva a půl chlapa Formálně jsou prý EGAP i ČEB bez šéfů, ale schopny schvalovat obchodní případy, zaznívá z oficiálních míst. Skutečnost ale může být jiná.

Minulý týden byl potvrzen ve funkci člena představenstva EGAP Miroslav Somol. Jeho mandát skončil už v červnu, uplynulo i tříměsíční období, po které může funkci vykonávat, není-li zvolen jeho nástupce. Bez Somola by po ředitelově odchodu pojišťovna EGAP neměla dostatek hlasů, aby mohla schvalovat pojistné obchody. Je nás tu dva a půl, vtipkoval tehdy Somol k počtu členů představenstva po odchodu Plevy. Pleva prý ještě před svou rezignací Somola „kooptoval“ do role představenstva, jak sám toto pověření označil. Podle některých právních názorů by ale toto „jmenování“ nemuselo stačit. Na dozorčí radě EGAP minulý týden však byl Somol znovu oficiálně jmenován. Formálně je tudíž vše v pořádku a v představenstvu EGAP může rozhodovat.

Smrtelná rána Somola doplňuje Milan Šimáček, bývalý náměstek ministra financí s pověstí precizního úředníka se skvělou znalostí oboru finance a účetnictví. Trojici uzavírá expert na řízení rizik Ladislav Řezníček.

Jenže chybí někdo jako Jiří Skuhra. Právě on měl totiž velký smysl pro byznys, a pokud jde o jeho roli v představenstvu EGAP, byl tahounem většiny obchodních případů. Nebál se odpovědnosti, vždycky věděl a uměl zdůvodnit, proč a kdo by měl který obchod dělat. Oficiálně vysvětluje svůj odchod tím, že dostal nabídku. Takové zdůvodnění by pro český export bylo tou lepší zprávou, stejně jako to, pokud by se musel poroučet z politických důvodů, tedy že se na jeho místo tlačí někdo jiný. Jestliže by totiž Skuhra svým odchodem pykal za závažné profesní chyby z minulosti, EGAP i ČEB by byly jen krok od skandálu, který smetl šéfa CzechInvestu.

Mimochodem, pokud by se v pojišťovně EGAP přerušilo schvalování obchodních případů s tím, že je nutné čekat na nové vedení, paralyzuje to i ČEB. Většinu svých úvěrů totiž pojišťuje právě u EGAP. Českým exportérům pak zřejmě nezbude nic jiného než si sehnat slovenského partnera pro některé subdodávky a vyjednat si pojištění u Eximbanky, což je slovenská EGAP a ČEB dohromady. Čekat několik měsíců na nové vedení by ale pro exportéry závislé na podpoře ČEB i EGAP mohlo znamenat smrtelnou ránu.

O autorovi| Petra Pelantová • pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít