Práce hrou

15. dubna 2013, 00:00 -
15. dubna 2013, 00:00

KYZLINK architects & interior Kreativní design u nás pomalu, ale jistě proniká i na pole kancelářských objektů. Lídrem v tomto oboru je architektonické studio Kyzlink, které se v poslední době zabývá realizacemi kacelářských projektů, a sídel firem, kde majitelům záleží na tom, jak se jejich zaměstnanci cítí a chtějí pro ně vytvořit inspirativní pracovní prostředí. Jak nečekaně může dopadnout spolupráce kreativního architekta s vizionářskými firmami, je vidět v několika nových projektech.

Houpací sítě v lobby, kreativní použití přírodních materiálů, jako je bambus, pánská místnost s kulečníkem či stolním fotbálkem, organické tvary… To je jen zlomek z toho, jak by mohly vypadat i vaše kanceláře. Nečekejte uniformitu, strohost a šeď, ale spíše se připravte na explozi kreativity a stylu. „Pro lidi, kteří celý den soustředěně pracují vsedě u počítače a musejí být stále kreativní a plní nápadů, je naprosto nezbytné během pracovní doby vstát, projít se, popovídat si s ostatními, nebo naopak strávit chvíle o samotě jen se svými myšlenkami,“ říká architekt Jan Kyzlink, vedoucí týmu architektů společnosti Kyzlink architects & interior.

Nedávno bylo v Brně otevřeno nové výzkumné centrum společnosti AVG Technologies, zabývající se vývojem a výrobou antivirových softwarů. Právě v tomto projektu mohli architekti společnosti Kyzlink naplno projevit svoji kreativitu a přinesli do kancelářských interiérů řadu nových objevných prvků. „Jen díky nadčasovému přístupu vedení AVG ke svým zaměstnancům jsme měli příležitost navrhnout a vytvořit unikátní přátelské pracovní prostředí, které je doslova protkané relaxačními zónami, kde může kdokoliv kdykoliv načerpat nové síly a energii pro další práci,“ dodává Jan Kyzlink. Specifikem sídla AVG jsou tzv. relaxační zóny. Jejich filozofií je možnost setkávání se lidí z různých oddělení, kteří by se možná v tak rozsáhlých prostorách nikdy nepotkali. Zóny jsou umístněny tak, že není možné se pohybovat mezi jednotlivými kancelářemi a neprojít přes některou z nich. Každý se tu může zastavit a odpočinout si třeba jen pár minut. Jednotlivé relaxy jsou navíc různě laděné a zaměřené, takže si tu každý může vybrat podle svého gusta či momentální nálady. Je tu možné chvíli se povalovat na pláži, dát si drink v plážovém baru, zahrát si s kolegy stolní fotbálek nebo kulečník, vypít si kávu v kavárně. Studio Kyzlink nezapomnělo ani na pracující rodiče s dětmi, pro které je připraven dětský koutek.

Nevšední řešení potřeby soukromí při telefonování nabíejí i tzv. telefonní budky. Myšlenka maličké místnůstky, kde si každý může v klidu vyřídit telefonní hovor, aniž by obtěžoval ostatní, vznikla na základě požadavků zaměstnanců, kteří pracují v tzv. open space kancelářích. V AVG jim architekti ze studia Kyzlink dali kruhový půdorys – do tvaru válce je umístěn jediný kus nábytku, pohodlné kulaté křesílko. Telefonní budky jsou pak rozmístěny po všech patrech tak, aby byly podle potřeby jednoduše dostupné všem.

Díky relaxačním zónam a telefonním budkám je úplně narušena klasická dispozice pracovního prostředí. A to je jeden z hlavních cílů architektů společnosti Kyzlink, nahradit zastaralé představy o kancelářích jako soustavě rozsáhlých chodeb, ze kterých se vchází do jednotlivých kanceláří a jednacích místností, za přátelské, milé a inspirující pracovní prostředí. Interiéry AVG a dalších společností, které se tímto projektem inspirovaly, jsou jasným důkazem toho, že vše může být propojeno v jeden komunikační celek.

Některé firmy mají relaxační plochy na desítkách metrech čtverečních, mnohdy svůj účel dokonale splní i jedna správně vybavená místnost. Podobně jako v projektu firmy Sefira (Praha), kterou architektonické studio Kyzlink vybavilo relaxačním koutkem a čítárnou. Vizionářský nápad inspiroval i firmu myWAC Technologies (Brno), která má díky redesignu sportovně-relaxační koutek i telefonní budky. Firma Cyrrus (Brno) nechala navrhnout a vybudovat pro své zaměstnance a klienty firemní bar, kde se mohou potkávat, povídat si, odpočinout si, mít neformální jednání. Mezi poslední dokončené realizace patří 10 pater kanceláří v nedávno dokončených Tieto Towers, kde byla v každém patře vybudována relaxační zóna s různými druhy zaměření. Momentálně v tomto duchu studio Kyzlink pracuje na realizaci interiéru sídla společnosti Raynet v Ostravě. A i tady vycházejí z toho nejdůležitějšího – „člověk je hned na prvním místě v hierarchii hodnot“. l

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít