Poradenství je názor chytrých lidí i datová analytika

08. června 2015, 00:00 - Vadim Fojtík
08. června 2015, 00:00

Auditoři musejí být nezávislí, to je základní podmínka, tvrdí Jan Žůrek, řídící partner společnosti KPMG Česká republika Rozhovor

* Jaká je budoucnost poradenských firem?

Jsem optimistou, i když nás čeká několik velkých výzev, kterým budeme v budoucnu čelit. Například v oblasti auditu. V roce 2016 vstoupí v účinnost nová reforma Evropské unie, která obor omezuje. A tento trend bude pokračovat. Blíží se doba, kdy začne platit pravidlo, že když auditujete firmy veřejného zájmu, nesmíte jim poskytovat žádné další služby, případně hodně omezené. Jen v Česku je takových firem zhruba 700. Naštěstí velkým společnostem, které auditujeme a vztahuje se na ně takové pravidlo, poskytujeme relativně málo dalších služeb.

* A další hrozba?

Nucená rotace auditorských firem po několika letech. Spousta klientů, kteří využívají naše služby, jsou nadnárodní společnosti. Budeme se zájmem sledovat, jak dopadnou tendry v Německu, Velké Británii nebo Japonsku, tam situaci neovlivníme. KPMG ČR má silné postavení na českém trhu, tady nás může nucená rotace velmi ovlivnit. Bude velký boj o zákazníky, máme však silný a zkušený tým. Nebojíme se.

* Mnoho firem už disponuje vlastními systémy, které jsou zčásti schopny nahradit práci auditorů?

Při auditorské a daňové činnosti prověřujete velké množství transakcí a čísel. Říkáte: tohle je v pořádku, tady je vše v souladu s nějakým předpisem. Všechny tyto vnitřní systémy jsou čím dál sofistikovanější a řadu z nich mohou firmy obsloužit samy. Programy za vás vykonají mnoho věcí, všechno předpřipraví a někdy i samy zkontrolují.

* Takže v brzké budoucnosti všechno zvládnou sofistikované firemní systémy a auditory či daňové poradce už nebude nikdo potřebovat?

Pro společnosti je velmi důležité, aby k dané problematice znaly názor chytrých lidí. KPMG zaměstnává spoustu zkušených odborníků. Samozřejmě, část mechanické práce může odplynout někam do zahraničí. Česko je malá země. Firemní centrály ve velkých zemích, které vyvážejí kapitál, jako jsou například Francie, Německo nebo Velká Británie, nás vlastně tolik nepotřebují. Všechno vidí online, mají k dispozici veškerá potřebná čísla. Z centrály ve Francii ale inventuru v české továrně neuděláte.

* Co to znamená pro KPMG?

Orientujeme se na silné české skupiny. Služby pro centrálu, která řídí desítky firem, včetně mnoha zahraničních, vyžadují komplexní přístup a podporu klientů při transformacích ve skupině, fúzích a akvizicích. Audit představuje zhruba 40 procent našeho obratu. Poptávka dynamicky roste hlavně v oblasti poradenství, právních a daňových služeb. Čím více regulace přibývá, tím častěji firmy vyhledávají služby poradců, aby jim pomáhali zorientovat se v komplikovaných právních a regulatorních pravidlech, která si mnohdy protiřečí.

* Je tu i trend přesouvat zpracování rutinních úkonů do zemí s levnější pracovní silou?

Ano, samozřejmě. Založili jsme třeba regionální pobočku v Rumunsku, částečně se využívá i levnější lokace v Indii. Tento proces může zmenšit výrobní objem rodiny KPMG měřený počtem hodin, ale ne nějak citelně. Z naší strany to bude zase znamenat vyšší sofistikovanost nabízených služeb. Možná firma neporoste z pohledu počtu zaměstnanců, ale obrat zůstane stejný. Vývoj v oboru a práce s daty jsou velmi rychlé. Stále ale firmám hrozí nebezpečí, že přijde nějaký chytrý hacker nebo někdo, komu najednou přeskočí, a systém zneužije.

* A v ten okamžik přijde KPMG?

Vždycky tady máte dualitu dobra, fantastické technologie a zla, hackerů nebo někoho jiného, kdo technologii zneužije. Potřebujete někoho, kdo bude hlídat, že systém funguje.

* Proč by to měli hlídat právě auditoři?

Auditoři jsou nezávislí, to je základní podmínka, dobře placení, nedůvěřiví a skeptičtí. Auditor s vámi může chodit na golf, ale při práci vám bude naslouchat s jistou mírou pochybností, položí vám řadu kontrolních otázek, bude chtít vidět dokumentaci. Má zodpovědnost za to, že čísla v účetní závěrce jsou v pořádku. Navíc, někdo ty verifikující systémy musí vytvořit. Pro nás je tady obrovský kus práce, hlavně v oblasti datové analytiky a kybernetické bezpečnosti. Je to oblast, kde probíhají největší inovace v poradenském sektoru. Naše služby jsou stále komplexnější. A díky technologiím se všechno stále více propojuje.

O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít