Praha je město bez vize

29. února 2016, 00:00 - Hana Boříková
29. února 2016, 00:00

I v době boomu se staví strašně málo, říká developer Tomáš Pardubický

Společnost si zvolila Zelené, kteří hlásali konec stavění. „Asi budeme muset počkat do příštích voleb, kdy lidem dojde, že ani tohle není dobrá cesta,“ říká ředitel Finepu, jednoho ze čtyř největších rezidenčních developerů.

* Říká se, že je boom výstavby bytů, ale zaznívají i názory, že se staví strašně málo.

Jde o to, v jakém časovém horizontu se na výstavbu díváte. Loni se prodalo sedm tisíc bytů, postavilo se zhruba 5,5 tisíce bytů. Praha má fond 600 tisíc jednotek, to znamená, že se postavilo méně než jedno procento, přitom přirozená obnova fondu by měla být jedno až dvě procenta v dlouhém horizontu. A to se posledních 25 let rozhodně neděje. V osmdesátých, sedmdesátých a šedesátých letech došlo k obrovskému boomu, stavěly se paneláky, a to z toho důvodu, že sociálně a technologicky tehdejší bydlení neodpovídalo migračnímu přírůstku Prahy. Najednou bylo třeba dostavět desítky tisíc bytů, ale především kvůli kvalitě. Tehdejším hitem byly činžovní domy s toaletou na patře. Když se přesunete o padesát let dál, dnešním hitem je parkování v podzemí, terasy, akustika, tepelná izolace a pachová neprostupnost. Z pohledu kvalitativního 80 procent nevyhovuje nejen normově, ale ani nárokům dnešních lidí na bydlení.

* Buď se s tím lidé spokojí, nebo nemají peníze na lepší byt…

Poptávka je vyšší než nabídka, což je paradox posledních dvou let. Prodává se víc, než se doplňuje. Prodává se z papíru. My prodáme 90 procent bytů před kolaudací.

* To jsme na tom zase jako před krizí…

Předkrizové období – do roku 2007 – mělo bohužel úplně jinou strukturu. Výrazně víc se stavělo. My teď máme na stejné úrovni poptávku, ale vyčerpává se zásoba. Nestíháme dostavovat. To v Praze ještě nebylo – vykupují se prakticky všechny byty, ale nedoplňuje se rezerva.

* Je problém ve stavebních úřadech, které příliš nepovolují nové projekty?

Já bych to posunul ještě o úroveň výš. Úplně hlavním tématem je vize pro Prahu. Praha by měla mít vizi, jak se má město rozvíjet, jakou má hrát roli, jak má být Praha posazena oproti Londýnu, Vídni, Varšavě, Paříži či Mnichovu. A ta vize má být obsažena ve čtyřech dokumentech: ve strategii Prahy, v Metropolitním plánu, ve stavebních přepisech a v bytové a sociální koncepci.

* Z toho máme hotovou polovinu strategie a návrh Metropolitního plánu…

Nemáme nic. Já se obávám, že Metropolitní plán nebude, v roce 2020 skončí současný starý územní plán a myslím, že se stane tématem číslo jedna, co jej nahradí a jakým způsobem budeme pokračovat v územním plánování. My ale nemáme ani tu vizi. A ta začíná u politické reprezentace.

* Tak třeba Matěj Stropnický vizi má: nestavět!

Dobře. Pojďme si říct, že nemáme sdílenou vizi napříč vládnoucím politickým spektrem.

* Ono v tuto chvíli nemáme asi ani tu reprezentaci…

Takže jdeme ještě o stupeň výš. Já vám dám takový příměr. Minulý rok jsem četl článek od Matěje Stropnického, že Praha nepotřebuje rozvoj, růst a bytů máme dost. V tu samou chvíli se nám ozval někdo z německé ambasády, že by starosta Hamburku Finep rád pozval na konferenci o územním rozvoji. Prý je pro ně naše Západní Město vzor, jak dát dohromady funkci kancelářskou, bytovou a obchodní, aby to žilo. Starosta Hamburku má vizi doplnit osm tisíc nových bytů každý rok, aby město udrželo tempo rozvoje a přicházeli lidé, kteří jsou ekonomicky aktivní. Střih. V Praze se někdo koukl na statistiky a zjistil, že tu máme velkou zásobu bytů, ale nikdo se nepodíval, že jsou v panelových domech, kde už mladí lidé nechtějí bydlet. To je stejné, jako kdyby někdo řekl: Přestaneme vyrábět nová auta, máme jich dost. Kdo chce jezdit dvacet let starým autem?

* V roce 2017 prý dojdou nové byty. Dojdou?

Málo se povoluje a je to vidět na statistikách. Myslím si, že je to dlouhodobý cyklus. Společnost zvolila zelené, kteří měli jako jedno z hlavních témat žádnou výstavbu. Asi budeme muset počkat do příštích voleb, kdy jim dojde, že ani tohle není dobrá cesta. Letos budeme slavit 700 let Karla IV., a kdyby žil v dnešní době, turisté se nemají na co jezdit dívat. Někdo musí říct, tenhle rozvoj je zdravý a reálný, a nastavit konečně tu dlouhodobou vizi.

* Já si myslím, že Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy nějakou vizi má, ale naráží u politiků…

Ano, má. Znáte jeho studii? V Praze žije na jednom hektaru 25 lidí, ve srovnání s Vídní a Mnichovem jsme zhruba na půlce. Mně by se líbilo, kdyby na tomhle byla postavena vize a pokračovalo se v tom dál. Město se nemá rozlézat, město se má zahušťovat. Když si někdo vybere život ve městě, nechce žít na vesnici. Město má říct, jaká jsou pravidla, ne developer ani občanská sdružení.

Letos budeme slavit 700 let Karla IV., a kdyby žil v dnešní době, turisté se nemají na co jezdit dívat.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít