pozvánky/společnost

13. října 2014, 00:00 -
13. října 2014, 00:00

OD 9. ŘÍJNA Pád Arkuna Opera Národního divadla uvedla premiéru monumentálně tragického díla Zdeňka Fibicha z roku 1900 složeného ze samostatného prologu Helga a tříaktové opery Dargun.

V opeře se prolínají osobní příběhy nenaplněné lásky i divoké vášnivosti s historií pádu barbarského kultu pobaltských Slovanů pod náporem křesťanské misie. Dramaturgie díla a jeho velkolepý ráz nesou společné rysy s tvorbou Richarda Wagnera. Dílo jednoho z nejvýznamnějších českých romantických skladatelů je v Národním divadle u příležitosti Roku české hudby scénicky uvedeno po více než 80 letech. Pád Arkuna inscenovali dirigent John Fiore a režisér Jiří Heřman. Další reprízy nové opery jsou prozatím připraveny na 20. října a 28. ledna.

18. ŘÍJNA

Otevřené Palachovo náměstí

Přijďte v sobotu na Palachovo náměstí v Praze, kde se budou prezentovat v rámci projektu Open Square instituce sídlící v tomto výrazném pražském prostoru. Společný program připravily Česká filharmonie spolu s Filozofie ckou fakultou Univerzity Karlovy, Uměleckoprůmyslovým museem a Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy. V budově Rudol na i venku na náměstí budou probíhat edukativní kreativní workshopy, při komentovaných prohlídkách si lidé projdou zákoutí nově opraveného Rudol ­ na, volně bude přístupná i Galerie Rudol ­ num. Uměleckoprůmyslové museum nabídne návštěvníkům zdarma vstup na stálou expozici Příběhy materiálů a aktuální výstavu Vně a uvnitř / Umělá vlákna v odívání od poloviny 20. století do současnosti. V prostorách Filozo? cké fakulty UK proběhne výstava Prsteny pro Tolkiena a dílu tohoto spisovatele bude věnován celý přednáškový cyklus. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy připravil urban walks s odborníky, jejichž tématem bude veřejný prostor. Hudby si návštěvníci budou moci užívat během celého dne a večer vyvrcholí nekonvenčním koncertem České filharmonie s Jiřím Bělohlávkem, na kterém zazní dvě díla Antonína Dvořáka. OD 15. DO 23. ŘÍJNA

Das Filmfest

Festival německy mluvené kinematografie budou hostit od 15. do 19. října pražská kina Lucerna a Atlas a od 20. do 23. října brněnská kina Scala a Art. Devátý ročník filmové přehlídky nabídne mrazivou, humornou i zpytující kolekci tří desítek snímků. Dramaturgie festivalu ukáže, jak si němečtí, rakouští a švýcarští filmaři poradili s převedením literárních děl i neznámých titulů na filmová plátna. Rakousko bude reprezentovat filmová adaptace Temné údolí režiséra Andrease Prochasky, Německo příběh rozervaného romantického básníka Friedricha Schillera ztvárněný ve snímku Milované sestry. Nedokončený román Franze Kay Zámek převedl do filmové podoby rakouský režisér Michael Haneke, jemuž je zároveň věnována jedna z letošních festivalových sekcí.

OD 18. ŘÍJNA

Děvky od Arbesa

Sezonu ve Švandově divadle a zároveň nový cyklus Intimní rozhovory zahájí v suterénním Studiu smíchovské scény herečky Petra Hřebíčková (vpravo) se Zuzanou Onufrákovou, které se tu představí v premiéře hry Hřebíčková s Onufrákovou lehce meditují aneb Děvky od Arbesa. Novou inscenaci režiséra a spoluautora Doda Gombára inspiroval tentokrát nejen kolorit smíchovské čtvrti zahrnující i dvě barvité postavičky z nedalekého Arbesova náměstí, ale především temperament, nápady a také smysl pro humor a sebeironii obou hereček.

18. A 19. ŘÍJNA

Rodin

Jediná dvě baletní představení věhlasného petrohradského baletního souboru Eifman Ballet v České republice již téměř zaplnila hlediště Státní opery. Baletní soubor Borise Eifmana patří ke špičce současného ruského baletu, jeho zakladatel je považován za nejvýraznějšího ze současných choreografů, mága, který vytvořil divadlo neskrývaných emocí. Námětem Eifmanova nového baletu Rodin je životní osud a umělecká tvorba sochařů Augusta Rodina a jeho milované žákyně, důvěrné přítelkyně a múzy Camille Claudelové. Jejich vztah je příběhem vášně i tragédie a je impozantní uměleckou výpovědí o tragickém životním údělu géniů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít