Právo na nesouhlas

08. září 2014, 00:00 -
08. září 2014, 00:00

Pokud má premiér v ruce důkazy o nesmyslnosti sankcí vůči Rusku, proč se proti nim nevymezit? Hlavně ať nespoléhá na data Svazu průmyslu a dopravy ČR

Vláda udělila premiéru Bohuslavu Sobotkovi minulý týden mandát, aby mohl částečně odmítnout zpřísnění sankcí, především pokud jde o sankce na vývoz zboží dvojího užití. Konkrétně jde o snahu ochránit před sankcemi výrobce obráběcích strojů, kde ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek přímo označil některé navrhované postihy za nesmyslné. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPDČR) to podepřel kalkulací výpadku tržeb o 15 až 18 miliard korun v letošním a příštím roce.

Jako na Rádiu Jerevan jsou tady tři otázky: Je korektní vzhledem k našim „spojeneckým závazkům“ takto se vymezovat vůči sankcím na některé položky, jež negativně postihnou jejich české producenty? Jsou sankce smysluplné? A zatřetí, jsou propočty správné?

Začněme odzadu, koneckonců čísla jsou rozhodující. Když se podíváte na zahraniční obchod v databázi ČSÚ, můžete si hrát s výběrem strojírenských položek vyvážených do Ruska po libosti. Dál už počítejme samostatně. Za první letošní pololetí dosáhl celkový vývoz položek v kódech 71 až 76 (tedy v podstatě celá strojařina, kancelářské stroje, telekomunikační zařízení a elektrická zařízení a přístroje) do Ruska 22 miliard korun. Kolik z toho má duální využití, kolik z toho jde do těžby ropy a plynu?

Můžeme buď hádat, anebo zvolit jemnější ? ltr, třeba ty obráběcí stroje (kódy 7311 až 7339), a za celý loňský rok nám vyjde vývoz 2,8 miliardy (zaokrouhleno nahoru), za letošní první pololetí 1,431 miliardy korun. I kdyby duální užití měla polovina vývozu obráběcích strojů, se SPDČR se míjím o jeden řád, a tak by mě opravdu zajímalo, zda pracují se statistikami, anebo si to fakt cucají z prstu, přičemž se opírají o své dotazníky, v nichž matou termíny, jež nemají oporu ve ? nančním výkaznictví. Podstatné je něco jiného: jestliže nám opakované ponoření do recese v uplynulých pěti letech přineslo nějaké ponaučení, pak to, že lídři nemají negativní data zveličovat a věštit blížící se katastrofu. Právě kapitáni průmyslu za to minulým kabinetům řádně vyčinili, a v podstatě právem. Ale co je tohle, když ne šíření poplašné zprávy, byť zjevně motivované jinými úmysly?

Zbývající dvě otázky jsou propojené. Samozřejmě, že premiér členské země EU může s položkovým seznamem nesouhlasit a upozornit na jeho nesmyslnost, jak tvrdí ministr průmyslu. Kupříkladu zákaz vývozu obráběcích strojů s možným duálním použitím má smysl jen tehdy, když mimo země uvalující sankce neexistuje snadno a rychle dosažitelná náhrada. Když mohou v podstatě stejné stroje Rusům dodat Turci, Thajci nebo Jihokorejci, je jediným důsledkem sankcí skutečně výpadek vývozu na straně exportéra a náklady spojené s hledáním alternativního odbytiště.

To je pak opravdu nesmyslné a kontraproduktivní. Pokud má premiér v ruce podklady, jež to dokazují, proč by se proti tomu neměl vymezit? Doba je zlá, ale snad ještě pořád ne natolik, aby opět platilo, že je lepší mýlit se s Unií, než mít pravdu proti ní.

O autorovi| MIROSLAV ZĺME NńK zamecnik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít