Potěmkin v Ostravě

26. září 2016, 00:00 - Ondřej Stratilík
26. září 2016, 00:00

Ukrajinští povstalci mají v Ostravě —zastupitelství". Proruský spolek, který za touhle propagandistickou akcí stojí, se oviem rozpadá

Historicky tu stála hornická kolonie. A zaprášená minulost je na tomto slezském okraji Ostravy cítit pořád. Neopravované bytovky a kolonie stárnoucích domků, u nichž si na ulici několik dětí hází s kamínky. Tady, poblíž železniční vlečky spojující karvinskou a ostravskou část černouhelného revíru, má podle rejstříku sídlo spolek jménem Zastupitelské centrum DNR. Založila jej Nela Lisková, ostravská aktivistka a milovnice Ruska. Prý z pověření doněckých povstalců.

V omšelém domku ve čtvrti Michálkovice ale nikdo není. Drátěný plot zdobí jen zastaralé cedule. Jak uvádí katastr, nemovitost patří podnikateli Petru Viktorýnovi. Je jedním ze tří zakládajících členů spolku. Víc jich Zastupitelské centrum DNR ani nemá.

A jak zjistil týdeník Euro, Viktorýn v polovině září své členství u Liskové zrušil. Z původně charitativní organizace se podle něj stává firma, která má Liskové financovat její cesty na východ Ukrajiny.

Se založením spěchala

„Vyjela na Donbas, kde jí prý bylo nabídnuto, aby v České republice vytvořila zastupitelské centrum,“ vrací se Viktorýn do letošního dubna, kdy mu Nela Lisková poprvé prezentovala svou vizi na založení ostravského spolku. „Někdo ji prý ale chtěl předběhnout, proto se založením spěchala,“ vysvětluje, proč jí jako sídlo poskytl svůj sklad v Michálkovicích a souhlasil, že se stane jedním ze tří zakládajících členů.

Dnes tvrdí, že s Liskovou šel do kontroverzního projektu z toho důvodu, že spolupracovali už během komunálních voleb v roce 2014. Tehdy kandidovala na ostravskou primátorku za levicové uskupení NS-Lev 21. Získala ovšem jen 460 hlasů.

A líbilo se mu prý i to, že spolek se měl věnovat charitě a pomáhat dětem z rozbombardovaného Donbasu.

Ovšem o prázdninách se situace začala měnit. Na konci července se sešli všichni tři členové spolku – kromě Liskové a Viktorýna jde ještě o majitele ostravské autoškoly Radima Hrubeše. Podle Viktorýna jim Lisková představila své plány. Mimo jiné mluvila o zřízení vízové kanceláře či zajišťování potenciálních investorů pro Donbas. A nakonec prý oběma mužům oznámila, že za své cesty na východ Ukrajiny zatím zaplatila 120 tisíc korun, a měli by jí tedy přispět po 40 tisících. „To byla poslední chvíle, co jsme spolu jednali,“ říká Viktorýn v jedné z ostravských restaurací.

Ovšem ještě větší šok přišel na konci prázdnin.

Na 1. září svolala Lisková jménem spolku do jednoho z hotelů tiskovku, kde prezentovala vznik jakéhosi „zastupitelského centra“ Doněcké lidové republiky.

Při té příležitosti Viktorýn v obchodním rejstříku zjistil, že stanovy obsahují body, s nimiž podle svých slov nesouhlasil, a že někdo nejspíš zfalšoval jeho podpis. „Spis obsahuje nepůvodní listy. Podepsal jsem listiny, kde nebylo nic o tom, že spolek může vykonávat podnikatelskou činnost, což nyní obsahují. Z neziskovky tak Lisková udělala firmu,“ zlobí se Viktorýn.

Jak jí, tak Krajskému soudu v Ostravě minulý týden oznámil, že ve spolku ruší své členství a navíc odebírá souhlas se zřízením sídla v jeho skladu.

Jsem ráda, že odejde

Zjistit názory samotné Nely Liskové je poměrně složité. V kanceláři v Sokolské ulici, jejíž vchod zdobí stříbrná tabulka „Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky“, je trvale tma a zamčeno.

A když už Lisková zvedne telefon, pokaždé odvětí, že má právě schůzku.

Na dotazy týdeníku Euro tak reagovala pouze e-mailem.

„Pan Viktorýn všechny listiny podepisoval u notáře. Pokud někdo pozměnil jeho podpis, tak on sám. Nevím, z jakého důvodu se rozhodl spolek se mnou založit a záhy ho poškodit těmito nepravdami. Nikdo s listinami nemanipuloval.

Po tomto nařčení jsem ráda, že se rozhodl ze spolku odejít,“ oponuje Lisková.

Zároveň odmítá, že by dlouhodobě prázdná kancelář představovala nějakou potíž – kdo potřebuje, zastihne ji prý na sociálních sítích. Mimochodem tam její příspěvky vypadají jako výkladní skříň proruské propagandy. O Petru Pavlovi, šéfovi vojenského výboru NATO, Lisková mluví kvůli jeho varování před Putinovou politikou jako o „fanatickém hlupákovi a vymytém zeleném mozku“, často sdílí neověřené články konspiračních webů.

Krajně levicová aktivistka potvrzuje, že v jejím spolku jsou pouze tři lidé.

Viktorýnův odchod je tak poměrně citelnou komplikací. Zákon uvádí tři členy jako minimum.

„Financování mých cest ať už do Donbasu, či kamkoli jinam je mou osobní věcí a nebudu se k ní vyjadřovat. Nikdy jsem jakékoli finance po panu Viktorýnovi nepožadovala,“ odmítá Lisková, že by spolek zřídila proto, aby hradil její cesty na Východ.

Partner pro Ostravu

Od moravských proruských aktivistů někdy zaznívá i argument, že činnost Liskové sice úřadům vadí, ovšem fakt, že je Doněck partnerským městem Ostravy, se přehlíží. Magistrátní konšelé nad takovým srovnáním kroutí hlavou.

Spolupráce vznikla v roce 2009. Tedy dlouho předtím, než Ukrajina zabředla do konfliktu s Ruskem.

„Konkrétním projektem tohoto partnerství byla podpora města hasičskému sboru při organizaci mezinárodního tábora mladých hasičů a záchranářů, kterého se v následujících letech zúčastnily i děti z Doněcka,“ upřesňuje Andrea Vojkovská, mluvčí magistrátu. A upozorňuje, že i když smlouva stále platí, v současnosti žádné kontakty neprobíhají.

Nicméně pokud Zastupitelské centrum DNR nezanikne po roztržce svých tří členů, další kroky podle zjištění týdeníku Euro chystá Krajský soud v Ostravě. Minulé úterý začal řešit podnět ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Po justici žádá, aby zahájila řízení o zrušení spolku.

„Samozvaná Doněcká lidová republika nemůže mít v Česku žádnou diplomatickou misi ani konzulární úřad, protože tato entita není státem, Česko ji za stát neuznává, a nemá s ní tak navázány diplomatické styky,“ prohlašuje diplomacie.

Samozvaná Doněcká lidová republika nemůže mít v Česku žádnou diplomatickou misi ani konzulární úřad, protože tato entita není státem. Spis obsahuje nepůvodní listy. Podepsal jsem listiny, kde nebylo nic o tom, že spolek může vykonávat podnikatelskou činnost, což nyní obsahují.

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít