Pražská špína

25. srpna 2014, 00:00 - Hana Boříková
25. srpna 2014, 00:00

Krkolomný plán radnice na ovládnutí Pražských služeb za 1,25 miliardy korun v poslední chvíli zkrachoval

Policejní šťára v Pražských službách a příběh o plastových odpadech, za něž jiná města inkasovala, a metropole naopak do roku 2011 platila desítky milionů, byla jednou z nejšťavnatějších zpráv tohoto léta. Řeč ale tentokrát nebude o zapáchajících kauzách a policejních raziích, nýbrž o skutečném obsahu popelnic. Jejich pravidelný odvoz za přijatelnou cenu má na život Pražanů větší dopad než pravidelné zprávy o detektivech, kterým by se už snad vyplatilo zřídit si na magistrátu detašované pracoviště. (Jen za prázdniny navštívilo jeho budovy 14 policejních orgánů a přišlo 27 žádostí o vydání dokumentů, většinou přístupných na internetu.)

Ani křečovitá snaha současné radnice z posledních týdnů o ovládnutí Pražských služeb ovšem nepostrádá prvky absurdního dramatu. Cena za nepříliš promyšlenou operaci, jež měla zajistit odpadkovou bezpečnost obyvatel metropole, měla přesáhnout 1,25 miliardy korun.

Jenomže Pražané nikdy nebyli odpadkové kalamitě blíž než poté, co TOP 09 a ČSSD prosadily na květnovém zastupitelstvu rychle dohodnutý odkup 23procentního podílu Pražských služeb od minoritních akcionářů. To mělo radnici umožnit zadat své firmě zakázku na svoz a likvidaci odpadu napřímo bez tendru. Současná smlouva totiž vyprší už s koncem října.

Zapůjčíme, vytěsníme, vykoupíme „Já v principu nejsem proti záměru vlastnit stoprocentně Pražské služby. Odpadky jsou snad ještě veřejnější službou než městská doprava,“ říká primátor Tomáš Hudeček. Na rozdíl od svého náměstka Jiřího Vávry, který transakci prosadil, je ochoten o obchodu, jenž minulý týden zkrachoval, hovořit. I když s ním od počátku nesouhlasil.

„Jde o velmi složitou transakci, která by zabrala dva roky intenzivní práce, ne pár měsíců. Pak by se daly také vyjednat jiné podmínky.

Problém je také, že bychom částečně kanibalizovaly majetek městských částí, které mají podíly v jiných odpadových firmách,“ vysvětluje Hudeček.

Město se skutečně dostalo do velkého skluzu, celou transakci provázely zmatky od samého počátku. Akcie minoritních akcionářů měly vykupovat samy Pražské služby. Nejprve si měly zapůjčit 19,3procentní podíl od největšího minoritního akcionáře Northward Holdings Limited (NHL) za dalších 15 milionů korun. Tato firma s neznámými vlastníky a sídlem na Kypru měla později z celkové sumy 950 milionů korun, na které měly výkupy přijít, inkasovat 800 milionů. Zápůjčka měla umožnit Pražským službám rychle vytěsnit drobné akcionáře, kterých jsou desítky. Aby mohl takzvaný squeeze-out začít, musí majoritní akcionář držet alespoň 90procentní

podíl. Praha má aktuálně necelých 77 procent.

Když odchod, tak férový Stoprocentní ovládnutí firmy je ovšem jen jednou z podmínek zákona o veřejných zakázkách proto, aby mohly dostat Pražské služby zakázku napřímo. Firma by se zároveň musela zbavit subdodávek a utlumit nebo vyčlenit komerční činnosti jinam.

Původně chtěla radnice svoz odpadků propachtovat do jiné městské firmy, tuto neobvyklou právní konstrukci následně ale raději opustila. Pražské služby začaly naopak vyčleňovat živnostenské odpady a narychlo shánět 50 svozových aut, 36 tisíc popelnic a desítky popelářů. To mělo obnášet další minimálně 300milionovou investici. Ve třetině velkých městských částí totiž svážejí odpadky jiné firmy jako subdodávky pro Pražské služby. A Komwag, Ipodec a AVE se začaly logicky bránit.

„Z čísel víme, že dokážeme pracovat efektivněji než Pražské služby. Pokud máme z Prahy odejít, tak jako poražení v řádné soutěži,“ říká Roman Mužík, jednatel společnosti AVE, která obhospodařuje Prahu 3, 6, 10 a 14. „Navíc jsem přesvědčen, že pokud budou chtít Pražské služby od listopadu svážet samy, systém zkolabuje. Nikdo se neptal ani po klíčích od domů,“ dodal. Firma už napadla postup Prahy u antimonopolního úřadu.

Křik ovšem spustili i starostové. „Praha 2 je s prací firmy Komwag spokojena. Ve firmě navíc městská část vlastní 34 procent. Město nám sníží hodnotu podílu a připraví nás o dividendy,“ vysvětluje místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS). Navíc celý plán velké radnice hodnotí jako nesmysl. „Praha tak čtvrt století od revoluce ničí konkurenční prostředí a vytváří monopolní moloch. Měla by se přece soustředit na likvidaci odpadu ve své spalovně a fungovat jako operátor. Do svozu odpadků by měla naopak pustit větší konkurenci – rozdělit Prahu na víc obvodů a pořádně je vysoutěžit,“ podotýká místostarosta.

Neprodáme!

Názor místostarosty zní celkem rozumně.

Snad se nad tím po letech neúspěšných snah zadat v Praze popelnicovou zakázku někdo kompetentní zamyslí. Patrně na to bude mít celé další volební období. Město totiž zadá Pražským službám další zakázku jednacím řízením bez uveřejnění a teď narychlo vypíše velký tendr na čtyři roky, jelikož krkolomný plán na výkup minoritních akcionářů a zadání služby tzv. in-house minulý týden zkrachoval. Společnost NHL, která radnici od dubna bombardovala žádostmi o výkup svého podílu, totiž nejprve odmítla městu akcie zapůjčit a následně i prodat. Prý proto, že jeden z minoritních akcionářů napadl postup města žalobou u soudu.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít