PPF Real Estate

22. července 2013, 00:00 - (boř)
22. července 2013, 00:00

Zatímco v Rusku staví skupina Petra Kellnera celé městské čtvrtě, doma se zatím prezentuje pouze solitéry. V posledních měsících na sebe poutá pozornost především chystanou budovou Line na Vítězném náměstí v Praze 6, přezdívanou Lední medvěd. Výrazná stavba z dílny architekta Radana Hubičky ovšem zdaleka nevyvolává jen pozitivní ohlasy. Prosklený bílý objekt organického tvaru je každopádně jedním z mála developerských počinů PPF Real Estate, který se přiblížil k uskutečnění.

Další projekt administrativní budovy vlastní společnost v pražských Holešovicích. Argentinskou hvězdu s téměř 30 tisíci metry čtverečními pronajímatelných ploch se rozhodla postavit bez ohledu na to, že se v ní neusídlí radnice sedmé městské části, jak bylo původně v plánu.

Záměry, které v podstatě stojí na mrtvém bodě, jsou však o poznání ambicióznější. Už řadu let připravuje firma výstavbu „pražských dvojčat“ na Chodově. Mrakodrapy Prague Eye Towers, pod kterými je podepsaný architekt Vít Máslo, by měly metropoli vrátit ztracenou čest pyšnit se nejvyšší budovou v Česku poté, co ji předstihlo Brno s věží AZ Tower. Jenomže tady PPF naráží se svým poměrně odvážným výkladem územního plánu, který definuje oblast jako stabilizované území, kde je přípustná pouze zástavba doplňující stávající strukturu.

Ještě větší hradbu představuje územní plán v pražském Trojmezí, kde PPF vlastní zhruba 45 nestavebních hektarů. Na změně divoké lokality, kterou využívají obyvatelé tří velkých sídlišť jako únik z betonové šedi, si developeři díky síle místních sdružení vylámali zuby už před volbami v roce 2010. Minulý rok poškádlila PPF aktivisty líbivou prezentací veřejného parku s „rozumnou zástavbou formou rodinného bydlení“.

Město Praha se bude muset rozhodnout, zda bude územní dál sloužit jako zelená rezerva. I pokud přistoupí na nějakou formu betonové kultivace, investor bude muset zdolat tuhý odpor profesionalizovaných občanských iniciativ.

Další velký rezidenční projekt PPF připravuje u hostivických rybníků v obci Břve na okraji Prahy. Pro změnu parcel, na kterých by vyrostla nová čtvrť s vilami a bytovými domy, ovšem potřebuje taktéž změnu územního plánu. Skupina se rozhodla naklonit si místní slibem několika desítek milionů, které vloží do rozvoje obce.

Naléhavá otázka – urbanizovat krajinu, či nikoli – aktuálně rozděluje Hostivici na dva tábory.

Pozemky v Trojmezí i v Hostivici získal Kellner v rámci vyrovnání s bývalým pozemkových magnátem Milošem Červenkou po krachu společného podniku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít