Příběh Michala Haly

12. srpna 2013, 00:00 -
12. srpna 2013, 00:00

2000 V tomto roce si studenta brněnské AMU vytáhl na ministerstvo dopravy tehdejší šéf resortu Jaromír Schling. Hala byl tehdy úspěšným dorostencem sociální demokracie.

Na ministerstvu začal pracovat v tiskovém odboru.

Michal Hala se na ministerstvu ukázal jako ambiciózní a schopný člověk. Na tiskovém odboru nevydržel dlouho a přesunul se na Ředitelství silnic a dálnic, tedy do firmy, která ročně rozděluje desítky miliard korun.

Jednadvacetiletý mladík začal dělat šéfa kanceláře generálního ředitele ŘSD Pavla Havíře. 2001 Halova hvězda stoupá. Po příchodu nového ředitele Petra Laušmana, nominanta ČSSD, se Michal Hala stal šéfem odboru vnitřních věcí ŘSD, a tedy jedním z klíčových lidí v úřadu.

2003 Ředitelství silnic a dálnic se stěhuje z několika budov do jednoho sídla na Kačerově. Hala se na tom výrazně podílí.

Dnes se ukazuje, že nájem není výhodný.

Firma platí i se službami necelé čtyři miliony korun měsíčně a z nájmu se nemůže vyvázat před rokem 2023. Ředitelství se navíc nechává slyšet, že mu objekt nevyhovuje, chybějí parkovací místa i zasedací prostory.

2007 Michal Hala je na vrcholu. Po odchodu Petra Laušmana je pověřen řízením ŘSD. Když pak přijde nový ředitel Alfred Brunclík, má už ŘSD novou organizační strukturu, v níž je místo výkonného ředitele s velkými pravomocemi.

A stává se jím Michal Hala.

2008 Hala je závodník. Jezdí pod pseudonymem Rallye, a jak se později ukáže, Halovi se sponzoringem pomáhá společnost Edikt. Mezi roky 2007 a 2009 narostl objem jejích zakázek pro ŘSD přibližně desetkrát.

2009 Úspěšný manažer oslavuje narozeniny.

V pražské Občanské plovárně uspořádá party za statisíce korun. Sto tisíc dal ze svého, zbytek mu prý přispěli přátelé. Kdo to ale byl, Hala dodnes neřekl. Oslava měla i charitativní účel, nemocným dětem vynesla 450 tisíc korun.

Halovu funkci výkonného ředitele zrušil ministr dopravy Gustav Slamečka. Hned na jaře příštího roku ale Halu šéf ŘSD Brunclík znovu zaměstnal. Za 80 tisíc měsíčně coby externího poradce.

2010 V září se Haly definitivně zbavil ministr dopravy Vít Bárta. Skončil i ředitel ŘSD Alfred Brunclík. 2011 Před Vánocemi Halu a další manažery zatýká policie. Podezírá je z korupce. Hala končí ve vazbě. Média se zabývají jeho oslavou narozenin, pronájmy odpočívadel i titulem z plzeňských práv, v knihovně prý chybí jeho doktorská práce. 2012 V srpnu Hala opouští bránu vazební věznice.

Předtím v březnu ještě policie rozšířila obvinění o držení dětské pornografie. Hala kvůli tomu podal na policii trestní oznámení, protože podle něj manipulovala s důkazy. l

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít