pozvánky/společnost

29. října 2012, 00:00 - LENKA MICHÁLKOVÁ
29. října 2012, 00:00

DO 8. PROSINCE

Festival outdoorových ? lmů

Mezinárodní festival outdoorových ? lmů je největší soutěžní putovní přehlídkou sportovních, dobrodružných, adrenalinových a cestopisných ? lmů. Právě probíhající desátý ročník nabízí sedm desítek soutěžních snímků ze šestnácti zemí světa, které budou v průběhu festivalu uvedeny ve více než třiceti městech Česka a Slovenska. Vítězné filmy budou vyhlášeny 8. prosince na závěrečném promítání v pražském kině Lucerna. Čestným hostem letošního ročníku je polský horolezec Krzysztof Wielicki. Dvaašedesátiletý sportovec se stal pátým člověkem na světě, kterému se podařilo zdolat všech čtrnáct osmitisícovek planety. Součástí doprovodného programu budou i lyžařské a snowboardové závody na sněhu.

OD 25. ŘÍJNA

Po stopě Karla Maye

Letos uplynulo 170 let od narození a 100 let od úmrtí Karla Maye, německého autora dobrodružných příběhů. Výstava z cyklu Monarchie v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí v Praze připomene nesnadný život tohoto spisovatele a upozorní na jeho stopy na našem území. Na výstavě se návštěvník seznámí s postavami Mayových románů, vystaveny budou taktéž reálné předměty indiánských kultur i orientálního světa, které hrály významné role v Mayových dílech.

OD 27. ŘÍJNA DO 3. LISTOPADU

Komiks Fest! 2012

Hlavním hostem sedmého ročníku mezinárodního festivalu Komiks Fest! bude Thomas Ott, král hororového komiksu ze Švýcarska, který v pátek osobně zahájí svou výstavu La grande famiglia ve Veletržním paláci. Ostatní expozice přiblíží například témata architektury (Tomáš Kučerovský, Ulli Lust), severské náladovosti (Šepoty a výkřiky) nebo u nás dosud opomíjeného valonského komiksu (Frémok: Match de Catch). Celotýdenní program zahrnuje nejen vernisáže výstav, ale i besedy s autory, workshopy, divadelní představení, ? lmové projekce a křty knih. Na sobotním slavnostním zakončení v sále Bio Oko si výroční komiksové ceny Muriel převezmou vítězové v deseti kategoriích. V rámci festivalu probíhá od poloviny října bene? ční aukce ve prospěch nadačního fondu Pink Bubble, pro kterou tzv. vinyl toys do komiksových superhrdinů přetvořilo 18 českých výtvarných umělců.

STŘEDA 31. ŘÍJNA

Jazzový koncert Sonnyho Rollinse

Saxofonový velikán Sonny Rollins, muzikant, jenž spoluvytvářel podobu moderního jazzu a ovlivnil několik generací hudebníků, vystoupí ve středu na festivalu Struny podzimu.

Dvaaosmdesátiletý jazzman se na den přesně po 30 letech vrací do velkého sálu Lucerny. Rollinse na koncertě doprovodí sestava respektovaných hudebníků: kontrabasista Bob Cranshaw, pozounista Clifton Anderson, kytarista Saul Rubin, bubeník Kobie Watkins a perkusista Sammy Figueroa. PÁTEK 3. LISTOPADU

Danielle de Nieseová v Národním divadle

Národní divadlo v Praze v pátek večer roze ­ zní soprán americké pěvkyně Danielle de Nieseové, jedné z nejvýraznějších členek Metropolitní opery v New Yorku. V České republice to bude její jediné vystoupení. Půvabná sopranistka vyniká fenomenální muzikálností a výraznou hereckou komikou. Pěvkyni doprovodí Pražská komorní filharmonie s dirigentem Leošem Svárovským. Zazní hudba éry baroka, raného i pozdního klasicismu včetně skladeb italských skladatelů 19. století či vrcholného romantismu a impresionismu francouzské a brazilské provenience z přelomu 19. a 20. století.

O autorovi| LENKA MICHÁLKOVÁ, michalkova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít