Article, show

Pravdomluvný estébák

25. listopadu 2013, 00:00 - Jan Hrbáček
25. listopadu 2013, 00:00

Bývalí důstojníci StB už mnohokrát podpis spolupráce se svými agenty u soudu razantně popřeli

Přelom letošního roku bude jedním z nejzásadnějších momentů v životě podnikatele a politika Andreje Babiše. Lednový bratislavský soud s Ústavem paměti národa totiž určí, zda se lidé úzce spřažení s komunistickým režimem před rokem 1989 mohou bez potíží etablovat v novodobé politice. Zatímco představitelé slovenského ústavu se dušují, že materiály, které k Babišově spolupráci s StB v archivech nalezli, jsou neprůstřelné, jeho poslední řídící důstojní Andrej Kuľha obviňuje své někdejší kolegy, že si agenta Bureše prostě vymysleli.

Pokud bývalý kapitán Kuľha před soudem Babišovi dosvědčí, že estébáci, s nimiž se dostal do tvrdého střetu a kteří se mezi sebou udávali navzájem, Babišův podpis a spolupráci zfalšovali, budou arbitři stát před mimořádně těžkým úkolem. Soudy už v minulosti častokrát po podobném svědectví ve prospěch komunistických práskačů spolupráci s StB anulovaly.

Klíčovou otázkou je věrohodnost Kuľhova aktuálního svědectví. V minulosti jsme už byli několikrát svědky toho, jak někdejší řídící důstojníci StB bez jakýchkoli skrupulí podpis spolupráce se svými agenty u soudu razantně popřeli. Snadné to je především u svazků, které jsou skartované, což se týká i podepsaného vázacího aktu v Babišově případě. Anebo vysvětlují, že s nimi agent spolupracoval nevědomě.

Za příklad může posloužit známý spor o agentství předsedy komunistů Vojtěcha Filipa vulgo Falmera. Tři takzvaní řídící důstojníci Filipovi před soudem dosvědčili, že před ním úzkostlivě tajili, že spolupracuje se Státní bezpečností. To, že pak jeden z nich, František Hanzalík začal pracovat ve Filipově advokátní kanceláři, vypovídá o důvěryhodnosti takového svědka své. „Já jsem s tajnou policií nic nepodepsal, já jsem podepsal závazek mlčenlivosti v podniku,“ tvrdil Filip. S takovým svědectvím za zády se to říká snadno.

V textech takzvaných vázacích aktů bylo téměř vždy jednoznačně formulováno, k jaké spolupráci a s jakou složkou se agent upisuje. Andrej Babiš má dobrou startovní pozici – skartovaný nebo neexistující vázací akt a estébáka ochotného svědčit v jeho prospěch.

Slovenský Ústav paměti národa může jen skládat mozaiku z archivních pramenů, které mohou soudu spolupráci doložit. Nebo ještě přemluvit ke svědectví posledního žijícího zpravodajce Júliuse Šumana, který měl Babiše v bratislavské vinárně u Obuvníka ke spolupráci získat. Šuman se však zatím k případu Andreje Babiše alias Bureše veřejně nevyjadřuje. Jeho role v soudní při může ovšem být pro výsledek sporu klíčová.

Jenže, kolik znáte dobrých a pravdu říkajících estébáků? S ohledem na historické zkušenosti lze jen stěží očekávat, že Július Šuman spolupráci Andreje Babiše s StB potvrdí. Dost možná u soudu neřekne vůbec nic.

O autorovi| Jan Hrbáček • hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít