Příliš drahý omyl

05. listopadu 2012, 00:00 - MIROSLAV ZÁMEČNÍK
05. listopadu 2012, 00:00

Lapsus s fotovoltaikou nás bude stát více, než dáváme na vysoké školy

V tomto čísle si bereme „na paškál“ elektřinu a tato rubrika pochopitelně nemůže zůstat stranou. Pokud se podíváte na přiložené grafy, zjistíte, že ceny elektřiny (bez daně) v Česku za posledních deset let závratně stouply, a to jak pro domácnosti, tak pro podniky. V posledním období cena „silové elektřiny“ ve střední Evropě klesá, nicméně rostou další komponenty celkové ceny, především kvůli příspěvku na obnovitelné zdroje.

V týdeníku Euro již bylo stokrát zopakováno, že podpora fotovoltaiky je jedním z nejdražších hospodářsko­politických omylů, jež byly v této zemi spáchány od sametové revoluce.

Příští rok nás tenhle omyl nebo spíše „ekonomicky motivovaná prokrastinace“ bude stát na vícenákladech zhruba jedno procento hrubého domácího produktu. To je mnohem víc, než kolik se v Česku dává třeba na vysoké školství. Za tuhle přirážku mohly být české vysoké školy technického a přírodovědného směru doslova pozlacené, s hostováním nejlepších profesorů, nejlepšími laboratořemi, a ještě by zbylo. Místo toho zatěžujeme průmysl a domácnosti nikoli nezbytně nutným výdajem. Přičemž v domácnostech mají zvýšené účty za energie jasně regresní charakter, protože relativně více zatěžují právě chudé a seniory.

Stejně tak v průmyslu, který má pro českou ekonomiku disproporční význam, jde o významnou nákladovou položku. Navíc cenový nárůst třeba ve srovnání s Francií nebo Německem, ale i Polskem za posledních deset let je enormní. V zemích, které mají jinou strukturu hospodářství, je růst ceny významného vstupu způsobený daněmi nebo příspěvkem na obnovitelné zdroje diskutabilní, někde to mohou interpretovat i jako cílené vytváření tlaku na šetrnější využívání energií, podporu inovací v těchto oblastech atd.

Nicméně když se v Česku v posledních deseti letech přitahovala uzda téměř nejrychleji v Evropě – skoro o devět procent každý rok, zatímco ve Francii o necelé procento, a v takovém hodně zeleném Dánsku jsou ceny pro střední firmy ve skutečnosti nižší než v Čes ­ ku – co si o tom všem myslet? Příliš mnoho, příliš rychle, ze špatných důvodů a s mimořádně špatným ekonomickým efektem pro zemi jako celek (více na str. 24).

CENY VYHNANÉ SLUNCEM

Elektřina pro podniky střední velikosti. Cena za 1 kWh bez daně v pásmu spotřeby 500 až 2000 MWh ročně, platná v 1. pol. daného roku (do roku 2007 k 1. lednu pro pásmo 2000 MWh ročně, v EUR)

ELEKTŘINA PRO DOMÁCNOSTI

Index 2011/2001. Průměrná cena za 1 kWh bez daně; v pásmu spotřeby 2500 až 5000 kWh ročně, platná v 1. pol. daného roku (do roku 2007 k 1. lednu, v EUR)

229?%

ČESKO

115 %

NĚMECKO

109 %

FRANCIE

211 %

MAĎARSKO

153 %

RAKOUSKO

161 %

POLSKO

pramen: Eurostat

O autorovi| MIROSLAV ZÁMEČNÍK, zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít