Porcování zatuchlého medvěda

19. ledna 2015, 00:00 - Jan Sedlák
19. ledna 2015, 00:00

Andrej Babiš a ministr vnitra Milan Chovanec si rozdělili oblast informačních technologií ve státě

Když se současný kabinet Bohuslava Sobotky ujímal vlády, poměrně rychle se začal zajímat také o velice problematickou oblast dodavatelů informačních technologií. Provedené analýzy ukázaly to, co už se delší dobu vědělo – stát je závislý na IT dodavatelích, podepisuje nevýhodné smlouvy, často technologie ani nevlastní a hromady systémů se duplikují a provozují zbytečně. Dospělo se tedy k závěrům, že by si toho stát měl co možná nejvíce provozovat sám.

Převzít kontrolu nad zakázkami a projekty za miliardy zlákalo dva hlavní resorty. Ministerstvo vnitra se začalo hlásit ke své roli v oblasti e-governmentu a ministerstvo financí zase pod vedením Andreje Babiše chtělo dostát tomu, co slibovalo během voleb, tedy zavést centrální nákup. Milan Chovanec a Andrej Babiš po volbách rozjeli spory o to, kdo bude mít na státní informační a komunikační technologie (ICT) největší vliv. Oba na tuto oblast měli připravené vlastní zázemí. Pod vnitro spadá Česká pošta, která má ambice stát se státním dodavatelem IT, a finance zase provozují Státní tiskárnu cenin a nákladné státní datové centrum.

zatím Klid Vzájemné soupeření nakonec dopadlo smírem a oba ministři si segment v podstatě rozdělili rovným dílem. „Vody jsou teď klidné.

Vnitro i finance si pojedou podle vymodelovaného scénáře. Minimálně do další koaliční roztržky máme klid,“ shodují se zdroje obeznámené se situací. Ministerstvo vnitra nyní může v klidu budovat své plány kolem České pošty. Milan Chovanec už hlásí, že začal s čistěním systémů. Rozjely se také debaty s IT průmyslem a zájmovými organizacemi typu ICT Unie. Chovancův úřad dostal do své gesce záležitosti kolem e-governmentu. Jde především o služby, které stát poskytuje směrem k občanům, tedy datové schránky a další podobné záležitosti.

Podle některých informací se Česká pošta zajímá také o společnost ČD-Telematika, která provozuje rozsáhlou síť optických kabelů vedoucích zejména podél vlakových kolejí.

Případný odkup by ale nebyl úplně jednoduchý. Dvě třetiny firmy vlastní České dráhy.

Ty samy chtěly získat necelou zbývající třetinu (malou část akcií vlastní také železniční odbory), ale nakonec ji získala firma Dial Telecom. Odkupní částka se podle informací týdeníku Euro pohybovala kolem dvou set milionů.

Ministerstvo financí se pak má starat zejména o projekty směrem ke státu. Babiš tak může začít řešit proklamované centrální nákupy a sjednocování. V tom sehraje velkou roli Státní tiskárna cenin. Finance z ní počátkem ledna tohoto roku vyčlenily samostatný podnik nazvaný Státní pokladna Centrum sdílených služeb, jehož velení se ujímá bývalý šéf společnosti Fujitsu-Siemens Hanuš Weisl. Tímto došlo k oddělení datového centra z tradičních struktur tiskárny peněz.

Státní tiskárna cenin na tom finančně nebyla příliš dobře. Podle informací týdeníku Euro byl provoz i budování datového centra velice nákladnou záležitostí, což celý podnik stáhlo dolů. Po rozdělení bude samotná tiskárna zase finančně stabilní. Ministerstvu financí teď nicméně půjde o to, aby se dal ukočírovat také podnik nový. Objevují se proto snahy do provozovaného datacentra dostat co nejvíce státních institucí. Finance zde už dnes provozují kromě svých systémů také infrastruktury Národního bezpečnostního úřadu či Nejvyššího kontrolního úřadu a mají zájem o další. „Samostatné datové centrum bude hodně ztrátové. I kdyby si finance prosadily větší konsolidaci, stále to nejspíše nebude stačit,“ dodávají zdroje týdeníku Euro. Ministerstvo financí navíc chystá stavbu dalšího datového centra, které má pojmout systém kolem evidence tržeb či daní.

Miliardové dotace Vliv na peníze kolem IT bude mí také ministerstvo průmyslu a obchodu. To brzy začne rozdělovat 14 miliard, které do Česka přitečou ve formě evropských dotací na rozvoj vysokorychlostního internetu. Operátoři a internetoví poskytovatelé už hlásí zájem. Evropské peníze mají takzvaný broadband dostat i tam, kde je prozatím dostupnost kvalitního připojení žádná nebo špatná, tedy zejména do venkovských oblastí.

Podpora rychlého internetu byla zařazena do nového akčního plánu vlády a podle některých hlasů z oboru se zdá, že stát skutečně začal otázku ICT více řešit. K této strategické oblasti se kabinet nicméně přihlásil už v koaliční smlouvě či programovém prohlášení, a prozatím se toho zase tolik nestalo.

Ministerstvo průmyslu a dopravy brzy začne rozdělovat 14 miliard, které do Česka přitečou v evropských dotacích na rozvoj vysokorychlostního internetu.

O autorovi| Jan Sedlák, sedlakj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít