Pořád máme sklon závidět

30. listopadu 2015, 00:00 - Petr Holec
30. listopadu 2015, 00:00

Podle šéfa Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karla Havlíčka by si každý měl zkusit podnikat

Někdy to tak nevypadá, ale vztah vlády k živnostníkům se za poslední dva roky nezhoršil, říká Karel Havlíček.

„Uhájili jsme paušály, odečitatelné položky i výši daní z příjmů,“ dodává.

* ODS nedávno zveřejnila spot, podle něhož ubylo za dva roky současné vlády 25 tisíc živnostníků na hlavní úvazek. Potvrzuje to i ČSÚ, který dodává, že ve stejné době přibylo 13 tisíc těch, kteří mají živnost jako přivýdělek. Celkem tedy živnost zabalilo za vlády premiéra Bohuslava Sobotky 12 tisíc lidí. Čím to je, když znovu zažíváme téměř rekordní ekonomický růst?

První důvod je spíš technický: za stejnou dobu přibylo lidí, kteří si založili eseróčko, což teď lze za jednu korunu. Je to menší riziko a je i daňově výhodnější. Druhým důvodem je, že ideologický tlak na živnostníky i povrchní diskuse o výši jejich odvodů a srovnání se zaměstnanci začíná odrazovat zejména nové podnikatele. Logicky si řeknou, že tohle nemají zapotřebí, aby se ještě nechali pranýřovat.

* Jak dnes malé podnikatele a živnostníky vnímá společnost? Za komunismu byli třídním nepřítelem, poslední dobou se ale třídní rétorika nebezpečně často vrací.

To mě hrozně mrzí, protože podpora podnikání u nás obecně není špatná. Problém je úplně nejmenší podnikání, tedy živnostníci, jejich podpora bohužel není úplně v pořádku. Je to možná stále i minulou dobou, takže pořád máme tendenci lehce závidět a vytvářet takzvaný spravedlivý režim místo toho, abychom respektovali jednotlivé skupiny. Živnostníků je u nás téměř milion a pomáhají vytvářet sociální smír. Nemá smysl slibovat si od nich velký finanční přínos, oni jsou spíš silným sociálním aspektem.

* Nejsilnější vládní stranou, aspoň nominálně, je ČSSD, jež historicky hájí zájmy zaměstnanců. Určitý posun ale nastal u odborů, které nejsou nic jiného než lobbistická organizace hájící zájmy svých platících členů. Ty teď mluví i do zdanění živnostníků, tedy svých nečlenů.

Naštěstí je potřeba říct, že odbory o tomhle nerozhodují. Současně ale je, jak jste zmínil, nejsilnější vládní stranou ČSSD, jež měla k odborům vždy blízko. Navíc odbory nyní mají prostřednictvím Českomoravské konfederace odborových svazů asi nejsilnější vedení, co kdy měly, a silně pracují i marketingově. To dříve nedělaly. I když to tak někdy nevypadá, nedošlo za poslední dva roky ke zhoršení vztahu vlády k živnostníkům. Uhájili jsme paušály, odečitatelné položky i výši daní z příjmů. Je to ale dnes a denně nechci říct boj, ale určitě náročná komunikace.

* Takže by živnostníci neměli po vzoru odborářů vyjít na Václavák, hájit tam své zájmy a bojovat proti zájmům ostatních? Protože podle údajů některých zdravotních pojišťoven živnostníci například zaplatí na pojištění více, než si vyberou.

Stávka je proletářský nástroj a živnostníci nikdy nebyli proletariátem, to zaprvé. A zadruhé stávka je podle mě selháním vyjednávačů a až posledním nástrojem, který neprospěje nikomu. Naším úkolem je vyjednat své podmínky.

* Nepomohlo by podnikání v Česku, kdyby si ho třeba na měsíc vyzkoušel i premiér Sobotka, který je od osmnácti let profesionálně v politice?

Každý by si ho měl vyzkoušet. A každý politik by měl projít reálným profesním životem – ať už jako podnikatel, nebo zaměstnanec – a vyzkoušet si, co to je úspěch i neúspěch, splácení úvěrů nebo uživit rodinu. Jsem přesvědčený, že kdyby si tohle politici vyzkoušeli, vypadala by naše politika jinak. Byla by praktičtější a některá rozhodnutí by nebyla tak komická.

* Jaká je nyní situace se zdaněním živnostníků? Vláda se sice shodla na snížení výdajových paušálů nad obrat dva miliony korun ročně, současně ale stále probleskují zprávy, že zkoumá další analýzy.

Především je třeba říct, že jedinou analýzu dala vládě naše asociace. A z ní vyšlo, jakkoli jsou platby podnikatelů a zaměstnanců neporovnatelné, že na zdravotním platí živnostníci 60 procent toho, co zaměstnanci, ohledně sociálky 50 procent a v případě daně z příjmů 33 procent. Nejde ale o všechny podnikatele, pouze o ty v režimu OSVČ. Jsem přesvědčený, že v dané chvíli je to regulérní i s ohledem na výkonnost, rizikovost i sociální zabezpečení živnostníků. Podle mě se na tom ve zbývajících dvou letech této vlády nic nezmění.

* Novým politickým fenoménem je Andrej Babiš a jeho ANO. Živnostníci jej hojně volili, on je ale považuje za „klišé a kecy“, zatímco inovátorské firmy jsou podle něj „na prd“. Jaký je vlastně jeho vztah k živnostníkům?

Náš vztah je korektní a nad tohle se musím povznést. On rozumí podnikání, a proto taky řekl, že daně se nezvýší. Andrej Babiš možná není úplně zručný v komunikaci, takže ne vždy jsou jeho výrazy šťastné. Na druhé straně je pragmatický a věci si nechá vysvětlit. Taky si umí spočítat, že válčit s téměř milionem živnostníků nemá žádný valný význam. l

O autorovi| Petr Holec, holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít