pozvánky/společnost

23. července 2012, 00:00 - LENKA MICHÁLKOVÁ
23. července 2012, 00:00

DO NEDĚLE 29. ČERVENCE

Jídlo zblízka v Brně

Ještě týden si hosté třinácti brněnských podniků mohou užívat tříchodová menu připravená výhradně z místních ingrediencí od nejlepších regionálních producentů. V nabídce restaurací jsou k mání čerství pstruzi z Moravského krasu, šťavnaté králičí, jehněčí, vepřové i hovězí maso z ekofarem na Valašsku a Vysočině a nechybí ani využití čerstvých bylinek a zeleniny. V restauraci U Kastelána je možné v úterý 24. 7. vychutnat pálenky z méně známých druhů ovoce. V sobotu a v neděli se na Hradu Veveří budou návštěvníci učit péct kynuté koláče v peci vytápěné dřevem.

ÚTERÝ 24. ČERVENCE

Výtvarná performance 231 teček

Doprovodný program Ceny Jindřicha Chalupeckého s názvem 5 ? nalistů, 5 měsíců, 5 míst začne v úterý v 19 hodin na prostranství před vchodem do Veletržního paláce v Praze.

Autorské duo letošních ? nalistů ceny Jiří Franta a David Böhm představí svou uměleckou performanci 231 teček. Přesný obsah akce ale nechtějí dopředu zveřejňovat. Další doprovodný program ceny se letos odehraje ve čtyřech českých městech a v Bratislavě. Pět akcí ve veřejném prostoru nově spojuje originální architektonický modul, který pětkrát změní podobu a zároveň poslouží jako interaktivní infostánek Ceny Jindřicha Chalupeckého. V srpnu se v Bratislavě představí Jiří Thýn, v září v Ostravě Vladimír Houdek, v říjnu v Hradci Králové Adéla Babanová a listopad bude patřit Richardu Loskotovi v Brně.

OD 26. DO 29. ČERVENCE

Hudební festival Benátská noc

Dvacátý ročník festivalu začíná ve čtvrtek slovenským večerem s lákavou sestavou hostů Horkýže slíže, Kristina, No Name, Peter Nagy, Popcorn drama, The Paranoid a Tublatanka. V pátek jsou na programu Bryan Adams, Jarek Nohavica a režisér Emir Kusturica s kapelou The No Smoking Orchestra.

V sobotu je na pódiu vystřídá skupina Kabát a v neděli Daniel Landa. Mezi interprety letos budou i Anna K., Aleš Brichta, Arakain, Blue E? ect, Chinaski, Jiří Schmitzer, Kamil Střihavka, Mandrage, Marsyas, Mig 21, Mňága a Žďorp, Oceán, Petr Kolář, Support Lesbiens, Tomáš Klus, Vilém Čok, Vitacit nebo Vypsaná ? xa. Na festivalu zahrají německá metalová skupina Gamma Ray a ? nská rocková kapela Sunrise Avenue. Scéna se letos stěhuje do přírodního areálu ve Vesci u Liberce.

NEDĚLE 29. ČERVENCE

Vernisáž sochařského sympozia v Hořicích

Pět sochařů letos přijelo do Hořic na Jičínsku na sympozium, které svou tradicí patří k nejstarším na světě. V lomu U svatého Josefa od začátku července tvoří pískovcové plastiky.

Lom je veřejnosti volně přístupný, lidé mohou umělce sledovat přímo při práci. O účast na sympoziu, jehož počátky sahají do roku 1966, je ve světě velký zájem. Letos porota vybírala asi ze 130 zájemců a svá díla v Hořicích zanechají Bulhar Krasamir Mitov, Ind Bhúpat Rám, Velšan Peter Yarwood a Češi Zuzana Kačerová a Štěpán Málek. Vernisáž vytvořených plastik spojená s koncertem a ohňostrojem se bude konat v neděli na labském nábřeží v Hradci Králové. Na hradeckém nábřeží sochy z každého sympozia zůstávají jeden rok a pak se vracejí do Hořic, kde jsou natrvalo usazeny v přírodním sochařském parku u cesty k lomu. V tomto parku a v přírodní galerii na vrchu Gothard je již ze všech dosavadních 26 sympozií ojedinělá kolekce více než 120 plastik.

DO 30. ZÁŘÍ

Výstava humoru Přípitek z Plzně

Pivovarské muzeum v Plzni vystavuje díla Jiřího Wintera Neprakty s pivní a hospodskou tematikou. Prostory historické valečky ovládne výběr z tvorby českého humoristy, karikaturisty, ilustrátora a kreslíře Jiřího Wintera Neprakty (1924–2011). Kresby s tematikou hospod, pohostinství a piva pocházejí převážně z období 1963 až 1983. Výstavu doplňují předměty z Nepraktova osobního života. Součástí interaktivní výstavy bude i dotyková obrazovka, jejímž prostřednictvím si návštěvníci budou moci připomenout i další vtipy klasika českého humoru. Celoživotní dílo humoristy obsahuje více než 35 tisíc kreslených vtipů a ilustrací.

O autorovi| LENKA MICHÁLKOVÁ, michalkova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít