PPF hasí problémy v Rusku

08. června 2015, 00:00 - Vladan Gallistl
08. června 2015, 00:00

Ruskou ekonomiku potopila nízká cena ropy a mezinárodní sankce. Potíže pocítila rovněž realitní část PPF

Ještě před pár lety bylo Rusko pro skupinu PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera zemí zaslíbenou. V současnosti je situace méně radostná. U dvou ruských realitních projektů – obchodního centra v Rjazani a administrativního centra Comcity – PPF oznámila jednání o změně podmínek úvěrových smluv ve své zprávě o loňských hospodářských výsledcích.

„V případě Comcity je skupina PPF blízko podpisu nové dohody o záruce odrážející dokončení konstrukční fáze. V ní budou nové úvěrové podmínky plněny,“ popisuje zpráva PPF Group. Podle mluvčího PPF Radka Stavěla už byly v případě Comcity nové podmínky sjednány a dohoda podepsána.

Příchod Rostelekomu Administrativní centrum Comcity je přitom chloubou skupiny PPF. Jde o největší realitní projekt skupiny v Rusku. Jen první fáze projektu přišla na 270 milionů eur (7,4 miliardy korun). Tvoří ji 107,5 tisíce metrů čtverečních kancelářských ploch a 7,4 tisíce metrů čtverečních obchodů. Do provozu byla uvedena v září 2014.

Celková plocha komplexu se má vyšplhat na 430 tisíce metrů čtverečních. Investice má celkem spolknout necelou miliardu eur. V březnu získalo Comcity po několikaletých jednáních do nájmu státního telekomunikačního giganta Rostelekom. Telekomunikační kolos si podle ruských médií pronajal 58,5 tisíce metrů čtverečních. Hodnota patnáctiletého kontraktu se dříve odhadovala na 269 milionů eur.

Původně přitom podle ruského listu Kommersant Rostelekom plánoval, že si pronajme kanceláře o ploše 90 tisíc čtverečních metrů na patnáct let. Následně ale pronajatou plochu v roce 2013 snížil. V Comcity jsou v nájmu rovněž ruská technologická společnost Sistematika a mezinárodní kolos Oracle. Jednání s ČEB Viditelný problém ale má skupina PPF s rjazaňským obchodním centrem M5 Mall. Jedná kvůli tomu podle účetní zprávy za rok 2014 s financující bankou: „Banka neudělala žádná opatření, která by vedla k předčasnému splacení úvěru.“ Jde zřejmě o státní Českou exportní banku (ČEB), která financovala výstavbu rjazaňského obchodního centra.

V současnosti se úvěr pohybuje okolo dvou miliard korun. Projekt Rjazaň původně skupina PPF převzala od skupiny ECM, která později zkrachovala. „Po převzetí jsme projekt obchodního centra Rjazaň dokončili a úspěšně téměř čtyři roky provozovali,“ uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny Martin Schaffer, šéf ruských aktivit PPF. Podle něj by bez účasti PPF projekt zkrachoval už před léty.

Současné potíže obchodního centra jsou podle Schaffera způsobeny problémy ruské ekonomiky. „Kdyby nedošlo k prudkému poklesu koupěschopnosti ruského obyvatelstva, který vedl k růstu neobsazenosti až na patnáct procent, projekt by asi bez problémů fungoval dál,“ tvrdí Schaffer.

V současnosti jedná PPF o řešení úvěru s ČEB, která si najala na posouzení rjazaňského projektu mezinárodní konzultační společnost Jones Lang LaSalle. „Navrhli jsme ČEB dvouletý odklad splátek a chceme společně hledat dlouhodobé řešení: restrukturalizaci projektu nebo jeho prodej,“ řekl Martin Schaffer.

Česká exportní banka na otázky neodpověděla.

„K obchodnímu případu Rjazaň mohu pouze uvést, že tento úvěr, stejně jako všechny další obchodní případy financované ČEB v Rusku, intenzivně monitorujeme,“ uvedl pouze Petr Križan, ředitel odboru Mezinárodní vztahy a komunikace ČEB.

Centrum M5 Mall má plochu 81 500 metrů čtverečních. Nachází se zde hypermarket, přes dvě stě obchodů, restaurace a multiplex Pět hvězd s pěti kinosály.

O autorovi| Vladan Gallistl • gallistl@mf.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200…
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec první BMW
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Technologie
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít