Potenciál vidíme v Polsku

23. února 2015, 00:00 - Petr Weikert
23. února 2015, 00:00

Letos budeme otevírat další pobočky. Hlavně ale přineseme nové produkty, které v Česku ještě nejsou

I nadále se chceme rozvíjet a expandovat, ale přitom udržet trend, že zachováváme kvalitu u našich současných zákazníků.

Celkově máme nyní v Evropě ke čtyřem tisícovkám zaměstnanců, říká Matěj Bárta, generální ředitel společnosti M2C.

* V posledních letech jste expandovali do několika zemí střední Evropy a také v Rusku. Který trh považujete za nejperspektivnější?

Ano, za posledních několik let máme velice úspěšný progres v zahraničí a je třeba vyjádřit dík zákazníkům za příležitost, kterou jsme dostali. V každé zemi, kde náš holding M2C působí, je potenciál rozvoje. Někde je to facility management či bezpečnostní segment, jinde zase například technologie. V současnosti vidím velký potenciál v Polsku. Na polském trhu jsme se s naší strukturou umístili v Top 5 společností, které poskytují bezpečnostní služby, a přednedávnem jsme mimo jiné získali zakázku na zajištění bezpečnosti největšího polského obchodního centra. Pro zajímavost, toto centrum má rozlohu větší než 300 tisíc metrů čtverečních.

* Plánujete letos vstup do nových zemí?

Mohu dokonce prozradit, že otevření nových poboček takzvaně klepe na dveře. Hlavně ale přineseme nové produkty, které v Česku ještě nejsou. Společnost se stále rozvíjí, i když trhy jsou více saturované. Jsme rádi, že jsme silným konkurentem řady značek mezinárodních i lokálních.

* Ve firmě jste začal pracovat už za studií. Později jste odkoupil podíl od bratra. Má on dnes v agentuře nějakou, byť neoficiální roli?

Od odkupu podílu v roce 2010 je společnost M2C řízena mnou jako generálním ředitelem a managementem společnosti, a to ve všech státech, kde působíme. Společnost prošla od té doby zásadními restrukturalizačními změnami v rámci obsazení managementu a jejich kompetencí. Naše struktura je jasná a transparentní a bratr v ní nemá žádnou roli.

* Jak hodnotíte nový značku společnosti?

Jednoznačně úspěšně. Splnilo to původní očekávání lepší prezentace značky na zahraničních trzích. Je více čitelná pro naše obchodní partnery. S novou filozofií souvisí i celá korporátní identita holdingu M2C. A hlavně se podařilo sjednotit všechny produkty, jako je správa a údržba nemovitostí, bezpečnost a další, pod jeden design.

* Jak se vám ekonomicky daří?

Holding M2C je ekonomicky ve zdravé kondici a postupně roste. Určitě se chceme i nadále rozvíjet a expandovat, ale přitom udržet trend, že zachováváme kvalitu u našich současných zákazníků. Celkově máme nyní v Evropě ke čtyřem tisícovkám zaměstnanců.

* Jak ekonomiku vašeho podnikání ovlivnilo lednové zvýšení minimální mzdy?

Rozdělil bych firmy do dvou kategorií. V první jsou ty, které si problém uvědomují a vynasnaží se maximálně v mezích zákona a vztahů se zákazníky vytvořit finanční prostor na reflektování dané situace, a potom ty druhé, které budou pokračovat v trendu nabízení služby pod hranicí minimální mzdy, zaručené mzdy a zákonných odvodů, budou vyplácet zaměstnance v hotovosti, zakládat a rušit účelově firmy a spoléhat se, že se to na místně příslušném úřadu vyřeší. Pokud nechceme zužovat prostor mezi mzdami a minimálními mzdou, tak musíme hledat finanční prostředky na pokrytí tohoto rozdílu. A ty se budou muset někde najít. A k tomu si přičtěte změny cen ve spotřebitelském koši. Obecně je třeba říci, že ceny v oboru jsou pod adekvátní tržní hodnotou.

* Jak to zlepšit?

Podnikatelské prostředí v oboru poskytování bezpečnostních služeb, a tím i podmínky zaměstnanců by mohl v současné době zlepšit připravovaný zákon o soukromé bezpečnostní činnosti, který zde chybí již řadu let. Je však dle názoru nejen mého, ale i některých oborových mezinárodních sdružení a světových odborníků, velice nešťastné, že tento zákon v současné navrhované podobě bude místo vytváření rámce pro zvýšení úrovně soukromé bezpečnosti v Česku spíše znamenat výrazný zásah do svobody podnikání ze strany orgánů státu a velké zvýšení administrativy, což je v rámci úpravy podnikání v této oblasti na evropském trhu naprosto ojedinělé. l

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít