Pozvánky

21. listopadu 2016, 00:00 -
21. listopadu 2016, 00:00

České stříbro v Praze 16. listopadu na přibližně tři týdny získá pražské Jungmannovo náměstí novou dominantu: nezvykle pojatou venkovní výstavu fotografií českých ženských osobností, jejichž životy jsou spojeny s občanskou statečností a morální integritou. Výstavní projekt nazvaný České stříbro tvoří dvanáct velkoformátových portrétů od fotografa Karla Cudlína, kroužících na dvanáct metrů vysokém kovovém otáčivém kole, jehož autory jsou architekti Martin Rajniš a Oldřich Sládek. Černobílé fotografie žen, mezi nimiž jsou jak známé osobnosti jako Jiřina Šiklová, Dana Němcová nebo Eva Jiřičná, tak i regionální autority jako zakladatelka Městské charity Plzeň a varhanice Anna Srbová, někdejší starostka Rudné u Prahy Miluška Havlůjová či Helena Faberová, která stála u zrodu Diecézní charity v Českých Budějovicích, doplňuje pod výstavním kolem Kobzův poeziomat umožňující poslech rozhovorů s portrétovanými osobnostmi.

V Arthouse Hejtmánek chystají večerní aukci pro náročné

Svou první večerní aukci, určenou pro náročné klienty, připravuje na čtvrtek 1. prosince od 18 hodin galerie Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči. Aukce přinese skutečné unikáty z výtvarného umění, uměleckého řemesla, užitého umění i designu počátku 20. století. Celková vyvolávací cena bude více než 30 milionů korun. Večerní dražba výjimečných děl, inspirovná světoznámými síněmi jako Sotheby’s a Christie’s, se u nás v této šíři bude konat poprvé. Předaukční výstava, na které si bude možné prohlédnout všechny nabízené předměty, se uskuteční v prostorách galerie od 18. do 30. listopadu.

Iva Bittové a Mucha Quartet na turné

Fenomenální zpěvačka a houslistka Iva Bittová vyráží s mladým slovenským Mucha Quartetem na společné turné po pěti českých městech, aby seznámila své fanoušky i další příznivce zejména lidové hudby s pozoruhodným projektem, který mimořádně citlivým způsobem zpracovává unikátní výsledky celoživotní práce geniálního skladatele a muzikologa Bély Bartóka, jenž shromáždil tisíce nápěvů slovenských lidových písní. Renomovaný slovenský skladatel Vladimír Godár upravil pro Ivu Bittovou a smyčcový Mucha Quartet některé slovenské lidové písně z Bartókovy sbírky pod názvem Slovenské spevy.

Půvabné nové verze, které rozhodně netrpí přehnanou upjatostí a akademičností, zazní mezi 24. a 28. listopadem ve valašské Zašové, v Ostravě, Hradci Králové, Praze a Brně.

Tom Odell po třech letech zpátky v Čechách

Tom Odell je anglický zpěvák a skladatel, který vyhrál v roce 2013 anketu kritiků Critics Choice na Brit Awards, kterou dříve vyhráli například Adele, Ellie Goulding nebo Florence and the Machine. Ve stejném roce pak navštívil i Prahu. Svou smlouvu má podepsanou s labelem patřícím Lily Allen, u něhož letos vydal nové album Wrong Cloud. V rámci propagačního turné zamíří 26. listopadu do pražské Malé sportovní haly.

Václav Havel očima svých osobních fotografů

Centrum současného umění DOX připravilo rozsáhlou výstavu u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla. Výstava Havel představuje několik set fotografií dvou předních českých fotografů Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka, kteří řadu let zaznamenávali historické okamžiky i obyčejné chvíle v životě Václava Havla jako dramatika, politika, prezidenta i občana. Fotografie doplňují dosud nezveřejněné videozáznamy dokumentaristy Petra Jančárka z posledních tří let prezidentova života. Doprovodný program k výstavě zahrne diskusní, filmové i hudebně-literární večery. Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 28. října 2016 až 13. února 2017.

Císařův pekař v Českém Krumlově

V českokrumlovském klášterním komplexu je až do 31. ledna otevřena výstava Císařův pekař – Pekařův císař.

Základem expozice, připravené ve spolupráci se společností Barrandov Studio, je sbírka dochovaných kostýmů a originální exponáty ze slavného stejnojmenného filmu. Návštěvníci mohou vstoupit do sklepení, kde byl vězněn Matěj, v komnatě hraběnky Stradové vyzkoušet filmový kostým, nahlédnout pod pokličku dobové hostiny na císařském dvoře, obdivovat uměleckou sbírku Rudolfa II. a hádat, který z obrazů Mony Lisy je ten pravý, kráčet v ničivých šlépějích golema a ověřit si své znalosti kultovního filmu v soutěžním kvízu. V sobotu 26. listopadu od 13 do 16 hod. expozici doplní zábavné hravé putování pro děti a rodiče Po stopách golema.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít