Pražané frčí na koksu, Ostraváci radši perník

03. června 2013, 00:00 - (maš)
03. června 2013, 00:00

Výzkum Sto padesát kilogramů pervitinu proteče kanalizační sítí nejmenované třísettisícové metropole v Česku za jeden rok. To je výsledek takzvané zpětné kalkulace prvních výsledků projektu, jenž ve vybraných městech bude v následujících pěti letech sledovat množství nelegálních drog a jejich metabolitů v komunálních odpadních vodách. „Výsledky doplní oficiální statistiky, které jsou často zkresleny tím, že řada dotazníkových šetření vzniká na bázi dobrovolnosti respondentů,“ říká Věra Očenášková, vedoucí výzkumného týmu z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka v Praze. „V projektu nyní sledujeme kokain a jeho metabolity, pervitin, amphetamin, extázi, heroin, deriváty morfinu a látky používané při substituční terapii,“ dodává. Drogy se dají ve znečištěné vodě detekovat díky moderním metodám analytické chemie i ve velmi malém množství. „Jde o nanogramy v litru vody, což je, jako kdybyste hodili několik kostek cukru do přehrady,“ uvádí Očenášková. Ze získaných výsledků se odhaduje celková konzumace drog v dané lokalitě.

Způsob výpočtu odhadu byl stanoven v roce 2005 a používá ho většina evropských zemí.

Z prvních měření lze odvodit zajímavé skutečnosti. „Zdá se, že v Praze je vyšší spotřeba kokainu než v Ostravě, což potvrzuje i hypotézy ze stávajících statistik o vazbě konzumace konkrétního typu drog na ekonomicko-sociální situaci toho či onoho města,“ tvrdí Věra Očenášková.

Ve sledovaných lokalitách, kam patří jednotlivá odběrná místa v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem a dalších pěti středně velkých městech, se v průběhu pěti let uskuteční řada sedmidenních odběrových kampaní.

„Chceme zachytit rozdíly v užívání drog v průběhu týdne. Do budoucna budeme muset provádět měření i v období, kdy jsou ve sledovaných lokalitách plánovány velké kulturní a společenské akce,“ podotýká Očenášková.

Ačkoliv výzkum se takto systematicky provádí v Česku poprvé, v jiných zemích je celkem běžný. Analýza komunálních odpadních vod na přítomnost nelegálních drog se provádí například v Německu, Itálii, Polsku, USA či Austrálii. Český projekt bude stát přibližně patnáct milionů korun a je hrazen z prostředků ministerstva vnitra. Očekává se, že výsledky výzkumu pomůžou stanovit, jak velký je drogový trh ve sledovaných městech, a umožní rychle měřit změny například po policejních zátazích na dealery.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít