PPF Real Estate

22. července 2013, 00:00 - (boř)
22. července 2013, 00:00

Zatímco v Rusku staví skupina Petra Kellnera celé městské čtvrtě, doma se zatím prezentuje pouze solitéry. V posledních měsících na sebe poutá pozornost především chystanou budovou Line na Vítězném náměstí v Praze 6, přezdívanou Lední medvěd. Výrazná stavba z dílny architekta Radana Hubičky ovšem zdaleka nevyvolává jen pozitivní ohlasy. Prosklený bílý objekt organického tvaru je každopádně jedním z mála developerských počinů PPF Real Estate, který se přiblížil k uskutečnění.

Další projekt administrativní budovy vlastní společnost v pražských Holešovicích. Argentinskou hvězdu s téměř 30 tisíci metry čtverečními pronajímatelných ploch se rozhodla postavit bez ohledu na to, že se v ní neusídlí radnice sedmé městské části, jak bylo původně v plánu.

Záměry, které v podstatě stojí na mrtvém bodě, jsou však o poznání ambicióznější. Už řadu let připravuje firma výstavbu „pražských dvojčat“ na Chodově. Mrakodrapy Prague Eye Towers, pod kterými je podepsaný architekt Vít Máslo, by měly metropoli vrátit ztracenou čest pyšnit se nejvyšší budovou v Česku poté, co ji předstihlo Brno s věží AZ Tower. Jenomže tady PPF naráží se svým poměrně odvážným výkladem územního plánu, který definuje oblast jako stabilizované území, kde je přípustná pouze zástavba doplňující stávající strukturu.

Ještě větší hradbu představuje územní plán v pražském Trojmezí, kde PPF vlastní zhruba 45 nestavebních hektarů. Na změně divoké lokality, kterou využívají obyvatelé tří velkých sídlišť jako únik z betonové šedi, si developeři díky síle místních sdružení vylámali zuby už před volbami v roce 2010. Minulý rok poškádlila PPF aktivisty líbivou prezentací veřejného parku s „rozumnou zástavbou formou rodinného bydlení“.

Město Praha se bude muset rozhodnout, zda bude územní dál sloužit jako zelená rezerva. I pokud přistoupí na nějakou formu betonové kultivace, investor bude muset zdolat tuhý odpor profesionalizovaných občanských iniciativ.

Další velký rezidenční projekt PPF připravuje u hostivických rybníků v obci Břve na okraji Prahy. Pro změnu parcel, na kterých by vyrostla nová čtvrť s vilami a bytovými domy, ovšem potřebuje taktéž změnu územního plánu. Skupina se rozhodla naklonit si místní slibem několika desítek milionů, které vloží do rozvoje obce.

Naléhavá otázka – urbanizovat krajinu, či nikoli – aktuálně rozděluje Hostivici na dva tábory.

Pozemky v Trojmezí i v Hostivici získal Kellner v rámci vyrovnání s bývalým pozemkových magnátem Milošem Červenkou po krachu společného podniku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít