Praha jako odrazový můstek

03. září 2012, 00:00 -
03. září 2012, 00:00

Od absolventů tuzemských práv požadujeme další vzdělání, říká vedoucí partner pražské pobočky firmy Squire Sanders

Není mnoho amerických firem, které zahájily svoji globální expanzi v Česku. Málokdo by navíc hádal, že to budou právníci. „V současnosti patří Squire Sanders mezi dvacítku největších advokátních kanceláří na světě,“ říká Radek Janeček, vedoucí partner pražské pobočky firmy.

* V roce 1990 byla Squire Sanders jednou z prvních amerických právnických firem, které otevřely pobočku ve střední a východní Evropě. Tehdy si vybrala Prahu. Má pro vás česká metropole stále význam jakéhosi regionálního centra?

Praha má v rámci naší firmy význam symbolický. Byla to první významná kancelář mimo území USA, která se prosadila na místním trhu. Začala tím expanze firmy ze středozápadu USA do celého světa. V květnu se v Praze konalo celosvětové setkání všech více než 450 partnerů firmy. Bylo to poprvé, kdy se takové setkání uskutečnilo mimo území USA.

* Fungování globální značky, která v jednotlivých zemích vystupuje jako nezávislá entita, s sebou jistě nese vysoké nároky na systém corporate governance. Jaký recept se vám nejvíce osvědčil?

Nejsme jen globální značka, jsme hrdí na to, že jsme skutečně „jedna globální firma“. Právní a daňové regulace sice vyžadují samostatné entity pro některé jurisdikce, ale všichni globální partneři v Praze jsou zároveň partnery jednoho celosvětového partnershipu. Odměňování partnerů se provádí každý rok na základě individuálních zásluh jednotlivých partnerů na globální úrovni. Každý partner zná výši odměny všech ostatních. Nemáme žádné matematické vzorce pro účely stanovení odměny. Potlačili jsme význam teritoriálních kanceláří ve prospěch významu skupin zaměřených na právní disciplíny nebo průmyslová odvětví, které působí přes hranice kancelářských jurisdikcí.

* Zpět ke corporate governance. Jak se tento globální „mamut“ řídí z hlediska dennodenních činností?

Firma je řízena formou kolegiální meritokracie, kde jsou členové managementu jmenováni konsenzem všech partnerů na základě kvalit a zásluh. Týká se to jak řídících partnerů pro jednotlivé teritoriální kanceláře, tak řídících partnerů pro jednotlivé právní disciplíny nebo průmyslová odvětví. Vznikne tak tzv. matrix management, kdy si musí každý právník uvědomit, že je nejen součástí organizace nebo sdružení osob sdílejících shodou okolností jednu kancelář na Václavském náměstí, ale také dalšího sdružení právníků zabývajících se podobným odvětvím jako on v dalších 37 kancelářích na světě.

* Krize znamenala utlumení v transakcích a v realitním byznysu, přinesla s sebou výrazný tlak na ceny. Prošli jste i vy náročným obdobím?

S určitým zpožděním se u nás také krize projevila, když nám v roce 2009 poklesly tržby a museli jsme snížit náklady. Nebylo to ale nic drastického, řekl bych v rozsahu deseti procent. Nestalo se nám, že by celá skupina právníků zabývajících se buď realitami, finančními trhy nebo jiným odvětvím najednou přestala mít práci úplně. Některé mladší právníky jsme z transakční praxe využili například v praxi arbitrážní.

* Jste členem celosvětové firemní rady pro hodnocení právníků. Snesou absolventi českých právních fakult srovnání se Západem?

Jednoznačně ne. Absolvent české právnické fakulty, který předtím absolvoval třeba i prestižní osmileté gymnázium, je bez dalšího vzdělání v naší firmě zcela nepoužitelný. Stav českého školství včetně Právnické fakulty UK je tragický. Na druhou stranu získáte úžasný pocit optimismu do budoucna, když se na interview setkáte s člověkem, který studoval na základní a střední mezinárodní škole nebo lyceu v Praze a strávil rok na střední škole v Evropě nebo USA. Dochází sice na přednášky a semináře na právnickou fakultu, ale při tom se účastní mezinárodních soutěží právnických škol a participuje v mezinárodních studentských organizacích.

* A jak v kanceláři probíhá personální hodnocení?

V naší firmě přistupujeme na globální bázi i k hodnocení právníků, kteří nejsou partnery. Chápeme odlišnosti jednotlivých trhů, ale aplikujeme při tom stejnou proceduru. Je nás asi dvacet a podílíme se na hodnocení každého z cca 800 našich mladších právníků. Je to sice administrativně náročné, ale vyjadřuje to investici firmy do budoucnosti. V Praze se snažím podporovat naše právníky ve studijních pobytech v USA nebo Anglii, a pokud to jde, při pracovních pobytech v jiných našich kancelářích. Nebo je alespoň zapojujeme do projektů v jiných zemích. Kdo se z třicetiletých právníků v Praze může pochlubit soudním sporem o zlatonosný důl v Mongolsku? l

O autorovi| Tomáš Pergler • pergler@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít