Pověst ušpiněná mourem

21. ledna 2013, 00:00 - JAN HRBÁČEK
21. ledna 2013, 00:00

Spravoval peníze manažerů Mostecké uhelné, teď si pořídil úvěrovou banku. S doly to nesouvisí, zapřísahá se David Štekl

Ta zpráva málem zapadla. Česká inkasní společnost Casper Consulting dokončila akvizici Santander Consumer Finance. Zdejší pobočka španělské bankovní skupiny se v tuzemsku zabývala poskytováním ? nančního leasingu a úvěrů na dopravní techniku a v portfoliu měla úvěry v hodnotě přesahující miliardu korun. Casper Consulting ovládá obchodník s pohledávkami David Štekl, jehož jméno se zhruba před rokem objevilo v souvislosti se zmrazenými účty manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS). Štekl připouští, že s Jiřím Divišem a Markem Čmejlou spolupracoval. Jeho ? rma prý spravovala pohledávky, které si bývalí manažeři MUS nakoupili od státu prostřednictvím Boley Invest & Finance.

UHLOBARONI NA NÁKUPECH „Společnost Casper Consulting spolupracovala se společností Boley Invest & Finance na správě pohledávkových portfolií od konce roku 2005 do začátku roku 2009. Jednalo se o portfolia České ? nanční (Blok A a Blok C) a Konpo (Blok A a Blok B) ze skupiny České konsolidační agentury získaná ve veřejném výběrovém řízení. Není nám známo, že by tyto pohledávky nebo aktivity společnosti Boley Invest & Finance měly nějakou spojitost s MUS. Ani nám nejsou známy zůstatky na účtech společnosti Boley Invest & Finance,“ reagoval na otázky týdeníku Euro David Štekl.

Obžaloba švýcarské prokuratury (viz faksimile), která se pustila do rozplétání kauzy Mostecké uhelné společnosti, dokládá, že s Boley Invest & Finance jsou Čmejla a Diviš nadále spojeni. „Společnost Boley vymáhala dluhy do roku 2008, tedy do doby, kdy kvůli rozhodnutí švýcarských orgánů nemohla platit faktury. Od té doby jsem s nimi neměl nic společného,“ dodává Štekl s tím, že obě strany sice na kontraktu vydělaly, ale zisk nedosahoval závratných sum.

PRVOTNÍ JE SPLATIT ÚVĚR O koupi úvěrového domu Santander Consumer Finance nicméně Štekl tvrdí, že s vazbami na bývalé manažery MUS nesouvisí.

Vymáhání pohledávek se prý věnuje dlouhodobě, od roku 2003 například spolupracoval v této oblasti s bankovním domem J. P. Morgan. Právě tato banka byla původně oslovena, aby koupila pohledávky, které nakonec skončily u Čmejly s Divišem. Historie nákupu Santanderu prý byla obdobná a jde v ní o jedinou věc – správu pohledávek. Casper Consulting v posledních letech na pohledávkách spolupracuje s Rai? eisenbank. Společně vlastní akciovou společnost CCRB, která má dceřinou ? rmu ZUQ Czech. Před rokem dostala tato ? remní skupina informace, že španělská banka Santander prodává české portfolio úvěrů. ZUQ Czech nakonec převzala polovinu úvěrových smluv (zhruba šest tisíc), druhou část odkoupila polská společnost KRUK International.

Obchodní transakce ale dopadla tak, že majitelem Santander Consumer Finance se stal Casper Consulting. Peníze na akvizici mu půjčila Equa bank, takže všechny akcie nové společnosti Casper Consumer Finance jsou zastavené ve prospěch zmíněné banky. Informace o zástavě nejsou k nalezení v internetové verzi obchodního rejstříku.

Nákup Santanderu přišel Šteklovu ? rmu na přibližně 450 milionů korun, kolem 350 milionů půjčila Equa bank. Portfolio Casper Consumer Finance představuje pohledávky v objemu okolo miliardy korun, z nichž je přibližně 100 milionů nedobytných. „Prvotní je pro nás splatit úvěr u banky a myslím, že to zvládneme,“ dodává Štekl.

David Štekl se obává, aby ho někdejší spojení s manažery Mostecké uhelné společnosti v očích jeho nových obchodních partnerů nepoškodilo. Nicméně MUS není na jeho pověsti jedinou „skvrnou“. V minulosti totiž působil ve ? rmě Alfa­Invest, v níž ? gurovali ruští občané a která v Česku protočila stamiliony korun. Kvůli možnému napojení na organizovaný zločin se o tuto společnost navíc zajímaly české bezpečnostní složky, jak týdeníku Euro sdělil detektiv, který měl skupinu na starosti. Alfa­Invest se podílela například na stavbě komplexu luxusních bytových domů v pražské čtvrti Velká Ohrada. Ve společnosti působil mimo jiné někdejší kontroverzní poradce Miloše Zemana Jiří Frkal. Tento bývalý komunistický poslanec působil jako ředitel kanceláře vedoucího Úřadu vlády Karla Březiny v době, kdy v ČSSD vypukla aféra Olovo zaměřená na dehonestaci Petry Buzkové.

O autorovi| hrbacek@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít