POZVÁNKY/SPOLEČNOST

04. května 2015, 00:00 -
04. května 2015, 00:00

OD 4. KVĚTNA Malíř novozélandských Maorů Západočeská galerie v Plzni pořádá první retrospektivní výstavu rodáka z Plzně Gottfrieda Lindauera (1839–1926), který odešel v roce 1874 na Nový Zéland a vytvořil tam unikátní kolekci portrétů maorských obyvatel. Expozice představí 44 obrazů, exkluzivně zapůjčených z Auckland Art Gallery, doplněných o díla vzniklá na našem území před malířovým odchodem do zámoří, jimiž jsou portréty plzeňských měšťanů a cyrilometodějský cyklus z Valašských Klobouk. V parafrázi na Lindauerovy obrazy zároveň vzniká deset portrétů současných obyvatel západočeské metropole. Moderní portréty od mladých talentovaných malířů budou od 18. června vystaveny v plzeňské galerii Depo2015 a budou nabídnuty do dobročinné dražby. 5. KVĚTNA

Naši furianti naposled

Inscenaci Naši furianti v Divadle v Dlouhé v Praze čekají dvě poslední představení, a to 5. května a 25. června. Tato gogolovská groteska s prvky italského neorealismu získala tři ceny Grand festivalu smíchu, který pořádá pardubické Východočeské divadlo: hlavní cenu Komedie roku, cenu odborné poroty a cenu za nejlepší ženský herecký výkon pro Kláru Sedláčkovou Oltovou. Text inscenace vychází z úpravy Miroslava Macháčka a s ohledem na možnosti Divadla v Dlouhé do ní jemně zasáhl Jan Borna. V ostře groteskní interpretaci této české klasiky Ladislava Stroupežnického není místo pro folklorní líbeznost ani ryzost charakterů. I zdánlivě kladní hrdinové mají k dokonalosti daleko. Nelítostný pohled na profánní pinožení, vyvěrající z ješitnosti a materiálních zájmů, prosvětluje muzikantská aktivita některých postav.

7. KVĚTNA

11LET. EU

Open air festival 11let. EU, který proběhne ve čtvrtek od 13 hodin na Střeleckém ostrově v Praze, bude připomenutím jedenáctého výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Na hudebním pódiu zahrají skupiny JAR, duo Kieslowski a lotyšští indie rockeři Carnival Youth. U informačních stánků mohou návštěvníci festivalu získat informace o členství ČR v EU, zúčastnit se vědomostních soutěží a zapojit do tematických diskusí. Velvyslanectví a kulturní instituty členských států EU představí život svých obyvatel, svou kulturu a kulinářské speciality jednotlivých zemí. Pro děti je připraveno divadelní představení a další aktivity. Program pod širým nebem končí ve 22 hodin, vstup na ostrov je zdarma.

OD 8. DO 10. KVĚTNA

Začátek sezony v Mariánských Lázních

Letošní oslavy Zahájení lázeňské sezony v Mariánských Lázních začnou již v pátek 8. května odpoledne a večer tradičním slavnostním koncertem Západočeského symfonického orchestru. Hlavní program bude probíhat v sobotu 9. května. Kromě mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie a následného svěcení pramenů návštěvníky čeká řemeslný jarmark, hudební vystoupení souborů a kapel různého žánru, nebude chybět ani zábava pro děti a občerstvení. Hudební a taneční vystoupení budou pokračovat na lázeňské kolonádě také v neděli.

OD 8. DO 24. KVĚTNA

Býčí skála otevřena

Každoroční dny otevřených dveří v jeskyni Býčí skála v Moravském krasu lákají veřejnost ke zhlédnutí běžně nepřístupného území.

Otevřeno bude o víkendech 8. až 10. května, 16. a 17. května a 23. a 24. května 2015 od 9 do 16 hodin, a to za každého počasí. Délka prohlídky jeskyně je přibližně 90 minut. V jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9 °C.

Cesty jsou upravené, ale nejsou betonové. Návštěvníkům je doporučena pevná obuv a teplejší oblečení. Rezervace prohlídky není nutná. Jeskynní systém Býčí skála o celkové délce přes 13 kilometrů leží mezi městy Adamov a Křtiny. Vstupní část jeskyně je známa od paleolitu, prostor byl v dlouhém historickém úseku užíván jako svatyně. První zmínka pochází z roku 1663.

O autorovi| redakce (spolecnost.euro@mf.cz)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít