PPF Real Estate

22. července 2013, 00:00 - (boř)
22. července 2013, 00:00

Zatímco v Rusku staví skupina Petra Kellnera celé městské čtvrtě, doma se zatím prezentuje pouze solitéry. V posledních měsících na sebe poutá pozornost především chystanou budovou Line na Vítězném náměstí v Praze 6, přezdívanou Lední medvěd. Výrazná stavba z dílny architekta Radana Hubičky ovšem zdaleka nevyvolává jen pozitivní ohlasy. Prosklený bílý objekt organického tvaru je každopádně jedním z mála developerských počinů PPF Real Estate, který se přiblížil k uskutečnění.

Další projekt administrativní budovy vlastní společnost v pražských Holešovicích. Argentinskou hvězdu s téměř 30 tisíci metry čtverečními pronajímatelných ploch se rozhodla postavit bez ohledu na to, že se v ní neusídlí radnice sedmé městské části, jak bylo původně v plánu.

Záměry, které v podstatě stojí na mrtvém bodě, jsou však o poznání ambicióznější. Už řadu let připravuje firma výstavbu „pražských dvojčat“ na Chodově. Mrakodrapy Prague Eye Towers, pod kterými je podepsaný architekt Vít Máslo, by měly metropoli vrátit ztracenou čest pyšnit se nejvyšší budovou v Česku poté, co ji předstihlo Brno s věží AZ Tower. Jenomže tady PPF naráží se svým poměrně odvážným výkladem územního plánu, který definuje oblast jako stabilizované území, kde je přípustná pouze zástavba doplňující stávající strukturu.

Ještě větší hradbu představuje územní plán v pražském Trojmezí, kde PPF vlastní zhruba 45 nestavebních hektarů. Na změně divoké lokality, kterou využívají obyvatelé tří velkých sídlišť jako únik z betonové šedi, si developeři díky síle místních sdružení vylámali zuby už před volbami v roce 2010. Minulý rok poškádlila PPF aktivisty líbivou prezentací veřejného parku s „rozumnou zástavbou formou rodinného bydlení“.

Město Praha se bude muset rozhodnout, zda bude územní dál sloužit jako zelená rezerva. I pokud přistoupí na nějakou formu betonové kultivace, investor bude muset zdolat tuhý odpor profesionalizovaných občanských iniciativ.

Další velký rezidenční projekt PPF připravuje u hostivických rybníků v obci Břve na okraji Prahy. Pro změnu parcel, na kterých by vyrostla nová čtvrť s vilami a bytovými domy, ovšem potřebuje taktéž změnu územního plánu. Skupina se rozhodla naklonit si místní slibem několika desítek milionů, které vloží do rozvoje obce.

Naléhavá otázka – urbanizovat krajinu, či nikoli – aktuálně rozděluje Hostivici na dva tábory.

Pozemky v Trojmezí i v Hostivici získal Kellner v rámci vyrovnání s bývalým pozemkových magnátem Milošem Červenkou po krachu společného podniku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít