Postup do extraligy

23. června 2014, 00:00 - Pavel Páral
23. června 2014, 00:00

Daniel Křetínský se definitivně přerodil z juniorního miliardáře na řádného člena extraligy českého byznysu

Českým podnikatelem letošního roku bude nejspíš Daniel Křetínský. Po dokončení převzetí největšího mediálního domu v Česku, nakladatelství Ringier, se nyní vypořádal i s PPF a stojí pevně v čele Energetického a průmyslového holdingu (EPH). A to pořád ještě nejsme ani ve třetím kvartále. Třeba se dočkáme i nějakých dalších překvapení.

Vítězem transakce je samozřejmě v prvním plánu Petr Kellner. Původní investici mu 39letý partner J&T zhodnotil zhruba pětkrát. A navíc mu ji řádně vyplatí v době, kdy se Kellnerovi peníze docela dost hodí, protože sám přebírá českou O2.

Křetínský převezme kompletní rizika za projekt, který rozhodně není jednoduchý.

Energetika v celé Evropě je zřejmě na počátku docela hluboké strukturální krize vyvolané především iracionální energetickou politikou Evropské unie a brutálními bruselskými regulacemi. Zisky klesají a obrat není na dohled. Mnoho evropských gigantů se potácí ve finančních potížích a hledá investora, který by se jich ujal.

Mimochodem, v dost podobné situaci je také mediální svět, do něhož se Křetínský také vrhnul tak trochu po hlavě; i zde ho čeká ještě hodně práce.

Ale kdo se bojí, nesmí dělat byznys. A finanční skupiny jsou zde právě od toho, aby podstupovaly rizika, která se zdají být konzervativním průmyslovým gigantům příliš veliká. Křetínský musí nyní celou svou skupinu rychle konsolidovat a přivést všechny její části k rozumné ziskovosti, aby mohl začít snižovat dosti vysoké zadlužení, nebo ho měl alespoň dlouhodobě bezpečně pod kontrolou. Někteří jeho kolegové, kteří mu asistují při transakcích, tvrdí, že přes vizáž školního šprta a maminčina mazánka se, pokud jde o peníze a investice, opravdu, ale opravobálka du moc nebojí a je hodně ostrý střelec. Ostatně i jeho fotbalová vášeň ho už nějakých pár stovek milionů stála a čekaní na to, až se začnou sypat penízky z Ligy mistrů, pořád trvá. Ono dát 30 miliard korun na stůl, to se v téhle době bez odvahy a sebevědomí neobejde.

Nicméně EPH je firma, která má hlavu a patu. Dosáhla pod jeho vedením velmi silného postavení na trhu nejen v Česku, ale i na Slovensku a v Německu. Generuje silnou cash flow a může se stát i jedním z konsolidátorů odvětví na trzích, kde je silná.

Klíčové nyní budou především obchodní vztahy na domácí půdě. Křetínský dlouho a úspěšně spolupracoval s ČEZ až do doby, než se Daniel Beneš dohodl s Pavlem Tykačem o cenách mosteckého uhlí a přenechal mu velmi cennou chvaletickou elektrárnu.

Tím byla zablokována možná další expanze EPH v Česku. A Křetínský to do jisté míry vnímal jako zradu. Na druhé straně spolupráce s ČEZ na slovenském nebo německém trhu by se nyní Křetínskému docela hodila a byla by nejspíše výhodná pro obě strany. A přetlačování s polostátní firmou by bylo to poslední, co by EPH prospělo.

Je však otázkou, jakou cestou se bude ubírat ČEZ po valné hromadě a jak v něm zesílí vliv Andreje Babiše. Zatím se nezdá, že by velcí kluci z J&T uměli s českým faktickým vládcem jednat tak, jako to umějí na Slovensku s Robertem Ficem. Ale i to se může změnit. Každopádně se Daniel Křetínský transakcí z minulého týdne definitivně přerodil z juniorního miliardáře na řádného člena extraligy českého byznysu. A to zaslouží ocenění.

O autorovi| paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít