Poslední rána pro Maria Hoffmanna

08. června 2015, 00:00 -
08. června 2015, 00:00

Poštová banka a Istrokapital ztroskotaly v miliardovém sporu s Řeckem u arbitráže ve Washingtonu

Slovenský miliardář Mario Hoffmann nedokázal u Mezinárodního centra pro urovnávání investičních sporů (ICSID) zvrátit ztráty ve výši stamilionů eur, které byly způsobeny investicemi do řeckých dluhopisů. Do těch investovala Poštová banka 504 milionů eur, přičemž ztráty přesáhly 300 milionů (8,25 miliardy korun).

Hoffmann byl největším akcionářem Poštové banky v době, kdy investovala do řeckých dluhopisů prostřednictvím kyperské společnosti Istrokapital SE (Istrokapital).

Ztracené miliardy eur se snažil dostat zpět prostřednictvím arbitráže s Řeckem u washingtonského soudu. Arbitráž však pro něj skončila definitivní porážkou.

Řecká investice Arbitři se po dvou letech trvání sporu shodli na tom, že spor jim nepřísluší rozhodovat.

Řízení tak fakticky ani nezačalo. „Arbitrážní tribunál konstatoval, že nemá pravomoc rozhodnout v tomto sporu, protože zjistil, že na základě Smlouvy o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi Slovenskou republikou a Řeckou republikou není možné označit státní dluhopisy za investici,“ říká mluvčí Poštové banky Anna Tkáčová. Rozhodnutí arbitrů padlo letos 9. dubna.

Hoffmann tak přišel o poslední naději, že získá zpět aspoň část miliard korun, o něž přišel kvůli faktickému krachu Řecka na začátku roku 2012. Tehdy investoři odepsali přes sedmdesát procent z hodnoty dluhopisů.

Poštová banka je rozhodnutím tribunálu pobouřena. „Rozhodnutí je podle nás v příkrém rozporu se zněním smlouvy a s dosavadní arbitrážní praxí, podle kterých je suverénní dluh státu investicí, čímž se zásadně porušuje princip všeobecné ochrany vlastnictví zejména před politickými a retroaktivními zásahy,“ zdůrazňuje Tkáčová. Zda se bude Poštová banka snažit o pokračování sporu s Řeckem před jiným soudem, neuvedla.

Kromě ztráty z řeckých dluhopisů navíc Poštová banka a Istrokapital ponesou náklady arbitrážního řízení. Arbitři totiž rozhodli o tom, že každá ze stran – žalobci a Řecko jako žalovaná strana – si bude hradit vlastní náklady. V případě Poštové banky a Istrokapitalu půjde podle verdiktu arbitrů o 5,5 milionu dolarů (zhruba 136 milionů korun).

Ve sporu zastupovala slovenskou banku a kyperský Istrokapital americká právní kancelář Debevoise & Plimpton společně s tuzemskými právníky Havel, Holásek & Partners.

Řekům radila právní kancelář Cleary Gottlieb Steen & Hamilton.

Kvůli nevydařené investici do řeckých dluhopisů přišel Hoffmann o kontrolu nad Poštovou banku, kterou musela tahat z bryndy skupina J&T. V současnosti tak Poštovou banku ovládá skupina J&T Finance. Samotný Hoffmann vlastní přes kyperský Istrokapital 8,45 procenta akcií banky.

Celou záležitost okolo Hoffmannovy investice do řeckých státních dluhopisů řešila v říjnu 2011 dokonce Národní banka Slovenska (NBS). Tehdy Poštová banka navrhla, že část rizika převede na vlastní akcionáře nebo jiný subjekt. Na základě tlaku NBS začala podle řecké strany jednat Poštová banka s J&T, aby snížila riziko z nepovedené investice. Ta skutečně s řešením Hoffmannovi pomohla.

Ovšem náhradou za kontrolu nad Poštovou bankou.

Kupa hotovosti A proč vlastně Poštová banka vsadila tak obrovské peníze na řecké dluhopisy? Důvodem riskantní investice byla podle jednoho z investorů, který si nepřál být jmenován, nabídka nového, výhodně úročeného produktu. Kvůli němu banka velice rychle získala od slovenských domácností velkou sumu vkladů, s nimiž si pak nevěděla rady. Rozhodla se proto nakoupit státní řecké dluhopisy, které nabízely vysoký výnos. „Postupovali jsme v souladu s pravidly obezřetného podnikání. Nákup státních dluhopisů zemí Evropské unie byl vždy považovaný za bezpečnou investici,“ dodává Tkáčová. Je nutné ovšem podotknout,

že v době nákupu NBS označovala bondy zemí eurozóny za bezrizikové, ale ratingové agentury již snížily jejich bonitu.

Finanční krize v roce 2008 navíc přinutila Řeky přiznat se k falšování údajů o státním hospodaření. Následovala řecká dluhová krize, která vyústila v masakr investorů včetně Hoffmanna, kteří do poslední chvíle věřili, že Řecko své dluhy zaplatí.

Řecké dluhopisy nicméně nejsou jedinou věcí, kterou NBS v Poštové bance zkoumala. V současnosti se slovenští centrální bankéři zabývají příliš velkou úvěrovou angažovaností banky na Kypru (viz NBS prověřuje Poštovou banku kvůli půjčkám na Kypr).

NBS prověřuje Poštovou banku kvůli půjčkám na Kypr Poštová banka půjčila zhruba každé čtvrté euro kyperským firmám či jednotlivcům. Celkem jde téměř o 550 milionů eur, což v korunách představuje částku 15,13 miliardy korun. Ostatní slovenské banky přitom na Kypr stamiliony eur neposílají. Vysoká angažovanost banky na Kypru, který je považován za ráj offshorových firem, neunikla pozornosti Národní banky Slovenska (NBS). Podle deníku SME už v Poštové bance probíhá kontrola, kterou nepřímo potvrdil guvernér NBS Jozef Makúch. „Analyzujeme to, jeden dohled už jsme skončili a momentálně probíhá druhý v bance, kterou nemohu jmenovat, přestože každý ví, o co jde,“ prohlásil podle SME Makúch ve slovenském parlamentu. Podle slovenského listu neposkytují lídři trhu – Slovenská sporiteľňa a VÚB – žádné podobné půjčky, bankovní trojka Tatra banka pak loni půjčila kyperskému subjektu pouze 21 tisíc eur. „Pravidelný dohled NBS je standardním nástrojem regulátora a přispívá ke stabilitě finančního trhu,“ uvedla ke kontrole Tkáčová. Strategii poskytování úvěrů banka podle ní nezveřejňuje kvůli konkurenčnímu prostředí. Na otázku, zda Poštová banka poskytuje půjčky spřízněným firmám, ale neodpověděla.

O autorovi| Vladan Gallistl gallistl@mf.cz Jiří Zatloukal • zatloukal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít