Pražané frčí na koksu, Ostraváci radši perník

03. června 2013, 00:00 - (maš)
03. června 2013, 00:00

Výzkum Sto padesát kilogramů pervitinu proteče kanalizační sítí nejmenované třísettisícové metropole v Česku za jeden rok. To je výsledek takzvané zpětné kalkulace prvních výsledků projektu, jenž ve vybraných městech bude v následujících pěti letech sledovat množství nelegálních drog a jejich metabolitů v komunálních odpadních vodách. „Výsledky doplní oficiální statistiky, které jsou často zkresleny tím, že řada dotazníkových šetření vzniká na bázi dobrovolnosti respondentů,“ říká Věra Očenášková, vedoucí výzkumného týmu z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka v Praze. „V projektu nyní sledujeme kokain a jeho metabolity, pervitin, amphetamin, extázi, heroin, deriváty morfinu a látky používané při substituční terapii,“ dodává. Drogy se dají ve znečištěné vodě detekovat díky moderním metodám analytické chemie i ve velmi malém množství. „Jde o nanogramy v litru vody, což je, jako kdybyste hodili několik kostek cukru do přehrady,“ uvádí Očenášková. Ze získaných výsledků se odhaduje celková konzumace drog v dané lokalitě.

Způsob výpočtu odhadu byl stanoven v roce 2005 a používá ho většina evropských zemí.

Z prvních měření lze odvodit zajímavé skutečnosti. „Zdá se, že v Praze je vyšší spotřeba kokainu než v Ostravě, což potvrzuje i hypotézy ze stávajících statistik o vazbě konzumace konkrétního typu drog na ekonomicko-sociální situaci toho či onoho města,“ tvrdí Věra Očenášková.

Ve sledovaných lokalitách, kam patří jednotlivá odběrná místa v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem a dalších pěti středně velkých městech, se v průběhu pěti let uskuteční řada sedmidenních odběrových kampaní.

„Chceme zachytit rozdíly v užívání drog v průběhu týdne. Do budoucna budeme muset provádět měření i v období, kdy jsou ve sledovaných lokalitách plánovány velké kulturní a společenské akce,“ podotýká Očenášková.

Ačkoliv výzkum se takto systematicky provádí v Česku poprvé, v jiných zemích je celkem běžný. Analýza komunálních odpadních vod na přítomnost nelegálních drog se provádí například v Německu, Itálii, Polsku, USA či Austrálii. Český projekt bude stát přibližně patnáct milionů korun a je hrazen z prostředků ministerstva vnitra. Očekává se, že výsledky výzkumu pomůžou stanovit, jak velký je drogový trh ve sledovaných městech, a umožní rychle měřit změny například po policejních zátazích na dealery.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít