Pozvánky

21. listopadu 2016, 00:00 -
21. listopadu 2016, 00:00

České stříbro v Praze 16. listopadu na přibližně tři týdny získá pražské Jungmannovo náměstí novou dominantu: nezvykle pojatou venkovní výstavu fotografií českých ženských osobností, jejichž životy jsou spojeny s občanskou statečností a morální integritou. Výstavní projekt nazvaný České stříbro tvoří dvanáct velkoformátových portrétů od fotografa Karla Cudlína, kroužících na dvanáct metrů vysokém kovovém otáčivém kole, jehož autory jsou architekti Martin Rajniš a Oldřich Sládek. Černobílé fotografie žen, mezi nimiž jsou jak známé osobnosti jako Jiřina Šiklová, Dana Němcová nebo Eva Jiřičná, tak i regionální autority jako zakladatelka Městské charity Plzeň a varhanice Anna Srbová, někdejší starostka Rudné u Prahy Miluška Havlůjová či Helena Faberová, která stála u zrodu Diecézní charity v Českých Budějovicích, doplňuje pod výstavním kolem Kobzův poeziomat umožňující poslech rozhovorů s portrétovanými osobnostmi.

V Arthouse Hejtmánek chystají večerní aukci pro náročné

Svou první večerní aukci, určenou pro náročné klienty, připravuje na čtvrtek 1. prosince od 18 hodin galerie Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči. Aukce přinese skutečné unikáty z výtvarného umění, uměleckého řemesla, užitého umění i designu počátku 20. století. Celková vyvolávací cena bude více než 30 milionů korun. Večerní dražba výjimečných děl, inspirovná světoznámými síněmi jako Sotheby’s a Christie’s, se u nás v této šíři bude konat poprvé. Předaukční výstava, na které si bude možné prohlédnout všechny nabízené předměty, se uskuteční v prostorách galerie od 18. do 30. listopadu.

Iva Bittové a Mucha Quartet na turné

Fenomenální zpěvačka a houslistka Iva Bittová vyráží s mladým slovenským Mucha Quartetem na společné turné po pěti českých městech, aby seznámila své fanoušky i další příznivce zejména lidové hudby s pozoruhodným projektem, který mimořádně citlivým způsobem zpracovává unikátní výsledky celoživotní práce geniálního skladatele a muzikologa Bély Bartóka, jenž shromáždil tisíce nápěvů slovenských lidových písní. Renomovaný slovenský skladatel Vladimír Godár upravil pro Ivu Bittovou a smyčcový Mucha Quartet některé slovenské lidové písně z Bartókovy sbírky pod názvem Slovenské spevy.

Půvabné nové verze, které rozhodně netrpí přehnanou upjatostí a akademičností, zazní mezi 24. a 28. listopadem ve valašské Zašové, v Ostravě, Hradci Králové, Praze a Brně.

Tom Odell po třech letech zpátky v Čechách

Tom Odell je anglický zpěvák a skladatel, který vyhrál v roce 2013 anketu kritiků Critics Choice na Brit Awards, kterou dříve vyhráli například Adele, Ellie Goulding nebo Florence and the Machine. Ve stejném roce pak navštívil i Prahu. Svou smlouvu má podepsanou s labelem patřícím Lily Allen, u něhož letos vydal nové album Wrong Cloud. V rámci propagačního turné zamíří 26. listopadu do pražské Malé sportovní haly.

Václav Havel očima svých osobních fotografů

Centrum současného umění DOX připravilo rozsáhlou výstavu u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla. Výstava Havel představuje několik set fotografií dvou předních českých fotografů Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka, kteří řadu let zaznamenávali historické okamžiky i obyčejné chvíle v životě Václava Havla jako dramatika, politika, prezidenta i občana. Fotografie doplňují dosud nezveřejněné videozáznamy dokumentaristy Petra Jančárka z posledních tří let prezidentova života. Doprovodný program k výstavě zahrne diskusní, filmové i hudebně-literární večery. Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 28. října 2016 až 13. února 2017.

Císařův pekař v Českém Krumlově

V českokrumlovském klášterním komplexu je až do 31. ledna otevřena výstava Císařův pekař – Pekařův císař.

Základem expozice, připravené ve spolupráci se společností Barrandov Studio, je sbírka dochovaných kostýmů a originální exponáty ze slavného stejnojmenného filmu. Návštěvníci mohou vstoupit do sklepení, kde byl vězněn Matěj, v komnatě hraběnky Stradové vyzkoušet filmový kostým, nahlédnout pod pokličku dobové hostiny na císařském dvoře, obdivovat uměleckou sbírku Rudolfa II. a hádat, který z obrazů Mony Lisy je ten pravý, kráčet v ničivých šlépějích golema a ověřit si své znalosti kultovního filmu v soutěžním kvízu. V sobotu 26. listopadu od 13 do 16 hod. expozici doplní zábavné hravé putování pro děti a rodiče Po stopách golema.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít