Postrach pojišťoven

13. května 2013, 00:00 - (myš)
13. května 2013, 00:00

Zdravotnictví Po Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) se začal Petr Jenka, jenž vlastní společnost Home Care Services and Supplies (HCSS) poskytující zdravotní péči pacientům v domácím léčení, soudit i se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra ČR (ZPMV). Ta mu totiž také vypověděla od května smlouvy. Nelíbilo se jí, že služby HCSS jsou výrazně dražší než u konkurence.

„Ve srovnání s ostatními je HCSS nesporně nejdražším poskytovatelem domácí péče na našem trhu. Proti průměrným nákladům celého segmentu má neodůvodněně více než trojnásobné náklady, přičemž nepečuje oproti jiným agenturám domácí péče o výrazně více náročných pacientů,“ vysvětluje mluvčí ZPMV Hana Kadečková. Celkově pojišťovna uhradila v roce 2009 společnosti HCSS za služby 5,2 milionu korun, loni to bylo již přes 22 milionů.

Jenka má ale s pojišťovnou uzavřenou rámcovou smlouvu do roku 2015, a proto výpověď považuje za neplatnou. Zároveň ve svém článku uveřejněném v časopise Medical Tribune tvrdí, že jeho firmě ZPMV neoprávněně odmítá uhradit miliony korun za poskytnuté služby. Podal na ni proto žaloby.

S VZP se z podobných důvodů soudí v několika krajích již od roku 2010. Jenka žádá náhradu zhruba na úrovni sta milionů korun. Spory jsou v různé fázi řízení a soudy prozatím nedošly k jednotnému výkladu, a to ani z pohledu toho, zda jsou žaloby přípustné. Například Obvodní soud pro Prahu 3 uvedl, že výpovědi jsou platné, naopak Okresní soud v Jihlavě je posoudil jako neplatné.

„S nestátním zdravotnickým zařízením HCSS má VZP velmi špatné zkušenosti. Důvodem jsou mimořádně závažné nesrovnalosti v tom, jakou péči společnost ve skutečnosti klientům VZP poskytovala (či spíše neposkytovala) a jakou následně požadovala od VZP uhradit. K nejkřiklavějším případům například patřilo, že HCSS vykazovala domácí péči u pacientů, kteří byli prokazatelně hospitalizováni, a proto jim nemohla být ani při nejlepší vůli poskytnuta. Obrovské nesrovnalosti byly i ve vykazování dopravy (neodpovídala počtu vykázaných ošetřovacích návštěv). Často byla také poskytována péče, která nebyla řádně indikována lékařem,“ vysvětlil důvody výpovědí mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít