Potenciál vidíme v Polsku

23. února 2015, 00:00 - Petr Weikert
23. února 2015, 00:00

Letos budeme otevírat další pobočky. Hlavně ale přineseme nové produkty, které v Česku ještě nejsou

I nadále se chceme rozvíjet a expandovat, ale přitom udržet trend, že zachováváme kvalitu u našich současných zákazníků.

Celkově máme nyní v Evropě ke čtyřem tisícovkám zaměstnanců, říká Matěj Bárta, generální ředitel společnosti M2C.

* V posledních letech jste expandovali do několika zemí střední Evropy a také v Rusku. Který trh považujete za nejperspektivnější?

Ano, za posledních několik let máme velice úspěšný progres v zahraničí a je třeba vyjádřit dík zákazníkům za příležitost, kterou jsme dostali. V každé zemi, kde náš holding M2C působí, je potenciál rozvoje. Někde je to facility management či bezpečnostní segment, jinde zase například technologie. V současnosti vidím velký potenciál v Polsku. Na polském trhu jsme se s naší strukturou umístili v Top 5 společností, které poskytují bezpečnostní služby, a přednedávnem jsme mimo jiné získali zakázku na zajištění bezpečnosti největšího polského obchodního centra. Pro zajímavost, toto centrum má rozlohu větší než 300 tisíc metrů čtverečních.

* Plánujete letos vstup do nových zemí?

Mohu dokonce prozradit, že otevření nových poboček takzvaně klepe na dveře. Hlavně ale přineseme nové produkty, které v Česku ještě nejsou. Společnost se stále rozvíjí, i když trhy jsou více saturované. Jsme rádi, že jsme silným konkurentem řady značek mezinárodních i lokálních.

* Ve firmě jste začal pracovat už za studií. Později jste odkoupil podíl od bratra. Má on dnes v agentuře nějakou, byť neoficiální roli?

Od odkupu podílu v roce 2010 je společnost M2C řízena mnou jako generálním ředitelem a managementem společnosti, a to ve všech státech, kde působíme. Společnost prošla od té doby zásadními restrukturalizačními změnami v rámci obsazení managementu a jejich kompetencí. Naše struktura je jasná a transparentní a bratr v ní nemá žádnou roli.

* Jak hodnotíte nový značku společnosti?

Jednoznačně úspěšně. Splnilo to původní očekávání lepší prezentace značky na zahraničních trzích. Je více čitelná pro naše obchodní partnery. S novou filozofií souvisí i celá korporátní identita holdingu M2C. A hlavně se podařilo sjednotit všechny produkty, jako je správa a údržba nemovitostí, bezpečnost a další, pod jeden design.

* Jak se vám ekonomicky daří?

Holding M2C je ekonomicky ve zdravé kondici a postupně roste. Určitě se chceme i nadále rozvíjet a expandovat, ale přitom udržet trend, že zachováváme kvalitu u našich současných zákazníků. Celkově máme nyní v Evropě ke čtyřem tisícovkám zaměstnanců.

* Jak ekonomiku vašeho podnikání ovlivnilo lednové zvýšení minimální mzdy?

Rozdělil bych firmy do dvou kategorií. V první jsou ty, které si problém uvědomují a vynasnaží se maximálně v mezích zákona a vztahů se zákazníky vytvořit finanční prostor na reflektování dané situace, a potom ty druhé, které budou pokračovat v trendu nabízení služby pod hranicí minimální mzdy, zaručené mzdy a zákonných odvodů, budou vyplácet zaměstnance v hotovosti, zakládat a rušit účelově firmy a spoléhat se, že se to na místně příslušném úřadu vyřeší. Pokud nechceme zužovat prostor mezi mzdami a minimálními mzdou, tak musíme hledat finanční prostředky na pokrytí tohoto rozdílu. A ty se budou muset někde najít. A k tomu si přičtěte změny cen ve spotřebitelském koši. Obecně je třeba říci, že ceny v oboru jsou pod adekvátní tržní hodnotou.

* Jak to zlepšit?

Podnikatelské prostředí v oboru poskytování bezpečnostních služeb, a tím i podmínky zaměstnanců by mohl v současné době zlepšit připravovaný zákon o soukromé bezpečnostní činnosti, který zde chybí již řadu let. Je však dle názoru nejen mého, ale i některých oborových mezinárodních sdružení a světových odborníků, velice nešťastné, že tento zákon v současné navrhované podobě bude místo vytváření rámce pro zvýšení úrovně soukromé bezpečnosti v Česku spíše znamenat výrazný zásah do svobody podnikání ze strany orgánů státu a velké zvýšení administrativy, což je v rámci úpravy podnikání v této oblasti na evropském trhu naprosto ojedinělé. l

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít