Postrach pojišťoven

13. května 2013, 00:00 - (myš)
13. května 2013, 00:00

Zdravotnictví Po Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) se začal Petr Jenka, jenž vlastní společnost Home Care Services and Supplies (HCSS) poskytující zdravotní péči pacientům v domácím léčení, soudit i se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra ČR (ZPMV). Ta mu totiž také vypověděla od května smlouvy. Nelíbilo se jí, že služby HCSS jsou výrazně dražší než u konkurence.

„Ve srovnání s ostatními je HCSS nesporně nejdražším poskytovatelem domácí péče na našem trhu. Proti průměrným nákladům celého segmentu má neodůvodněně více než trojnásobné náklady, přičemž nepečuje oproti jiným agenturám domácí péče o výrazně více náročných pacientů,“ vysvětluje mluvčí ZPMV Hana Kadečková. Celkově pojišťovna uhradila v roce 2009 společnosti HCSS za služby 5,2 milionu korun, loni to bylo již přes 22 milionů.

Jenka má ale s pojišťovnou uzavřenou rámcovou smlouvu do roku 2015, a proto výpověď považuje za neplatnou. Zároveň ve svém článku uveřejněném v časopise Medical Tribune tvrdí, že jeho firmě ZPMV neoprávněně odmítá uhradit miliony korun za poskytnuté služby. Podal na ni proto žaloby.

S VZP se z podobných důvodů soudí v několika krajích již od roku 2010. Jenka žádá náhradu zhruba na úrovni sta milionů korun. Spory jsou v různé fázi řízení a soudy prozatím nedošly k jednotnému výkladu, a to ani z pohledu toho, zda jsou žaloby přípustné. Například Obvodní soud pro Prahu 3 uvedl, že výpovědi jsou platné, naopak Okresní soud v Jihlavě je posoudil jako neplatné.

„S nestátním zdravotnickým zařízením HCSS má VZP velmi špatné zkušenosti. Důvodem jsou mimořádně závažné nesrovnalosti v tom, jakou péči společnost ve skutečnosti klientům VZP poskytovala (či spíše neposkytovala) a jakou následně požadovala od VZP uhradit. K nejkřiklavějším případům například patřilo, že HCSS vykazovala domácí péči u pacientů, kteří byli prokazatelně hospitalizováni, a proto jim nemohla být ani při nejlepší vůli poskytnuta. Obrovské nesrovnalosti byly i ve vykazování dopravy (neodpovídala počtu vykázaných ošetřovacích návštěv). Často byla také poskytována péče, která nebyla řádně indikována lékařem,“ vysvětlil důvody výpovědí mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít