POZVÁNKY/SPOLEČNOST

11. srpna 2014, 00:00 - redakce (spolecnost.euro@mf.cz)
11. srpna 2014, 00:00

DO 31. SRPNA Divadlo v metropoli Jubilejní desátý ročník METROpolitního léta hereckých osobností připravil pro Letní scénu Vyšehradu dvě premiéry, jednu světovou (Hvězda Evy Holubové), jednu českou (inscenace Opačné pohlaví), a dalších pět titulů z předešlých let. Nebudou chybět ani hudební setkání pod širým nebem, třeba v sobotu 23. srpna zazpívá Monika Absolonová.

OD 5. SRPNA DO 30. ZÁŘÍ Skvosty muzejních sbírek

Tři naše největší a nejstarší muzejní instituce – Národní muzeum, Moravské zemské muzeum a Slezské zemské muzeum oslaví 200 let od založení. Při této příležitosti společně připravily putovní výstavu, na které představí nejcennější skvosty ze svých sbírek. Věstonická venuše, hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic i vzácné meteority z Opavy­Kylešovic společně navštíví Opavu, Prahu a Brno. V Nové budově Národního muzea v Praze budou vystaveny od 5. do 27. srpna. Poslední zastávkou výstavy bude Moravské zemské muzeum v Brně od 5. do 30. září.

OD 7. SRPNA DO 25. ZÁŘÍ Varhanní festival

Mezinárodní varhanní festival proběhne v bazilice sv. Jakuba v Praze. Osm čtvrtečních večerů publiku přiblíží varhanní hudbu různých stylů a období. Na úvodním koncertu 7. srpna vystoupí přední čeští varhanní umělci Josef Popelka a Josef Rafaja. Posluchači se mohou těšit na Romantické varhany polského interpreta Waclawa Golonky (28. 8.), tajuplné Meccanicamente mladé slovenské varhanice Bernadetty Šuňanské (21. 8.) nebo na neobvyklý program Co kdyby varhany tančily německého virtuosa Bernharda Marxe (14. 8.). Ve čtvrtek 4. září vystoupí titulární varhaník pařížské katedrály Notre­Dame Jean­Pierre Leguay. Nevidomý varhaník, skladatel a improvizátor posluchačům představí známé i méně známé francouzské autory (C. Franck, E. Gigout, A. Barié), ale také svou vlastní tvorbu. Irena Chřibková, titulární varhanice baziliky sv. Jakuba, uvede na závěrečném představení Reinbergerův koncert pro varhany a orchestr a písňový cyklus, který zazní ve světové premiéře.

OD 14. DO 17. SRPNA Trutnov Open Air Festival

Tradiční letní hudební festival je pořádán v areálu trutnovského letního kina. Hlavní hvězdy festivalu z oblasti rocku a popu, alternativní skupiny a další kapely vystupují na několika scénách, program zahrnuje také katolické i evangelické bohoslužby. Hlavním zahraničním hostem je básnířka a charismatická punkerka Patti Smithová s kapelou. Na festival zavítá i divadelník Jiří Suchý s orchestrem divadla Semafor a hostem Evou Pilarovou. Přijedou také novodobí taneční hippies, temperamentní španělští Baskové Crystal Fighters, vrací se balkánská dechovka známá z Kusturicových filmů Boban i Marko Markovič Orchestra a u nás velmi oblíbená N. O. H. A.

OD 14. DO 24. SRPNA Chopinův festival

Slavnostním koncertem v provedení Západočeského symfonického orchestru odstartuje jubilejní 55. ročník Chopinova festivalu v Mariánských Lázních. Pod taktovkou islandského dirigenta Gudniho Emilssona zazní v pátek 15. srpna skladby Fryderyka Chopina a Ludwiga van Beethovena. Návštěvníci se mohou těšit na 13 koncertů, klavírních recitálů a jedno matiné. Festival navštíví americký sólový klavírista Andrew Tyson, Ivett Gyöngyösiová a Bartosz Zurakowski. Akci doprovodí Chopin Golf Cup, který se tradičně pořádá jako poděkování sponzorům festivalu.

OD 15. DO 17. SRPNA Mistrovství světa silničních motocyklů

Na letošním šampionátu silničních motocyklů Grand Prix České republiky na Masarykově okruhu v Brně startují tři Češi. Fanoušci se mohou těšit na domácího jezdce v královské kubatuře MotoGP Karla Abrahama, který nově pojede na motocyklu Honda RCV1000R. V kubatuře Moto3 jej doplní další dva Češi – nováček Karel Hanika a zkušený Jakub Kornfeil.

Vypsány jsou tři třídy: Moto3 – závod čtyřtaktních motocyklů do objemu 250 ccm, Moto2 – závod čtyřtaktních motocyklů do objemu 600 ccm a MotoGP – závod čtyřtaktních motocyklů do objemu 1000 ccm. Pro diváky je připraven kompletní servis, kvalitní občerstvení i řada doprovodných aktivit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy,…
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít