Postrach pojišťoven

13. května 2013, 00:00 - (myš)
13. května 2013, 00:00

Zdravotnictví Po Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) se začal Petr Jenka, jenž vlastní společnost Home Care Services and Supplies (HCSS) poskytující zdravotní péči pacientům v domácím léčení, soudit i se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra ČR (ZPMV). Ta mu totiž také vypověděla od května smlouvy. Nelíbilo se jí, že služby HCSS jsou výrazně dražší než u konkurence.

„Ve srovnání s ostatními je HCSS nesporně nejdražším poskytovatelem domácí péče na našem trhu. Proti průměrným nákladům celého segmentu má neodůvodněně více než trojnásobné náklady, přičemž nepečuje oproti jiným agenturám domácí péče o výrazně více náročných pacientů,“ vysvětluje mluvčí ZPMV Hana Kadečková. Celkově pojišťovna uhradila v roce 2009 společnosti HCSS za služby 5,2 milionu korun, loni to bylo již přes 22 milionů.

Jenka má ale s pojišťovnou uzavřenou rámcovou smlouvu do roku 2015, a proto výpověď považuje za neplatnou. Zároveň ve svém článku uveřejněném v časopise Medical Tribune tvrdí, že jeho firmě ZPMV neoprávněně odmítá uhradit miliony korun za poskytnuté služby. Podal na ni proto žaloby.

S VZP se z podobných důvodů soudí v několika krajích již od roku 2010. Jenka žádá náhradu zhruba na úrovni sta milionů korun. Spory jsou v různé fázi řízení a soudy prozatím nedošly k jednotnému výkladu, a to ani z pohledu toho, zda jsou žaloby přípustné. Například Obvodní soud pro Prahu 3 uvedl, že výpovědi jsou platné, naopak Okresní soud v Jihlavě je posoudil jako neplatné.

„S nestátním zdravotnickým zařízením HCSS má VZP velmi špatné zkušenosti. Důvodem jsou mimořádně závažné nesrovnalosti v tom, jakou péči společnost ve skutečnosti klientům VZP poskytovala (či spíše neposkytovala) a jakou následně požadovala od VZP uhradit. K nejkřiklavějším případům například patřilo, že HCSS vykazovala domácí péči u pacientů, kteří byli prokazatelně hospitalizováni, a proto jim nemohla být ani při nejlepší vůli poskytnuta. Obrovské nesrovnalosti byly i ve vykazování dopravy (neodpovídala počtu vykázaných ošetřovacích návštěv). Často byla také poskytována péče, která nebyla řádně indikována lékařem,“ vysvětlil důvody výpovědí mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít