Příliš drahý omyl

05. listopadu 2012, 00:00 - MIROSLAV ZÁMEČNÍK
05. listopadu 2012, 00:00

Lapsus s fotovoltaikou nás bude stát více, než dáváme na vysoké školy

V tomto čísle si bereme „na paškál“ elektřinu a tato rubrika pochopitelně nemůže zůstat stranou. Pokud se podíváte na přiložené grafy, zjistíte, že ceny elektřiny (bez daně) v Česku za posledních deset let závratně stouply, a to jak pro domácnosti, tak pro podniky. V posledním období cena „silové elektřiny“ ve střední Evropě klesá, nicméně rostou další komponenty celkové ceny, především kvůli příspěvku na obnovitelné zdroje.

V týdeníku Euro již bylo stokrát zopakováno, že podpora fotovoltaiky je jedním z nejdražších hospodářsko­politických omylů, jež byly v této zemi spáchány od sametové revoluce.

Příští rok nás tenhle omyl nebo spíše „ekonomicky motivovaná prokrastinace“ bude stát na vícenákladech zhruba jedno procento hrubého domácího produktu. To je mnohem víc, než kolik se v Česku dává třeba na vysoké školství. Za tuhle přirážku mohly být české vysoké školy technického a přírodovědného směru doslova pozlacené, s hostováním nejlepších profesorů, nejlepšími laboratořemi, a ještě by zbylo. Místo toho zatěžujeme průmysl a domácnosti nikoli nezbytně nutným výdajem. Přičemž v domácnostech mají zvýšené účty za energie jasně regresní charakter, protože relativně více zatěžují právě chudé a seniory.

Stejně tak v průmyslu, který má pro českou ekonomiku disproporční význam, jde o významnou nákladovou položku. Navíc cenový nárůst třeba ve srovnání s Francií nebo Německem, ale i Polskem za posledních deset let je enormní. V zemích, které mají jinou strukturu hospodářství, je růst ceny významného vstupu způsobený daněmi nebo příspěvkem na obnovitelné zdroje diskutabilní, někde to mohou interpretovat i jako cílené vytváření tlaku na šetrnější využívání energií, podporu inovací v těchto oblastech atd.

Nicméně když se v Česku v posledních deseti letech přitahovala uzda téměř nejrychleji v Evropě – skoro o devět procent každý rok, zatímco ve Francii o necelé procento, a v takovém hodně zeleném Dánsku jsou ceny pro střední firmy ve skutečnosti nižší než v Čes ­ ku – co si o tom všem myslet? Příliš mnoho, příliš rychle, ze špatných důvodů a s mimořádně špatným ekonomickým efektem pro zemi jako celek (více na str. 24).

CENY VYHNANÉ SLUNCEM

Elektřina pro podniky střední velikosti. Cena za 1 kWh bez daně v pásmu spotřeby 500 až 2000 MWh ročně, platná v 1. pol. daného roku (do roku 2007 k 1. lednu pro pásmo 2000 MWh ročně, v EUR)

ELEKTŘINA PRO DOMÁCNOSTI

Index 2011/2001. Průměrná cena za 1 kWh bez daně; v pásmu spotřeby 2500 až 5000 kWh ročně, platná v 1. pol. daného roku (do roku 2007 k 1. lednu, v EUR)

229?%

ČESKO

115 %

NĚMECKO

109 %

FRANCIE

211 %

MAĎARSKO

153 %

RAKOUSKO

161 %

POLSKO

pramen: Eurostat

O autorovi| MIROSLAV ZÁMEČNÍK, zamecnik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít