Pravidla pro provozování lékáren se v Evropě hodně liší

28. července 2014, 00:00 - vysvětluje Korbelář.
28. července 2014, 00:00

S řetězci i proti nim Evropské země často regulují konkurenci mezi lékárnami, stanovují, jak daleko od stávající lékárny může vzniknout nová, kolik poboček může mít jeden vlastník, v některých zemích může být vlastníkem lékárny jedině lékárník. Ve většině zemí Evropské unie se mohou léky dostupné bez receptu (nebo jejich část) prodávat i mimo lékárny. Například v Norsku nebo Švédsku nedávno pravidla uvolnili.

Ve Švédsku prodal stát před několika lety některé lékárny řetězcům, ve městech vznikly nové lékárny s delší pracovní dobou a stát nyní nabízí dotace pro zachování venkovských lékáren. Liberalizovat lékárenský trh musí také Řecko. Podle doporučení Evropské komise ruší veškerá omezení vlastnictví lékáren, stejně jako stávající omezení otevírací doby. Podle tamní lékárnické komory chce EU zničit řecké lékárny, aby je mohly koupit nadnárodní řetězce. O liberalizaci vlastnictví se začíná mluvit i v Německu.

Naopak v Maďarsku jdou po stejné cestě opačným směrem. Vládě se nelíbilo, že zde vlastní lékárny řetězce, a proto vznikl zákon, který nařizuje, že lékárnu bude muset alespoň z 51 procent vlastnit lékárník, který v ní pracuje. Pokud ji nebudou chtít od řetězce koupit, bude mít na nadpoloviční podíl předkupní právo stát.

Na druhé straně se lékárníkům rozšiřují možnosti, jak uplatnit svoje vzdělání. V Německu například mohou radit při léčbě vysokého tlaku, astmatu a jiných chorob. Za půlhodinovou konzultaci s diabetikem dostanou od zdravotní pojišťovny 30 eur. Ve Švédsku lékárníci přímo v lékárnách očkují proti klíšťové encefalitidě. Také v Irsku a Británii dělají lékárníci řadu zpoplatněných služeb.

otevřené moderní laboratoře 25 milionů korun a nepochybují o tom, že se jim do pěti let vrátí. Zákazníků mají dost nejen z vlastních lékáren. Díky centrální laboratoři nemusejí ani malé lékárny odmítat pacienty s recepty na méně obvyklé individuálně vyráběné léky. Na druhé straně se objevují obavy, jestli taková centralizace nepovede k tomu, že lékárníci v malých lékárnách přestanou individuálně zhotovovat léky a přijdou o část svých dovedností.

Sílící ekonomický tlak se může brzy projevit i tak, že z menších měst zmizí lékárny. V absolutních číslech tak sice lékáren s povolením lékového ústavu neustále přibývá, ale nikdo nesleduje, kolik lékáren a kde ukončilo provoz, respektive kde ty nové vznikají. Dostupnost lékáren v menších obcích řetězce nevyřeší.

Chovají se racionálně a kupují či stavějí lékárny jen tam, kde je dostatečný obrat. „Pokud vstupujeme do koupě již existující lékárny, je pro nás klíčové, jaká je pravděpodobnost růstu obratu. Pokud usoudíme, že zvládneme lékárnu provozovat lépe než stávající majitelé, jdeme do toho,“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít