Postrach pojišťoven

13. května 2013, 00:00 - (myš)
13. května 2013, 00:00

Zdravotnictví Po Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) se začal Petr Jenka, jenž vlastní společnost Home Care Services and Supplies (HCSS) poskytující zdravotní péči pacientům v domácím léčení, soudit i se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra ČR (ZPMV). Ta mu totiž také vypověděla od května smlouvy. Nelíbilo se jí, že služby HCSS jsou výrazně dražší než u konkurence.

„Ve srovnání s ostatními je HCSS nesporně nejdražším poskytovatelem domácí péče na našem trhu. Proti průměrným nákladům celého segmentu má neodůvodněně více než trojnásobné náklady, přičemž nepečuje oproti jiným agenturám domácí péče o výrazně více náročných pacientů,“ vysvětluje mluvčí ZPMV Hana Kadečková. Celkově pojišťovna uhradila v roce 2009 společnosti HCSS za služby 5,2 milionu korun, loni to bylo již přes 22 milionů.

Jenka má ale s pojišťovnou uzavřenou rámcovou smlouvu do roku 2015, a proto výpověď považuje za neplatnou. Zároveň ve svém článku uveřejněném v časopise Medical Tribune tvrdí, že jeho firmě ZPMV neoprávněně odmítá uhradit miliony korun za poskytnuté služby. Podal na ni proto žaloby.

S VZP se z podobných důvodů soudí v několika krajích již od roku 2010. Jenka žádá náhradu zhruba na úrovni sta milionů korun. Spory jsou v různé fázi řízení a soudy prozatím nedošly k jednotnému výkladu, a to ani z pohledu toho, zda jsou žaloby přípustné. Například Obvodní soud pro Prahu 3 uvedl, že výpovědi jsou platné, naopak Okresní soud v Jihlavě je posoudil jako neplatné.

„S nestátním zdravotnickým zařízením HCSS má VZP velmi špatné zkušenosti. Důvodem jsou mimořádně závažné nesrovnalosti v tom, jakou péči společnost ve skutečnosti klientům VZP poskytovala (či spíše neposkytovala) a jakou následně požadovala od VZP uhradit. K nejkřiklavějším případům například patřilo, že HCSS vykazovala domácí péči u pacientů, kteří byli prokazatelně hospitalizováni, a proto jim nemohla být ani při nejlepší vůli poskytnuta. Obrovské nesrovnalosti byly i ve vykazování dopravy (neodpovídala počtu vykázaných ošetřovacích návštěv). Často byla také poskytována péče, která nebyla řádně indikována lékařem,“ vysvětlil důvody výpovědí mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít