Portugalská nejistota

11. srpna 2014, 00:00 - Zdeněk Pečený
11. srpna 2014, 00:00

Evropa se kvůli Banco Espírito Santo snaží najít nový způsob záchrany bank – šetrnější k peněžence daňových poplatníků

Aféra portugalské Banco Espírito Santo (BES) se posouvá do další kapitoly.

Lisabonská vláda dostala minulý týden v Bruselu zelenou – může za 4,9 miliardy eur zachránit druhý největší finanční dům v zemi, který přes složitou strukturu firem ovládá rozvětvená rodina Espírito Santo.

Letošní zátěžové testy evropských bank jsou jiné. Pokud nic jiného, tak se ukazuje, že se dnes méně mýlí. Dříve se stávalo, že banky šly ke dnu krátce poté, co s vyznamenáním v zátěžových testech uspěly. Tentokrát musela být banka zachráněná několik týdnů před zahájením evropských stress testů.

Přebrat a shnilé vyhodit Plán záchrany spočívá v tom, že BES bude rozdělena na dobrou a špatnou banku. Do té dobré přejdou vkladatelé banky, držitelé takzvaných seniorních dluhopisů a většina majetku. Seniorní nezajištěné dluhopisy na tuto zprávu reagovaly růstem o deset procent.

Pláčou ale držitelé juniorních dluhopisů a akcionáři banky. Ti se ze dne na den ocitli v té špatné bance. Cena juniorních dluhopisů rázem padla na pouhých 20 procent nominální hodnoty. Akcie BES, která je kotovaná na lisabonské burze, to srazilo o 90 procent.

Dobrá banka Novo Banco pak bude rekapitalizována 4,9 miliardy eur. Většina z těchto prostředků půjde ze zbytků záchranného programu pro Portugalsko, který skončil v červnu.

Evropská komise a portugalská centrální banka zatím nenacházejí příliš shody ohledně budoucnosti a toho, jak by měla být finanční pomoc splacena. Portugalci očekávají, že by záchranný úvěr měl být splacený privátním sektorem a z dobré banky se stane permanentní instituce. Naopak Evropská komise vidí novou banku jako pouhý most. Téměř pět miliard eur finanční pomoci by mělo být podle plánu Bruselu splaceno právě z prodeje Novo Banco, ať už vcelku, nebo po částech. To na klidném spaní nepřidává deseti tisícům zaměstnancům BES v Portugalsku, kteří netuší, co s nimi bude.

Evropské komisi nelze upřít uznání za rychlost, s níž byla celá akce projednaná a schválená. Také potrestání akcionářů a některých držitelů dluhopisů se dá považovat za pozitivní a výchovné. V době finanční krize by takováto banka byla pravděpodobně zachráněna bezpodmínečně.

Ačkoli portugalská centrální banka tvrdí, že záchranná operace nebude vládu stát nic, není to tak úplně pravda. Pokud Lisabon záchranný úvěr nesplatí do konce letošního roku, bude muset vydat dluhopisy v objemu čtyř miliard eur, aby měl na začátek příštího roku požadovaný finanční polštář ve výši deseti miliard eur.

Já na matku, matka na mě Síť firem rodiny Espírito Santo, přes niž své impérium ovládají, je velmi zamotaná. Do problémů BES dostaly půjčky mateřským společnostem registrovaným především v Lucembursku. BES má miliardové pohledávky za Espírito Santo International (ESI), která musela kvůli odhaleným finančním machinacím požádat o ochranu před věřiteli, Rio Forte (holdingová společnost vlastnící ESI) a Espírito Santo Financial Group. Ta je dceřinou společností ESI, přímo vlastní 25 procent v BES, a je tak největším akcionářem portugalské banky.

Finanční problémy BES jsou větší, než se tušilo. Jen v druhém letošním kvartále banka hospodařila se ztrátou 3,5 miliardy eur, protože byla donucena odepsat veškeré půjčky svojí matce. Špatné hospodaření se přeneslo i na Crédit Agricole, která vlastní necelých 15 procent BES. Ve druhém čtvrtletí vydělala 17 milionů eur, o 98 procent méně než vloni. Třetí největší francouzská banka tak v souvislosti se svým podílem v portugalském finančním domě odepsala 708 milionů eur.

Jako černá díra se především ukázala bývalá portugalská kolonie Angola. BES vlastní 56 procent angolské dcery BES Angola. Nad kvalitou tamního úvěrového portfolia visí otazník. Angolská vláda se v prosinci rozhodla, že se zaručí za 70 procent z šesti miliard eur úvěrů. To představuje pro BES možnou 30procentní ztrátu na úvěrech. Kromě toho ještě angolská BES dluží portugalské matce další tři miliardy dolarů. Analytici se obávají, že další ztráty zůstávají neodhalené. Portugalská centrální banka už proto slíbila další detailní audit.

Nepovedený návrat domů Dějiny BES začal v roce 1869 psát prodavač loterijních lístků José Maria do Espírito Santo e Silva, který se začal věnovat také směnárenskému obchodu a nakonec do roku 1920 založil několik finančních institucí. Vrchol slávy BES přišel v období diktatury pod taktovkou Antónia Salazara (1926–1974). S ním BES vycházela velmi dobře. Proto byla také po revoluci v roce 1974 zestátněna a rodině zakázáno podnikání v Portugalsku. Rodina se ale nevzdala a své aktivity přesunula do zemí jako Brazílie, Švýcarsko či Francie. Nakonec roku 1975 založila holding registrovaný v Lucembursku. Návrat do domovského Portugalska začal v roce 1986 ve spojení s Crédit Agricole a za podpory UBS a KBC. Skončil v roce 1991 reprivatizací Banco Espírito Santo a založením holdingové společnosti společně s Crédit Agricole.

O autorovi| Zdeněk Pečený, peceny@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít