Práce hrou

15. dubna 2013, 00:00 -
15. dubna 2013, 00:00

KYZLINK architects & interior Kreativní design u nás pomalu, ale jistě proniká i na pole kancelářských objektů. Lídrem v tomto oboru je architektonické studio Kyzlink, které se v poslední době zabývá realizacemi kacelářských projektů, a sídel firem, kde majitelům záleží na tom, jak se jejich zaměstnanci cítí a chtějí pro ně vytvořit inspirativní pracovní prostředí. Jak nečekaně může dopadnout spolupráce kreativního architekta s vizionářskými firmami, je vidět v několika nových projektech.

Houpací sítě v lobby, kreativní použití přírodních materiálů, jako je bambus, pánská místnost s kulečníkem či stolním fotbálkem, organické tvary… To je jen zlomek z toho, jak by mohly vypadat i vaše kanceláře. Nečekejte uniformitu, strohost a šeď, ale spíše se připravte na explozi kreativity a stylu. „Pro lidi, kteří celý den soustředěně pracují vsedě u počítače a musejí být stále kreativní a plní nápadů, je naprosto nezbytné během pracovní doby vstát, projít se, popovídat si s ostatními, nebo naopak strávit chvíle o samotě jen se svými myšlenkami,“ říká architekt Jan Kyzlink, vedoucí týmu architektů společnosti Kyzlink architects & interior.

Nedávno bylo v Brně otevřeno nové výzkumné centrum společnosti AVG Technologies, zabývající se vývojem a výrobou antivirových softwarů. Právě v tomto projektu mohli architekti společnosti Kyzlink naplno projevit svoji kreativitu a přinesli do kancelářských interiérů řadu nových objevných prvků. „Jen díky nadčasovému přístupu vedení AVG ke svým zaměstnancům jsme měli příležitost navrhnout a vytvořit unikátní přátelské pracovní prostředí, které je doslova protkané relaxačními zónami, kde může kdokoliv kdykoliv načerpat nové síly a energii pro další práci,“ dodává Jan Kyzlink. Specifikem sídla AVG jsou tzv. relaxační zóny. Jejich filozofií je možnost setkávání se lidí z různých oddělení, kteří by se možná v tak rozsáhlých prostorách nikdy nepotkali. Zóny jsou umístněny tak, že není možné se pohybovat mezi jednotlivými kancelářemi a neprojít přes některou z nich. Každý se tu může zastavit a odpočinout si třeba jen pár minut. Jednotlivé relaxy jsou navíc různě laděné a zaměřené, takže si tu každý může vybrat podle svého gusta či momentální nálady. Je tu možné chvíli se povalovat na pláži, dát si drink v plážovém baru, zahrát si s kolegy stolní fotbálek nebo kulečník, vypít si kávu v kavárně. Studio Kyzlink nezapomnělo ani na pracující rodiče s dětmi, pro které je připraven dětský koutek.

Nevšední řešení potřeby soukromí při telefonování nabíejí i tzv. telefonní budky. Myšlenka maličké místnůstky, kde si každý může v klidu vyřídit telefonní hovor, aniž by obtěžoval ostatní, vznikla na základě požadavků zaměstnanců, kteří pracují v tzv. open space kancelářích. V AVG jim architekti ze studia Kyzlink dali kruhový půdorys – do tvaru válce je umístěn jediný kus nábytku, pohodlné kulaté křesílko. Telefonní budky jsou pak rozmístěny po všech patrech tak, aby byly podle potřeby jednoduše dostupné všem.

Díky relaxačním zónam a telefonním budkám je úplně narušena klasická dispozice pracovního prostředí. A to je jeden z hlavních cílů architektů společnosti Kyzlink, nahradit zastaralé představy o kancelářích jako soustavě rozsáhlých chodeb, ze kterých se vchází do jednotlivých kanceláří a jednacích místností, za přátelské, milé a inspirující pracovní prostředí. Interiéry AVG a dalších společností, které se tímto projektem inspirovaly, jsou jasným důkazem toho, že vše může být propojeno v jeden komunikační celek.

Některé firmy mají relaxační plochy na desítkách metrech čtverečních, mnohdy svůj účel dokonale splní i jedna správně vybavená místnost. Podobně jako v projektu firmy Sefira (Praha), kterou architektonické studio Kyzlink vybavilo relaxačním koutkem a čítárnou. Vizionářský nápad inspiroval i firmu myWAC Technologies (Brno), která má díky redesignu sportovně-relaxační koutek i telefonní budky. Firma Cyrrus (Brno) nechala navrhnout a vybudovat pro své zaměstnance a klienty firemní bar, kde se mohou potkávat, povídat si, odpočinout si, mít neformální jednání. Mezi poslední dokončené realizace patří 10 pater kanceláří v nedávno dokončených Tieto Towers, kde byla v každém patře vybudována relaxační zóna s různými druhy zaměření. Momentálně v tomto duchu studio Kyzlink pracuje na realizaci interiéru sídla společnosti Raynet v Ostravě. A i tady vycházejí z toho nejdůležitějšího – „člověk je hned na prvním místě v hierarchii hodnot“. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít