Překvapení na greenu

16. března 2015, 00:00 - Tomáš Jeník
16. března 2015, 00:00

Golf není, minimálně pro děti, nijak drahý sport Je fascinující, že ještě čtvrt století po revoluci přežívá golf v povědomí mnoha Čechů jako pseudosport pro zbohatlické seniory. Mohli bychom to vykládat jako dobrou zprávu o rychle bohatnoucí populaci – vždyť ze dvou tisíc hráčů v roce 1990 jsme dnes na více než 56 tisících. Na druhé straně je to nesmyslná karikatura. Zvlášť soudy o fyzické nenáročnosti golfu. „Vždycky když mi tohle někdo poví, řeknu, ať jde se mnou na dvě hodiny na driving. Uvidíme, jestli večer zvedne ruku,“ říká sportovní ředitel České golfové federace (ČGF) Luboš Klikar.

Podobné je to s pověstí neúměrně drahého sportu. Golf se samozřejmě dá dělat hodně draze – se členstvím na Karlštejně, se známým profitrenérem, špičkovými holemi na míru, značkovým oblečením atd. Ale když dítě začíná, nic z toho nepotřebuje. „Naprostá většina klubů stojí o mladé golfisty, proto jim výrazně snižuje všechny poplatky. Celoroční členství tak může vyjít třeba jenom na pět stovek,“ říká Klikar. Také nemá smysl hned od začátku pořizovat ratolesti individuálního trenéra. „To může dávat smysl až tak v deseti dvanácti – záleží na talentu. Do té doby je podle mě lepší, když děti fungují v klubech ve větších skupinách, řekněme po deseti,“ říká současný viceprezident ČGF a čtyřnásobný golfista roku Miroslav Holub. Přičemž do nějakých pěti šesti let stačí, když bude dítě honit míček s „maličkým putterem“ po greenu a vytvoří si vztah ke golfu; nemá smysl ho trápit drilováním švihu.

Hledají se mladí Na pověsti golfu jakožto sportu pro starší a pokročilé ale přece jenom něco je. V členské základně je totiž stále mladých hráčů menšina. „Když jsem se na ta čísla díval, samotného mě překvapilo, že máme jenom asi 13 procent členů do 21 let,“ přiznává Klikar. To znamená zhruba sedm tisíc mladých. Golfová federace se proto snaží mladé hráče podchycovat. Jednak zlevňováním poplatků, jednak projektem Se školou na golf. A pokud mladá golfistka či golfista prokážou talent, mají slušnou šanci, že je zachytí tréninkový systém federace.

Tvrdý život profíků Nicméně tohle je sice výkonnostní, ale stále „jen“ amatérský golf. Profesionálně se dnes golfu u nás věnuje všeho všudy 19 hráčů a hráček (Playing Pro), přičemž profesionální status má dalších 250 tzv. Teaching Pro (tedy trenérů). A kolik z nich se golfem uživí? „Možná tak Klára Spilková, když má dobrou sezonu,“ zmiňuje Klikar nejlepší českou golfistku současnosti.

Náklady na golfovou sezonu se pohybují kolem 50 tisíc eur, které není při dotacích turnajů nižších evropských okruhů (nejvyšší European Tour nikdo z českých mužů nehraje) na prize money vůbec jednoduché vydělat. Všichni tedy musejí shánět osobní sponzory. Pro ty mladší je ještě jedna cesta – vyrazit po stopách Miroslava Holuba do Ameriky. Některé americké univerzity, například ta Holubova v Hartfordu, totiž nabízejí nadějným golfistům stipendia, výměnou za to, že je reprezentují. Má to ale háček. „Nejpozději po prvním semestru jsem však usoudil, že studia mě baví více, než jsem čekal, a že hráčů na podobné úrovni jako já byla jenom na Severovýchodě stovka,“ přibližuje Holub okamžik, kdy se rozhodl zůstat amatérem.

Pro rodiče může být uklidňující, že Holub z Ameriky s prázdnou nepřijel, udělal si MBA a nyní působí ve vedoucí pozici v přední pojišťovací společnosti v Česku.

od 50 Kč stojí půjčovné holí (na začátku si dítě vystačí se sedmičkou železem a putterem) 3000 až 6000 Kč stojí dětský golfový set (nový; stačí i ohrané hole, které jsou výrazně levnější) 1500 až 6000 Kč stojí boty Plátěné kalhoty a tričko s límečkem snad každý najde v šatníku 0 až 100 Kč stojí vstup na cvičnou louku 1 až 2 Kč za kus číní půjčovné tréninkových míčků – (obvykle na jeden trénink postačí 25 až 50 kusů) od 500 Kč stojí členství v klubu pro děti 200 Kč za hrací den činí startovné na dětských turnajích ČGF 4000 Kč stojí týdenní letní soustředění

O autorovi| Tomáš Jeník, jenikt@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít