Pražané frčí na koksu, Ostraváci radši perník

03. června 2013, 00:00 - (maš)
03. června 2013, 00:00

Výzkum Sto padesát kilogramů pervitinu proteče kanalizační sítí nejmenované třísettisícové metropole v Česku za jeden rok. To je výsledek takzvané zpětné kalkulace prvních výsledků projektu, jenž ve vybraných městech bude v následujících pěti letech sledovat množství nelegálních drog a jejich metabolitů v komunálních odpadních vodách. „Výsledky doplní oficiální statistiky, které jsou často zkresleny tím, že řada dotazníkových šetření vzniká na bázi dobrovolnosti respondentů,“ říká Věra Očenášková, vedoucí výzkumného týmu z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka v Praze. „V projektu nyní sledujeme kokain a jeho metabolity, pervitin, amphetamin, extázi, heroin, deriváty morfinu a látky používané při substituční terapii,“ dodává. Drogy se dají ve znečištěné vodě detekovat díky moderním metodám analytické chemie i ve velmi malém množství. „Jde o nanogramy v litru vody, což je, jako kdybyste hodili několik kostek cukru do přehrady,“ uvádí Očenášková. Ze získaných výsledků se odhaduje celková konzumace drog v dané lokalitě.

Způsob výpočtu odhadu byl stanoven v roce 2005 a používá ho většina evropských zemí.

Z prvních měření lze odvodit zajímavé skutečnosti. „Zdá se, že v Praze je vyšší spotřeba kokainu než v Ostravě, což potvrzuje i hypotézy ze stávajících statistik o vazbě konzumace konkrétního typu drog na ekonomicko-sociální situaci toho či onoho města,“ tvrdí Věra Očenášková.

Ve sledovaných lokalitách, kam patří jednotlivá odběrná místa v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem a dalších pěti středně velkých městech, se v průběhu pěti let uskuteční řada sedmidenních odběrových kampaní.

„Chceme zachytit rozdíly v užívání drog v průběhu týdne. Do budoucna budeme muset provádět měření i v období, kdy jsou ve sledovaných lokalitách plánovány velké kulturní a společenské akce,“ podotýká Očenášková.

Ačkoliv výzkum se takto systematicky provádí v Česku poprvé, v jiných zemích je celkem běžný. Analýza komunálních odpadních vod na přítomnost nelegálních drog se provádí například v Německu, Itálii, Polsku, USA či Austrálii. Český projekt bude stát přibližně patnáct milionů korun a je hrazen z prostředků ministerstva vnitra. Očekává se, že výsledky výzkumu pomůžou stanovit, jak velký je drogový trh ve sledovaných městech, a umožní rychle měřit změny například po policejních zátazích na dealery.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít