Pražané frčí na koksu, Ostraváci radši perník

03. června 2013, 00:00 - (maš)
03. června 2013, 00:00

Výzkum Sto padesát kilogramů pervitinu proteče kanalizační sítí nejmenované třísettisícové metropole v Česku za jeden rok. To je výsledek takzvané zpětné kalkulace prvních výsledků projektu, jenž ve vybraných městech bude v následujících pěti letech sledovat množství nelegálních drog a jejich metabolitů v komunálních odpadních vodách. „Výsledky doplní oficiální statistiky, které jsou často zkresleny tím, že řada dotazníkových šetření vzniká na bázi dobrovolnosti respondentů,“ říká Věra Očenášková, vedoucí výzkumného týmu z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka v Praze. „V projektu nyní sledujeme kokain a jeho metabolity, pervitin, amphetamin, extázi, heroin, deriváty morfinu a látky používané při substituční terapii,“ dodává. Drogy se dají ve znečištěné vodě detekovat díky moderním metodám analytické chemie i ve velmi malém množství. „Jde o nanogramy v litru vody, což je, jako kdybyste hodili několik kostek cukru do přehrady,“ uvádí Očenášková. Ze získaných výsledků se odhaduje celková konzumace drog v dané lokalitě.

Způsob výpočtu odhadu byl stanoven v roce 2005 a používá ho většina evropských zemí.

Z prvních měření lze odvodit zajímavé skutečnosti. „Zdá se, že v Praze je vyšší spotřeba kokainu než v Ostravě, což potvrzuje i hypotézy ze stávajících statistik o vazbě konzumace konkrétního typu drog na ekonomicko-sociální situaci toho či onoho města,“ tvrdí Věra Očenášková.

Ve sledovaných lokalitách, kam patří jednotlivá odběrná místa v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem a dalších pěti středně velkých městech, se v průběhu pěti let uskuteční řada sedmidenních odběrových kampaní.

„Chceme zachytit rozdíly v užívání drog v průběhu týdne. Do budoucna budeme muset provádět měření i v období, kdy jsou ve sledovaných lokalitách plánovány velké kulturní a společenské akce,“ podotýká Očenášková.

Ačkoliv výzkum se takto systematicky provádí v Česku poprvé, v jiných zemích je celkem běžný. Analýza komunálních odpadních vod na přítomnost nelegálních drog se provádí například v Německu, Itálii, Polsku, USA či Austrálii. Český projekt bude stát přibližně patnáct milionů korun a je hrazen z prostředků ministerstva vnitra. Očekává se, že výsledky výzkumu pomůžou stanovit, jak velký je drogový trh ve sledovaných městech, a umožní rychle měřit změny například po policejních zátazích na dealery.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít