Poslední grilovačka sezony

29. září 2014, 00:00 - BLAHOSLAV HRUŠKA
29. září 2014, 00:00

Jourová může být v klidu. Europoslanci jsou alergičtí na silácké řeči, ne na konflikt zájmů

S nastupujícím podzimem nastal čas uklidit gril pěkně do sucha a věnovat se úklidu. Ne tak v Evropském parlamentu, který tento týden hostí nejsledovanější a poslední grilovací akci sezony. Postupně se na ní vystřídá všech 27 kandidátů a kandidátek na post evropského komisaře, kteří musejí od pultíku odrážet všetečné otázky. Snad aby europoslanci dali najevo, kdo je hostitelem, jsou o krok napřed. Už minulý týden dostali první várku odpovědí na papíře a mohli se připravit na nové kolo.

Procedura grilování bývá někdy zábavná, jindy nudná či trapná. Vzpomeňme Miloše Kužvarta, který před deseti lety vnesl do europoslaneckých lavic sluníčkovou atmosféru opakováním věty „I am optimistic“. Každopádně je to hvězdná hodinka pro zástupce evropského sněmu, kteří palcem dolů mohou jednotlivé kandidáty vyřadit ze hry. Nestalo se ještě ani jednou, aby přes europarlament prošla nová Evropská komise hned napoprvé.

A vyhazuje se i za zdánlivé prkotiny. Rumunsko stáhlo kandidaturu Varujana Vosganiana kvůli tomu, že vyhlásil Moldavsko za rumunskou domovinu. A Berlusconiho ministr Rocco Buttiglione zase v roce 2004 neprošel, protože v bruselské multikulti atmosféře narazil se svými názory, že žena má vychovávat děti a muž nosit domů peníze.

A že homosexualita je hřích.

Část portfolia, které měl Buttiglione získat, teď povede Věra Jourová. U europarlamentního výslechu ji čekají trapné chvilky.

Mimo jiné musí vysvětlit, proč v březnu skupince europoslanců v Praze tvrdila, že její stranický šéf a ministr financí Andrej Babiš své společnosti prodal. Nebo to netvrdila a rýpaví zástupci unijního lidu si to špatně zapsali?

Každopádně může nasadit soucitný výraz a zopakovat, že pan Babiš to má doma pořešené a zákony nijak nepřekračuje. Na nějaké machistické ani nacionalistické řeči českou ministryni zapadající do škatulky svědomité a nijak nevyčnívající euroúřednice nikdo opravdu nedostane.

A že portfolio, které má spravovat, vůbec nechtěla a nic o něm neví? Koho by taková maličkost zajímala. Prostě ho bude dělat. Vida, aspoň v něčem se Babiš s bruselskou grilovací partičkou dokonale shodne.

Že portfolio, které má Jourová spravovat, vůbec nechtěla a nic o něm neví? Koho by taková maličkost zajímala – prostě ho bude dělat.

O autorovi| BLAHOSLAV HRUŠKA, hruskab@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít