POZVÁNKY/SPOLEČNOST

09. června 2014, 00:00 -
09. června 2014, 00:00

OD 12. DO 13. ČERVNA Konference o totalitě Ústav pro studium totalitních režimů pořádá ve spolupráci se Senátem Parlamentu ČR mezinárodní konferenci nazvanou Dědictví totality dnes. Odborníci z 12 zemí budou v Hlavním sále Senátu diskutovat o právním státě, korupci, médiích a také o postavení a důležitosti ústavů národní paměti. Na konferenci vystoupí například litevský exprezident Vytautas Landsbergis nebo Mustafa Džemilev, vůdce krymských Tatarů.

OD 13. ČERVNA DO 6. ČERVENCE

Smetanova Litomyšl

Smetanova Litomyšl má na programu celkem 34 pořadů. Tváří festivalu je orchestr Česká Sinfonietta Radka Baboráka. Koncerty budou uvedeny v revitalizovaných prostorách litomyšlského zámku, chrámu Nalezení sv. Kříže, v zámecké jízdárně nebo v obnoveném zahradním amfiteátru. Nově jsou připraveny lektorské úvody k vybraným pořadům, promenádní koncerty či prohlídky zákulisí s možností vyzkoušet si operní kostýmy. Letošní 56. ročník bude slavnostně zahájen koncertem České operní gala z děl našich skladatelů a ukončen závěrečným Velkým finále s mimořádnými skladbami českých autorů a s Novosvětskou symfonií Antonína Dvořáka, která bude zvukem i obrazem přenášena do klášterních zahrad. Milovníci opery se mohou těšit na sedm titulů. Mozartovu Figarovu svatbu, Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka, Smetanovu Čertovu stěnu, Bludného Holanďana Richarda Wagnera, Dvořákovu Rusalku, operu Aleše Březiny Toufar a na letní stagioně v zámku Nové Hrady na novodobou premiéru Giuseppeho Scarlattiho Armida. Z operních árií bude sestaven galakoncert Návštěva v Teatro alla Scala. Mladému publiku je určen koncert Klasika je cool, v němž vážná hudba nebude znít vážně a mobilní telefony budou potřebnou pomůckou.

14. ČERVNA

Závod horských kol

Největší pražský závod horských kol Genesis Bike Prague, který účastníkům nabízí perfektní servis na trati, trasu vedoucí lesy i loukami a zážitek z jízdy po boku českých cyklistických špiček, odstartuje v sobotu ve 12 hodin před Galerií Butovice. Profesionální i hobby cyklisté mají na výběr ze dvou tras po Českém krasu. Technické sjezdy, prudké výjezdy či brod nabídne trať v délce 65 kilometrů. Široké cesty bez technických pasáží jsou připraveny na trase měřící 35 kilometrů. V cíli je pro závodníky přichystáno teplé občerstvení, mycí linka nejen pro kola a tombola.

Chutné Dobřichovice

Mezinárodní food festival Všechny chutě světa se zaměřením na exotickou kuchyni se koná v sobotu na zámku v Dobřichovicích u Prahy od 10 do 22 hodin. Nabídne kolumbijskou, marockou či vietnamskou kuchyni, k ochutnání budou mexické speciality, japonské sushi, vietnamská pho, marocký tajine, maďarská husí játra, francouzské palačinky, argentinské grilované maso, paella, indická masala či thajská laksa. Odvážní mohou okusit pečivo z opunciové mouky nebo konopí, pivo z kaktusů, jedlé květiny či smažený hmyz. Před zraky diváků bude probíhat tradiční výroba ovocných zmrzlinových sorbetů podle receptury indiánský kmenů z Ekvádoru a Kolumbie. Návštěvníci si mohou ugrilovat vlastní zeleninu či maso v rámci školy grilování.

15. ČERVNA

TátaFest

Ve světě se Den otců slaví třetí červnovou neděli již přes sto let. Liga otevřených mužů a Unie center pro rodinu pořádají při příležitosti tohoto svátku 8. ročník festivalu určeného především mužům­otcům v pražském parku Stromovka, v prostoru restaurace Šlechtovka, od 14 do 19 hodin. Program přístupný zdarma pro širokou veřejnost zahrnuje koncerty kapel Lakomé Barky a Tata Bojs, workshop bubnování, adrenalinovou lezeckou stěnu, stánky s klasickým i netradičním občerstvením, knížkami, autorské čtení a mnoho dalšího. TátaFesty se budou konat i na dalších místech v republice: v Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci či v Dobrušce.

O autorovi| PŘIPRAVILA redakce (spolecnost.euro@mf.cz)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít